Zkrácené šlachy je nutno protahovat a vyživovat

Ke zkrácení šlach dochází z celé řady důvodů. Jde například o stav po různých zraněních, jednostranné zatěžování těla nebo nesprávný způsob cvičení. Jak se tedy se zkrácenými šlachami vypořádat? Chce to pravidelný strečink i speciální výživu.

REKLAMA

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč


Zkrácené šlachy je nutno protahovat a vyživovat.
Zkrácené šlachy je nutno protahovat a vyživovat. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem
REKLAMA
arginin - Zkrácené šlachy je nutno protahovat a vyživovat

Zkrácené šlachy bývají nepříjemným problémem bez ohledu na věk i to, zda pravidelně sportujete, nebo nikoliv. Nejčastěji vás mohou potrápit zkrácené šlachy v koleni nebo pod kolenem, dále na chodidle, zadní straně nohou, dlani nebo v lokti. Tento problém vás tak může následně omezovat nejen při cvičení, ale také při zcela běžných úkonech.

Jednoduchý test: Podle něj poznáte, zda máte zkrácené šlachy

Zajímá vás, zda máte zkrácené šlachy například na zadní straně nohou? Udělejte si jednoduchý test, který znáte třeba z hodiny tělocviku. Stoupněte si a s rovnýma nepokrčenýma nohama se předkloňte a zkuste, zda dosáhnete rukama na zem. Jak jste dopadli?

  • S rukama jste zůstali 10 centimetrů nad zemí – Máte zkrácené šlachy na zadní straně nohou.
  • S rukama jste zůstali 5 centimetrů nad zemí – Opět se potýkáte se zkrácenými šlachami.
  • Špičkami prstů jste se dotkli země – Vaše šlachy jsou zkrácené, ale tento problém už není tak markantní.
  • Položili jste pěsti nebo přímo dlaně na zem – Vaše šlachy jsou zcela zdravé.

Jak protahovat zkrácené šlachy? Nejúčinnější je strečink

V případě zkrácených šlach nečekejte, že zítra bude lépe, a tento problém začněte okamžitě napravovat. A to pomocí jednoduchého cvičení, které je účinné a zároveň velmi nenáročné.

Na šlachy, které jsou zkrácené, nejlépe zabírá strečink. Tento termín pochází z angličtiny, což je v překladu natažení, roztažení či protažení. Strečink je přitom účinnou metodou, která je k protahovaným šlachám velmi šetrná. Jak tedy při strečinku postupovat, aby byly zkrácené šlachy brzy minulostí?

Zkrácené šlachy a jejich protahování v praxi

  1. Strečinku si můžete věnovat každý den. Než se do něj pustíte, dopřejte si jednoduchou rozcvičku, a to v podobě mírného poklusu, chůze, klasických dřepů nebo krouživých pohybů rukama.
  2. Co tedy dělat, máte-li problém se zkrácenými šlachami na zadní části nohou? Dejte se do protahování zadní strany stehen. Sedněte si na podlahu, nohy dejte rovně před sebe, paže pověste podél těla a dlaně dejte na podlahu.
  3. Začněte se předklánět a společně s předklonem posunujte směrem ke svým chodidlům po podlaze také své dlaně. Pokračujte do té doby, než v zadní straně stehen pocítíte mírné napětí. Poté zastavte. Jakmile napětí zmizí, můžete v protahování pokračovat ještě dále, a to klidně po milimetrech.
  4. Celé cvičení opakujte každý den třikrát po sobě. Jeden cvik by vám přitom měl trvat jednu minutu.

Šlachy si zaslouží speciální výživu

Abyste měli zdravé šlachy, zaměřte se také na jejich kvalitní výživu. Vyzkoušet můžete některé přírodní přípravky. Vaše šlachy vám v dobrém stavu udrží například rostlinný koncentrát Revmaboro, který obsahuje výtažky ze smetánky lékařské, kopřivy dvoudomé, vrby bílé, arniky horské, přesličky rolní, zlatobýlu obecného a jehlice trnité.

Dbejte také na to, aby vaše šlachy měly dostatek jódu. Doplnit jód v těle můžete například prostřednictvím mořských řas Arame a Laminárie. Pro to, aby byly vaše šlachy dostatečně vyživené, jsou pro ně potřebné také další minerální látky. Zaměřte se zejména na zvýšený příjem draslíku a hořčíku. Tyto minerály najdete například v kustovnici čínské, mladém ječmenu, chia semínkách nebo kurkuminu.

Aby byly zkrácené šlachy minulostí, další potřebné látky pro zdraví svých šlach hledejte rovněž ve svém jídelníčku. Zařaďte do něj zejména kvalitní bílkoviny. Pro zdraví šlach jsou nezbytné také omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které najdete zejména v avokádu, semínkách a ořeších.

REKLAMA

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*