Močovina je sloučeninou, která se běžně vylučuje z těla močí. Ovšem jen za předpokladu, že ledviny fungují správně. Pokud se tak neděje, může to mít dalekosáhlé následky.
Demence způsobuje nevratné zničení nervových buněk a zhoršení mozkových funkcí, což vede ke ztrátě paměti a schopnosti učit se novým věcem. V současné době na demenci neexistuje lék, jedině prevence, spočívající ve zdravém životním stylu a užívání přírodních prostředků, které umožňují regeneraci mozku.
Vědecká práce týmu profesora Gartha Coopera z oddělení kardiovaskulárních věd Univerzity v Manchesteru odhalila, že vysoká hladina močoviny se v mozku objevila ještě před nástupem demence. Toto zjištění by tak do budoucna mohlo pomoci lékařům demenci mnohem rychleji diagnostikovat a dokonce léčit ještě před jejím samotným rozvojem.
Jen tak na okraj, jiná Cooperova studie zase prokázala, že pacienti s Alzheimerovou chorobou mají v mozkové tkáni velmi nízkou hladinu mědi, kterou je tak velmi žádoucí doplňovat, především v monoatomické formě.
„Naše nejnovější studie o Huntingtonově nemoci je posledním kusem skládačky, který nás vede k závěru, že vysoká močovina mozku hraje klíčovou roli v demenci,“ vyslovil svůj závěr profesor Cooper.
Zároveň se vzhledem k výsledkům studie domnívá, že totéž platí i pro Alzheimerovu chorobu.
„Je však zapotřebí dalšího výzkumu, abychom objevili zdroj zvýšené močoviny. Zejména pokud jde o potenciální zapojení amoniaku a systémové metabolické poruchy,“ upřesnil profesor.
Vědecká práce o vlivu močoviny na demenci vychází z dřívějších studií profesora Gartha Coopera, které se zaměřovaly na souvislosti mezi Huntingtonovou chorobou, jinými neurodegenerativními nemocemi a cukrovkou druhého typu. (zdroj: manchester.ac.uk)
Buďte první kdo přidá komentář