Potravinová intolerance: Nejčastější příznaky

Podle statistik trpí potravinovou intolerancí až 20 procent populace. Zvýšenou citlivost na konkrétní druh potravin je velmi obtížné diagnostikovat, a to kvůli široké škále symptomů. Pojďme se proto podívat na nejčastější příznaky potravinové intolerance.

REKLAMA

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč


Potravinová intolerance: Nejčastější příznaky.
Potravinová intolerance: Nejčastější příznaky. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Potravinová intolerance představuje nesnášenlivost nebo zvýšenou citlivost těla na určitou složku jídelníčku. V případě potravinové intolerance však nejde o alergii jako takovou, při které lidské tělo reaguje na alergeny ve stravě takřka okamžitě. Podstatou potravinové intolerance je, že se může projevit až po delší době.

Nejčastější typy potravinové intolerance

Potravinovou intoleranci nejčastěji vyvolávají dvě potraviny, a to kravské mléko a lepek. Mluvíme tedy o intoleranci laktózy nebo o intoleranci lepku. Snížená schopnost trávení laktózy se dle statistik objevuje až u 65 procent světové populace. S intolerancí laktózy se velmi často potýkají Eskymáci a američtí indiáni.

Intolerance lepku se v celosvětovém měřítku týká zhruba 6 procent lidí. Potravinová intolerance se však nemusí vztahovat pouze k laktóze či lepku. Její příčinou může být celá řada dalších potravin. Jde například o některé druhy oříšků, ovoce, zeleniny či masa. Jakým způsobem se tedy potravinová intolerance nejčastěji projevuje?

1. V hlavní roli problémy s trávením

Potravinová intolerance v prvé řadě nejčastěji postihuje trávicí systém. Problémy s trávením se objevují až několik hodin po jídle. Závažnost těchto příznaků, které však ve srovnání s potravinovou alergií nejsou život ohrožující, závisí na množství problematického pokrmu, které jste snědli. 

Že je určitý typ potravinové intolerance váš problém, poznáte tedy zejména podle problémů s trávením. Můžete mít zácpu, nebo naopak průjem. Dalším příznakem je nadýmání, plynatost, nevolnost, zvracení nebo bolest či křeče břicha. Může vás rovněž trápit reflux nebo nepříjemný zápach z úst.

2. Potravinová intolerance se projevuje také na kůži

Další příznaky potravinové intolerance se objevují také na kůži. Jde nejen o zčervenání kůže. Přecitlivělost na danou potravinu se může projevit také prostřednictvím kopřivky, ekzémů, ale i akné.

3. Potravinová intolerance dále postihuje dýchací systém

Jaký je další příznak potravinové intolerance, který byste neměli jen tak přecházet? Jde o postižení dýchacího systému. U člověka s přecitlivělostí na určitou potravinu nebo s nesnášenlivostí určité potraviny se často objevují ucpané dutiny, rýma, ale i náběh na astmatické stavy.

4. Nepřecházejte ani psychické problémy

Potravinová intolerance se může u postiženého projevovat také psychickými problémy. Právě proto si na svém těle všímejte jakýchkoliv změn. K příznakům potravinové intolerance se mohou konkrétně vztahovat úzkostné a depresivní stavy, změny nálad, podrážděnost a mrzutost. A nejen to. Přidat se mohou i vnitřní neklid, nervozita, problémy se spánkem a bolesti hlavy.

5. Potravinová intolerance má i další příznaky

Výčet výše uvedených příznaků potravinové intolerance není rozhodně konečný. Nesnášenlivost či přecitlivělost na konkrétní potravinu má i celou řadu dalších příznaků. Potravinová intolerance se může projevit neobvyklým pocitem brnění končetin, bolestmi kloubů, bolestmi zad, oslabením imunitního systému či zvýšenou náchylností k nemocem.

Lidé s potravinovou intolerancí si dále stěžují na nepříjemný tělesných zápach, vznik hemoroidů a mandlových kamenů a také na únavu a malátnost. 

REKLAMA

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč

SAMOLEPKA 1 ks

posílení duše

89 Kč

GARCINIA 100 kapslí

podpoří hubnutí

469 Kč

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*