Riziko demence závisí na životním stylu

Demence se rozvíjí nejen v důsledku stárnutí nebo vlivem rodinné anamnézy. Za její vznik může také nezdravý životní styl. Jakým způsobem tedy riziko demence snížit na minimum?

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč


Riziko demence závisí na životním stylu.
Riziko demence závisí na životním stylu.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Riziko demence se úměrně zvyšuje s rostoucím věkem. Toto onemocnění o sobě dává více vědět nejčastěji po 65. roce života. Demence se rozvíjí i v důsledku genetických předpokladů, často za ni může i dříve prodělaný úraz hlavy. 

Riziko demence snížíte změnou životního stylu

Demence je mylně považována za přirozenou součást stárnutí. Její nástup však můžete ovlivnit již v dřívějším období svého života, a to změnou životního stylu. Právě s využitím zdravého životního stylu můžete proti demenci preventivně bojovat a případně zastavit její rozvoj již na začátku. Jakým způsobem tedy snížit riziko demence na minimum?

Začněte žít mnohem aktivněji

Chcete-li preventivně bojovat proti rozvoji demence, vsaďte na pravidelnou fyzickou aktivitu. Každý den se vydejte alespoň na půlhodinovou procházku do přírody, třikrát do týdne se intenzivněji věnujte konkrétnímu sportu. Vhodný je pro vás například běh, jízda na kole, plavání, silové cvičení nebo jóga.

Pravidelným pohybem u sebe snížíte riziko demence, ale také dosáhnete své ideální váhy. Pravidelná fyzická aktivita rovněž pozitivně působí na celkovou psychickou pohodu a blahodárně ovlivňuje zdraví kardiovaskulárního systému.

Pravidelně procvičujte svou mysl

V boji proti demenci procvičujte nejen svou tělesnou, ale také duševní schránku. Snažte se svou mysl udržet stále aktivní, výrazně tím snížíte riziko demence v pozdějším věku. Jakým způsobem si procvičovat mozek? Učte se nový jazyk, luštěte sudoku, řešte hlavolamy nebo třeba počítejte bez kalkulačky.

Riziko demence eliminujete i zdravým a vyváženým jídelníčkem

Pokud u sebe chcete předejít nástupu demence v seniorském věku, začněte se co nejdříve zdravě a vyváženě stravovat. Zdravý jídelníček je základ, protože snižuje nejen riziko demence, ale také riziko kardiovaskulárních chorob, cukrovky 2. typu nebo rakoviny.

Co vše by měl váš jídelníček konkrétně zahrnovat? Alespoň pět porcí ovoce a zeleniny denně. Dále byste do něj měli zařadit luštěniny, obiloviny, ořechy, semena a zdravé rostlinné oleje.

Posilujte svůj mozek správnými živinami

Co dělat, aby váš mozek správně fungoval a v pozdějším věku se u vás neprojevila demence? Dodejte svému mozku správné živiny, které mu zajistí zdraví a regeneraci. O které živiny se konkrétně jedná? Zejména o omega-3 mastné kyseliny, koenzym Q10 a vitamin D. Zdraví a regeneraci vašeho mozku dále podpoří ašvaganda, brahmi, kurkumin nebo ginkgo biloba.

Vyhněte se cukrům, soli a polotovarům

Co vše byste měli naopak ze svého jídelníčku vyřadit?

Podle posledních vědeckých studií je příčinou demence včetně Alzheimerovy choroby vysoká hladina močoviny, což důsledkem trávení nadměrného množství bílkovin, zejména živočišného původu.

V případě, že u sebe chcete snížit riziko demence, omezte proto živočišné potraviny na minimum, ideálně je vyřaďte z jídelníčku úplně.

Dále začněte méně solit a zcela omezte polotovary a konzervovaná jídla. Ze svého jídelníčku zkuste vyškrtnout také smažené, tučné a těžké pokrmy. 

Omezit byste měli rovněž příjem cukru a dávat si pozor na přidané cukry v potravinách. Některé vědecké studie mimo jiné potvrzují negativní vliv cukru na mozek a s tím spojenou zhoršující se paměť a vznik mozkových chorob.

Jak dále snížit riziko demence? Skoncujte se svými zlozvyky

Kuřáci se vystavují velmi vysokému riziku rozvoje demence. Pokud tedy kouříte, není od věci, když s tímto zlozvykem skončíte. S odvykáním vám přitom mohou pomoci některé bylinky. A to například lékořice lysá nebo puškvorec obecný, díky kterým ovládnete svou chuť na cigarety. Pomocnou ruku vám podá rovněž kozlík lékařský, který při odvykání snižuje napětí, úzkost a stres.

Riziko demence dále zvyšuje nadměrné pití alkoholu. Jestliže se chcete demenci v pozdějším věku vyhnout, snažte se mít pití alkoholu pod kontrolou. Ještě lepší však bude, když začnete abstinovat.

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*