Jak snížit hladinu kortizolu na optimální hodnoty

Stresový hormon kortizol je velice variabilní, co se týče jeho hodnot v těle. Proto je důležité si ho hlídat. Obzvláště pokud jsme často vystaveni náročným situacím a stresu. Jak tedy přirozeně snížit hladinu kortizolu a udržovat si jeho optimální hodnoty?

REKLAMA

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

GARCINIA 100 g

podpoří hubnutí

169 Kč


Jak snížit hladinu kortizolu na optimální hodnoty. Co zabírá na stresový hormon kortizol.
Jak snížit hladinu kortizolu na optimální hodnoty.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Kortizol (stresový hormon) je hormon kůry nadledvin. Jedná se o steroidní hormon, který tělo produkuje jako svůj ochranný štít. Pokud je jeho hladina však vysoká, i když nám žádné ohrožení nehrozí (neadekvátní stres), tak nám škodí. V tu chvíli musíme řešit, jak snížit hladinu kortizolu.

Tělo se totiž kvůli němu zbytečně dostává do stavu pohotovosti. Tzn. dochází ke zvýšení krevního tlaku a hladiny krevního cukru, aby tělo mělo dostatek energie na akci. K žádné akci však ve skutečnosti nedochází a tělo se tak zbytečně přetěžuje.

Pokud k takovým situacím dochází často, tak zvýšená hladina kortizolu způsobuje rozpad svalových buněk a oslabuje kvalitu kostní hmoty. Kortizol a jeho hodnoty se v těle mění a vykazují značnou variabilitu. Zvýšená hladina kortizolu se objevuje také například během akutních infekcích, po estrogenové terapii či  při onemocnění nadledvinek.

Pokud trpíte nízkou hladinou testosteronu, máte málo energie, sníženou chuť na sex a jste příliš nervózní, tak je pravděpodobné, že potřebujete řešit, jak snížit hladinu kortizolu. Jak tedy účinně snížit kortizol v těle?

Posilněte své tělo na více úrovních

Posilnit své tělo na fyzické a psychické úrovni je základ. Silové sporty pomáhají zvýšit hladinu testosteronu, pomáhají s hubnutím a nastartováním metabolismu, svalovým tonusem a také zvyšují naši sílu a energii. Jsou skvělým způsobem, jak snížit hladinu kortizolu v těle.

Věnovat se tedy tréninku se silovou zátěží je účinným prostředkem, jak si zlepšit fyzičku a snížit nadbytek kortizolu. Dochází i k vyplavování hormonů, které zlepšují naši náladu a psychickou pohodu.

Když se budete udržovat v dobré náladě a pohodě, tak se stresový hormon kortizol bude taktéž účinně snižovat. Pro podporu dobré nálady lze užívat řadu přírodních bylinných prostředků. Jedním z nich je například ašvaganda.

Ašvaganda je skvělý způsob, jak snížit hladinu kortizolu. Pomáhá totiž eliminovat negativní důsledky dlouhodobého stresu. Zároveň však člověka udržuje v bdělé aktivitě. Nezpůsobuje náhle nárůsty energie a rychlé propady jako například káva. Lze ji bez nežádoucích účinků užívat dlouhodobě a pomoci si tak od řady jiných potíží, které se stresem a vnitřním napětím souvisí.

Snížení kortizolu pomocí antioxidantů

Ašvaganda se řadí mezi antioxidanty a adaptogeny, které tělo chrání před mnoha škodlivými vlivy. Ašvaganda brání poklesu vitamínu C v těle, který je dalším účinným pomocníkem v tom, jak snížit hladinu kortizolu.

Ašvaganda taktéž obsahuje vitamín c, ale jeho bohatým zdrojem je plodina jménem camu camu. Vitamín C je bojovník s volnými radikály v těle, jejichž hladina stoupá s jakýmkoliv stresem a nevhodnou stravou.

Vitamín C si dopřávejte pravidelně a v přirozené formě. Nekupujte si běžné preparáty z lékárny, které často obsahují úplně minimální množství vitamínu C za příliš vysokou cenu. Vitamín C konzumovaný jako součást potravy nezpůsobuje zbytečné podráždění žaludku a zvyšuje se jeho vstřebatelnost. Jako součást potravy funguje synergicky s dalšími látkami, a tak se zvyšuje jeho příznivý účinek nejen na nadbytek kortizolu a jeho snížení.

Pořádně se vyspěte a stresový hormon se zklidní sám

Uvolnění, které ašvaganda přináší, nám pomůže i s lepším usínání a spánkem. Spánek je velice důležitý zdroj energie, důležitější než strava. Pokud ho máme nedostatek, tak pouze zvyšujeme hladinu kortizolu v těle, únavu a špatnou náladu. Nedostatečný spánek oslabuje naši obranyschopnost a zvyšuje náchylnost k nemocem.

Pokud se cítíte posilněni, ať už kvalitním spánkem či schopností lépe se adaptovat na zvýšený stres, tak se cítíte i sebevědoměji a to umožňuje, aby váš endokrinní systém fungoval tak, jak má. S vědomím, já to zvládnu, není potřeba, aby se stresový hormon v těle zvyšoval a neřešíte, jak snížit hladinu kortizolu.

Nadbytek kortizolu snížíte, když se posilujete ve stavu dobré nálady. Proto vyhledávejte to, co vám opravdu přináší radost. Ať už je to setkání s přáteli, váš zvířecí miláček, či miláček, se kterým si můžete užít nějaké ty milostné chvilky.

Sex je skvělý posilovač imunity, sebevědomí a zdraví celkově. Mužům pomáhá zvyšovat hladinu testosteronu a tím snižovat hladinu kortizolu. Je to přirozený způsob, jak zvyšovat hladinu hormonu štěstí a dobré nálady.

V neposlední řadě se zásobujte výživnými potravinami, které obsahují spoustu antioxidantů a kvalitních tuků. To vám pomáhá k tomu, že:

  • zvyšujete obranu svého těla
  • snižujete množství škodlivin v těle
  • snižujete zbytečné tukové rezervy
  • udržujete hladinu cholesterolu
  • podporujete vyváženou produkci hormonů, aj.

Zkuste tedy do svého jídelníčku zařadit chia semínka, avokádo, mandle, vlašské ořechy, acai či maqui berry. Poslední dvě uvedené superpotraviny se řadí mezi jedny z nejsilnějších antioxidantů. Skvěle chutnají a lze si je jednoduše připravit ve formě nápoje.

REKLAMA

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč


4 Comments

  1. Dobrý den, jak to ale udělat, když máte podezření na adenom nadledvinky, poslední dobou jste přibrali 10 kg a na řádné vyšetření hladiny kortizolu musíte čekat až do podzimu? Vztahují se tyto rady i na takovou situaci? Děkuji

  2. Dobrý deň mám zvýšený stresový hormón, plánujem chirurgicku operáciu resekcia žalúdka, môže byt dôvodom na odloženie operácie? Ďakujem

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*