Semínka a jejich 5 nejzdravějších druhů pro život

Stejně jako ořechy, i semínka jsou důležitou součástí našeho jídelníčku. Mají vysoký obsah vlákniny, vitaminu E a mononenasycených tuků, které pomáhají udržovat naše srdce a tělo zdravé. Semínka jsou rovněž skvělým zdrojem bílkovin, minerálů, zinku a dalších živin podporujících zdraví. Četné studie prokázaly, že různé druhy semínek a ořechů mohou ve skutečnosti zamezit přibírání na váze, vzniku srdečních onemocnění a akumulaci LDL cholesterolu.

REKLAMA

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

169 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč


Semínka a jejich 5 nejzdravějších druhů pro život.
Semínka a jejich 5 nejzdravějších druhů pro život.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Pokud se chystáte do svého jídelníčku semínka zařadit, tak doporučujeme konzumovat pouze ta organická a nezpracovaná. Osobně se vyhýbám tepelně upraveným či praženým variantám a raději volím jejich syrovou variantu. Zde je seznam pěti nejzdravějších druhů semínek, které byste měli přidat do svého jídelníčku (bez ohledu na pořadí).

Konopné semínko jako zdroj bílkovin

Opravdovou superpotravinou jsou konopná semínka, a to díky úctyhodnému seznamu nutričních vlastností. Obsahují perfektní poměr (3:1) omega-6 a omega-3 mastných kyselin a jsou rovněž skvělým zdrojem kyseliny gama-linolenové.

Konopné semínko obsahuje 10 esenciálních aminokyselin a je z více než 30 % složeno z čisté bílkoviny. To z něj dělá skvělý každodenní zdroj bílkovin. Ze 40 % je tvořeno vlákninou, což je největší hodnota ze všech druhů semínek na světě!

Obsahují fytosteroly, které pomáhají v boji proti nemocem. Studie prokázaly, že podporují srdce a mohou poskytnout nutriční podporu proti mnoha nepříjemným nemocem.

Sezam chrání játra před poškozením

Tradiční společnosti chválily výhody sezamu celá tisíciletí. A to především díky vysokému obsahu vápníku, hořčíku, zinku, vlákniny, železa, B1, fosforu. Sezamová semínka mají navíc jedinečnou chemickou stavbu.

Obsahují lignany, které jsou významné svou schopností bojovat proti cholesterolu, a studie navíc prokázaly, že můžou snížit krevní tlak a také chránit játra před poškozením. Tato semínka můžou také pomoci zabránit mnoha zdravotním problémům a zmírnit příznaky PMS.

Dýňové semínko zlepšuje imunitu

Některé vědecké studie ukázaly, že složky obsažené v dýňovém semínku mohou zastavit spouštění rakovinného chování v buňkách prostaty u mužů.(2) Dále je toto semínko bohaté na antioxidanty známé jako karotenoidy a zvláštní derivát rostlin, který zvyšuje aktivitu imunitního systému a schopnost bojovat s nemocemi.

Sezamové semínko má vysoký obsah omega-3 mastných kyselin a zinku, dvou důležitých látek, které mohou hrát roli v podpoře zdraví kosterního systému. Díky vysokému obsahu fytosterolů pomáhá udržovat stabilní hladinu cholesterolu a zlepšuje imunitní odpověď.

Chia semínka skvěle zasytí

Tyto plody šalvěje hispánské jsou velmi malé, ale přesto velmi účinné. Jsou plné vlákniny, bílkovin, zdravého tuku, různých antioxidantů a dokonce i vápníku.

Studie ukázaly, že chia semínko stabilizuje hladinu cukru v krvi, podporují zdraví srdce a pomáhají při hubnutí. Obzvláště jsou chia zdrojem velmi kvalitních tuků vzhledem k tomu, že jsou z neuvěřitelných 34 % tvořena omega-3 mastnými kyselinami.

Slunečnicová semínka podporují srdce

Slunečnice má semínka, které jsou perfektním zdrojem fotochemikálií. Jsou vhodné pro všechny, kdo se snaží zhubnout, protože obsahují vlákninu a podporují zdravé zažívání. Dále jsou tato semínka velmi bohatá na kyselinu listovou, což je důležitá živina pro ženy.

Jsou plné dobrých tuků, antioxidačního vitaminu E1, selenu a mědi – všech důležitých prvků pro podporu zdraví srdce a pomoc při opravě nežádoucího buněčného poškození.

zdrojový článek: www.globalhealingcenter.com

zdroje: www.ncbi.nlm.nih.gov/17122327, www.ncbi.nlm.nih.gov/24292743, www.ncbi.nlm.nih.gov/18418423

  1. Annie Bell Muzaurieta. Top 10 Vitamin E Foods, for Radiant Skin. The Daily Green.
  2. Katherine M. Phillips , David M. Ruggio , Mehdi Ashraf-Khorassani. Phytosterol Composition of Nuts and Seeds Commonly Consumed in the United States. J. Agric. Food Chem. 2005 listopad 8. 53 (24), pp 9436–9445 DOI: 10.1021/jf051505h.

Překlad: Siw

REKLAMA

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

169 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*