Šedivění vlasů: Zpomalte jej přírodní cestou

Jak ženy, tak muži nelibě nesou, když se jim začnou objevovat první bílé vlasy. Ač je šedivění podmíněno zejména geneticky, jeho nástup může urychlit i stres a vyčerpání organismu. Přinášíme vám několik tipů, jak šedivění vlasů oddálíte přírodní cestou.

REKLAMA

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč


Šedivění vlasů: Zpomalte jej přírodní cestou.
Šedivění vlasů: Zpomalte jej přírodní cestou. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Šedivění vlasů je přirozeným procesem, kterého si většina z nás všimne zhruba po třicítce. Pokud jsou pro vás bílé vlasy problém, můžete proti jejich brzkému nástupu bojovat jinak než barvením. Pomůže vám zejména změna jídelníčku a psychická rovnováha. Obrátit se můžete i na některé bylinky a přírodní přípravky.

Proč dochází k šedivění vlasů

Šedivění vlasů probíhá u každého z nás velmi individuálně. Nejčastěji první šediny zaznamenáte už kolem třicítky, k šedivění ve větší míře dochází až kolem čtyřicítky. Na prahu padesátky budete mít dle statistik už více než padesát procent svých vlasů šedivých.

Šedivění vlasů je však přirozený jev, který vzniká v důsledku změny ve fungování melanocytů. Jde konkrétně o buňky nacházející se ve vlasových koříncích, které vyrábí barvící pigment zvaný melanin. S přibývajícím věkem však melanocyty snižují výrobu melaninu, čímž postupně dochází k blednutí a posléze šedivění vlasů.

Faktory, které mohou za předčasné šedivění vlasů

Začátek a intenzitu šedivění ovlivňuje v prvé řadě vaše genetická výbava. Pokud tedy měli vaši rodiče bílé vlasy ve velmi brzkém věku, zřejmě ani vy s geny, které jsou zakódované ve vašem těle, příliš moc neuděláte. Co ovšem můžete ovlivnit, jsou také další faktory, které neblaze ovlivňují brzký nástup šedivění vlasů. Jedná se zejména o:

 • hormonální nerovnováhu
 • nedostatečnou výživu
 • nadměrný stres
 • dlouhodobé vyčerpání organismu
 • kouření
 • některé nemoci: anémie, diabetes nebo problémy se štítnou žlázou

Vznik šedin oddálíte zejména přírodní cestou

Šedivění vlasů je postupný proces. Nikdy nezešedivíte ze dne na den. Tento proces tedy můžete zpomalit, nebo dokonce oddálit. Začátek a intenzita šedivění je samozřejmě zejména genetickou záležitostí, i tak se proti němu můžete pustit do boje. Jaké máte možnosti?

Zaměřte se na svůj jídelníček

Aby vás vaše tělo odměnilo silnými a zdravými vlasy a zpomalili jste proces šedivění, zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na rostlinné bílkoviny, které najdete zejména v luštěninách. Pro zdraví vašich vlasů jsou rovněž důležité potraviny, které obsahují vysoký podíl vápníku, zinku, železa a esenciálních aminokyselin.

Velmi podstatné jsou pro vás rovněž potraviny s obsahem vitaminů E, D, B6 a B12, které ovlivňují přirozenou pigmentaci vlasů. Jestliže má vaše tělo těchto vitaminů nedostatek, může dojít právě k brzkému šedivění.

Předčasné šedivění vlasů zpomalíte díky přírodním prostředkům

Nástup šedých vlasů zmírníte i díky některým přírodním prostředkům. Aby účinkovaly, je zapotřebí je užívat pravidelně a dlouhodobě.

 • Posilovat vlasy díky vysokému obsahu vápníku vám pomůže křemelina.
 • Před brzkým nástupem šedivých vlasů vás ochrání zejména rdesno mnohokvěté (Fo-Ti). Podle čínské medicíny zabraňuje předčasnému šedivění vlasů a mnohdy umí navrátit vlasům jejich původní barvu. Užívat jej můžete jak vnitřně například ve formě čaje, tak zevně ve vlasových přípravcích.
 • Svému tělu rovněž dopřejte vyšší příjem antioxidantů obsažených v ájurvédské bylině ašvagandě. Kúra, kterou si naordinuje, totiž napomáhá zvýšit produkci pigmentu melaninu ve vlasech.
 • Proti případnému vzniku šedin pomáhá kokosový olej. Dvakrát do týdnem si z něj před mytím vlasů udělejte vlasový zábal.
 • Prostistárnoucí vlastnosti má také kofein, který zpomaluje známky stárnutí vlasů. Pravidelně popíjejte nejen kávu či černý čaj, používejte také speciální šampony na vlasy s obsahem kofeinu.

Změňte svůj životní styl

Pokuste se do svého života vnést psychickou rovnováhu. Začněte se vyhýbat nadměrnému stresu. Právě stresové situace a vyčerpání organismu patří mezi další spouštěče předčasného šedivění vlasů. Zpomalte své tempo, častěji relaxujte a začněte si svůj život více vychutnávat. Navíc se vyhněte také kouření cigaret. Jestliže kouříte, měli byste vědět, že právě tento zlozvyk urychluje šedivění vlasů.

Chraňte se před UV zářením

Není tajemstvím, že brzký nástup šedin neblaze ovlivňuje také UV záření. Zvlášť v letních měsících byste proto měli své vlasy chránit před prudkým sluníčkem. A to šátkem, kloboukem nebo kšiltovkou.

REKLAMA

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč


2 Comments

 1. No to šediveni vlasů mám už od 42 let a nevěděla jsem to že se tím něco dá dělat. Děkuji za radu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*