Pizza, hotdog a hranolky zkracují život, říkají statistiky

Studie zjistila spojitost mezi konzumací průmyslově zpracovaných jídel a kratší délkou života. Procházejí totiž procesy jako je zahřívání a často jsou plná aditiv. Patří k nim jídla určená k ohřátí jako je pizza, hotdogy, burger a hranolky.

eshop energie života nabízí


GUARANA 100 g

energie do života

139 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

349 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

999 Kč

KRATOM 5 g

deprese ustoupí

99 Kč


Pizza, hotdog a hranolky zkracují život, říkají statistiky.
Pizza, hotdog a hranolky zkracují život, říkají statistiky. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Významná studie nalezla spojení mezi konzumací průmyslově zpracovaných jídel jako jsou pokrmy určené k ohřátí v mikrovlnné troubě – pizza, burgery a hranolky – a zkrácenou délkou života.

Francouzský výzkum zveřejněný v časopise JAMA Internal Medicine sledoval jídelníček 44 tisíc lidí od roku 2009 do roku 2017. Výsledky ukázaly, že každých 10 % průmyslově zpracovaného jídla navíc v jejich jídelníčku znamenalo o 14 % vyšší riziko předčasného úmrtí.

Většina účastníků byla ve věku nad 45 let a vesměs se jednalo o ženy. Každých šest měsíců účastníci vyplňovali dotazník o všem, co zkonzumovali v uplynulých 24 hodinách. Po sedmi letech sledování zemřelo 602 lidí – z toho 219 na rakovinu a 34 na kardiovaskulární choroby.

“Jakýkoliv nárůst konzumace průmyslově zpracovaného jídla jako je pizza či hranolky má u dospělé populace pravděpodobně spojení s celkově vyšším rizikem úmrtí,” píše se v závěru studie. “K potvrzení těchto výsledků a rozpletení různých mechanismů, jimiž může průmyslově zpracované jídlo ovlivňovat zdraví, bude zapotřebí ještě dalších studií.”

Výsledky vycházejí ze zpráv od samotných účastníků a ty mohou být nepřesné. Takovéto sledovací studie jsou však jedinou volbou, protože když přijde na hodnocení dopadu rozdílů v jídelníčku. Bylo by neetické žádat skupinu lidí, aby jedla pouze průmyslově zpracované jídlo, které je plné tuku, soli a obsahuje málo vlákniny.

Více než polovinu našeho jídelníčku tvoří průmyslově zpracované potraviny

Nedávná studie zjistila, že 61 % jídelníčku dospělých ve Spojených státech, 62 % v Kanadě a 63 % ve Velké Británii tvoří průmyslově zpracované jídlo. “Průmyslově zpracované” znamená, že jídlo prošlo několika procesy. A to včetně zahřívání na vysokou teplotu a přídavku chemikálií jako jsou emulgátory a látky upravující texturu. Zmražená pizza, burgery či hranolky, které si kupujeme a ohříváme v mikrovlnce nebo fritujeme, spadá do této kategorie.

Podle Kanadské nadace Heart and Stroke Foundation of Canada čím více průmyslově zpracovaného jídla konzumujeme, tím horší je náš jídelníček. Jedním ze způsobů, jak tomu předcházet, je připravovat více domácích jídel a jíst s přáteli. Studie totiž ukázaly, že lidé, kteří jedí společně, jedí kvalitněji.

Jídla z restaurací mohou být také čerstvá a zdravá, tvrdí nadace na svém webu. Avšak “snažte se při každém jídle zaplnit půl svého talíře zeleninou. A namísto hluboce smažených pokrmů si vybírejte takové, které jsou pečené, dušené, restované nebo grilované.”

Jídla jako je zmražená pizza či hranolky konzumují ve větší míře lidé s nižšími příjmy, řekla magazínu Medical Xpress profesorka Nita Forouhi z Cambridgské univerzitní školy klinické medicíny.

“Konzumace vysoce zpracovaných jídel odráží sociální nerovnosti. Jedí je více jedinci s nižšími příjmy, lidé méně vzdělaní a ti, kteří žijí sami.

“Taková jídla jsou přitažlivá, protože bývají levnější a chutná kvůli vysokému obsahu cukru, soli a nasycených tuků. Zároveň jsou široce dostupná. Musíme se více zaměřit na řešení těchto nerovností. (zdroj: thisisinsider.com)


GUARANA 100 kapslí

energie do života

349 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

139 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

799 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 100 g

dodá zdravé tuky

59 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*