Demence se rozvíjí již od středního věku

Velmi nenápadné příznaky demence se začínají objevovat u postižených již mnohem dříve než v pokročilém stáří. Lékaři mají za to, že k této chorobě můžeme vykročit již ve středním věku. Švédští výzkumníci v roce 2011 dokonce dospěli k závěru, že existuje přímá souvislost mezi demencí a nadváhou ve středním věku.

REKLAMA

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč


Demence se rozvíjí již od středního věku.
Demence se rozvíjí již od středního věku.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Příčinou je skutečnost, že tělesný tuk má vliv na produkci hormonů a tvorbu signálních buněk, které mají dopad na fungování mozku. Čím více nadváhy, tím jsou větší sklony k poruchám myšlení, komunikace a paměti. Zkrátka demence na pochodu.

Příznaků počínající demence může být celá řada. Pokud se náhodou u někoho z Vašich blízkých objeví jeden z níže uvedených, nemusí to ještě nutně znamenat, že trpí počínající demencí. Pokud se jich však nahromadí více, je žádoucí přimět dotyčného či dotyčnou k návštěvě specialisty.

Demence začíná změnami v krátkodobé paměti

Problémy s pamětí mohou být včasným příznakem demence. Změny jsou často velmi neznatelné. Stává se vám, že něco někam položíte, ale pak si nemůžete ani za nic vzpomenout, kam? To je však pouze začátek. U starších osob je pak běžné, že si mohou vzpomenout na události, které se odehrály před lety, ale to, co měli na snídani, již nikoliv.

Obtížné nacházení správných slov

Počínající demence se může projevovat tak, že postižená osoba má potíže něco vysvětlit anebo najít správná slova.

Změny nálady

Náhlé změny nálad jsou u demence velmi běžné. Z introverta se najednou může stát extrovert a naopak. Často se objevuje deprese.

Apatie

Ztráta zájmů o cokoliv, o původně milované aktivity, může být rovněž příznakem počínající demence. Postižení lidé mohou zcela ztratit chuť trávit čas s přáteli a rodinou, stávají se emocionálně plochými.

Demence se projevuje nechutí jít do nových věcí

Začíná to nenápadně – postižení nejsou ochotni cokoliv v životě měnit, nechtěji zkoušet nové věci. Tento jev se pak může postupně přerodit v neschopnost dokončit běžné úkoly.

Zmatenost

V počáteční fázi demence mohou někteří lidé vykazovat zmatenost. Nemohou si vzpomenout na obličej, který už někde viděli, najít správná slova či normálně komunikovat s lidmi. Postižení lidé mohou zapomínat klíče od auta nebo naplánované události na další den.

Potíže se sledem událostí

Obtíže správně poskládat na časovou linii události tak, jak šly, jsou typickým příznakem počáteční demence. Stejně se tak se stává, že postižení lidé zapomínají význam slov, která slyší. Anebo si začínají povídat s televizí jako by to byla reálná osoba.

Ztráta orientace

Prostorová orientace se běžně s nástupem demence začíná zhoršovat. Postižení si přestávají vybavovat známé orientační body či směry. V pokročilém stadiu jsou pak schopni ztratit se v původně známém prostředí.

Opakování

Velmi často se stává, že nemocní lidé opakují stejné úkony, jako je například holení anebo mytí. Stejně tak mohou v konverzaci pokládat otázky, na které již předtím obdrželi odpovědi. Čím dál více se náročnější se pro ně stává vnímat sled několika pokynů.

Prevence proti demenci

a) strava, viz článek Strava proti demenci a Alzheimerově chorobě

b) bylinky Brahmi a Gotu Kola

c) monoatomické zlato

d) a především chuť neustále studovat a rozšiřovat si vědomí

gcat

REKLAMA

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*