Plicní embolie může vzniknout náhle

Plicní embolie je zrádný stav, který vás může stát i život. Dochází k němu tehdy, když se krevní sraženinou ucpe tepna vyživující plíce. Kdy nejčastěji k plicní embolii dochází a podle kterých příznaků ji poznáte?

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

SAMOLEPKA 1 ks

posílení duše

89 Kč

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč


Plicní embolie může vzniknout náhle.
Plicní embolie může vzniknout náhle. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Plicní embolie je velmi nebezpečná, protože ji spousta lidí nerozpozná včas. Jedná se o život ohrožující stav. Pokud máte na plicní embolii podezření, snažte se jednat co nejrychleji a nechte se dopravit do zdravotnického zařízení, kde odborníci plicní embolii potvrdí, nebo vyloučí. V případě včasné diagnózy budete mít vyšší šanci na vyléčení a snížíte u sebe riziko možných zdravotních komplikací.

REKLAMA
kurkumin forte new - Plicní embolie může vzniknout náhle

Jak plicní embolie vzniká

K plicní embolii dochází tehdy, když krevní sraženina zcela nebo částečně ucpe plicní tepnu či některou z jejích větví. Z jakých příčin k plicní embolii dochází? Krevní sraženina vzniká za určitých okolností v žilním systému těla. 

V 90-ti procentech případů plicní embolie souvisí s hlubokou žilní trombózou v nohou nebo v oblasti pánve. Někteří pacienti rovněž trpí povrchovým zánětem žil. K utrhnutí krevní sraženiny může dojít také při prudkém zvýšení krevního tlaku, který souvisí se záchvatem kašle, vyprazdňováním nebo rychlé změně pohybu. Vzácně může plicní embolii způsobovat také plodová voda při porodu, vzduch při potápění nebo tuk a kostní dřeň při rozsáhlých úrazech.

Pozor na některé rizikové faktory

Někteří lidé jsou ve srovnání s druhými ohroženi plicní embolií mnohem více. Kdo konkrétně patří k rizikovým skupinám? Lidé, kteří mají omezenou hybnost dolních končetin v důsledku úrazu, operace, ale i obezity. Na pozoru by měli být také lidé, kteří cestují na dlouhé vzdálenosti nebo kteří během dne dlouho sedí či stojí.

Kritickou skupinou jsou rovněž těhotné ženy nebo ženy, které užívají hormonální antikoncepci. Významný podíl na vzniku plicní embolie mají také poruchy krevní srážlivosti. A to nejen dědičné, ale také získané. Za plicní embolii často může rovněž nezdravý životní styl spojený s nedostatkem pohybu a s kouřením.

Příznaky plicní embolie: Vyplatí se je znát

Jak se plicní embolie projevu? Zvlášť pokud patříte k rizikovým skupinám, měli byste znát na tuto otázku přesnou odpověď. Včasná diagnóza vám totiž může zachránit život. Jaké jsou tedy příznaky tohoto vážného stavu?

  • Náhle zhoršená klidová dušnost – Nejčastější příznak, vyskytuje se u 85-90 procent pacientů.
  • Bolest na hrudi připomínající infarkt myokardu – Častá až u 50 procent nemocných.
  • Kašel, který je někdy doprovázený vykašláváním krve.
  • Nadměrné pocení.
  • Pokles krevního tlaku.
  • Zrychlený puls a tlukot srdce.
  • Úzkost, kolaps a šok.

Máte-li podezření, že se plicní embolie týká i vás, okamžitě vyhledejte zdravotní pomoc, která na základě vyšetření stanoví vaši diagnózu a navrhne další léčbu. Jestliže patříte do rizikové skupiny a chcete plicní embolii předejít, specialista vám jako dlouhodobou prevenci předepíše léky na řadění krve. 

Léčba plicní embolie přírodní cestou

Při léčbě plicní embolie můžete jako podpůrný prostředek použít rovněž bylinky a některé přírodní přípravky. Hojení plicní embolie podpoří zejména borůvky a brusinky obsahující sloučeniny salicyláty, které zabraňují tvorbě krevních sraženin. Vhodný je pro vás rovněž česnek a kurkumin, které mají protizánětlivé účinky, regulují krevní tlak, čistí cévy a předchází tvorbě krevních sraženin. Proti tvorbě sraženin vám pomůže také pravidelné pití zeleného čaje. Zaměřte se rovněž na potraviny nebo doplňky stravy s omega-3 mastnými kyselinami. Omega-3, které najdete třeba v lněných semínkách, vlašských ořeších nebo panenském olivovém oleji, totiž pomáhají ředit krev a snižují riziko tvorby krevních sraženin.

Jestliže berete v rámci léčby či prevence léky na ředění krve, je rovněž důležité, abyste ze svého jídelníčku vyřadili potraviny obsahující vitamin K. Tento vitamin totiž ruší účinnost léků na ředění krve. Kterým potravinám se tedy vyhnout? Avokádu, špenátu, červené řepě, brokolici, kapustě, pórku, paprice, fazolovým luskům, řapíkatému celeru nebo čerstvému hrášku. 

Jakým způsobem dále předejdete zvýšenému riziku plicní embolie? 

✔️ Máte-li nadváhu či obezitu, zhubněte. 

✔️ Naordinujte si zdravý a vyvážený jídelníček plný ovoce, zeleniny, oříšků, semínek a luštěnin. Vyhýbejte se ovšem potravinám obsahujícím vysoké množství vitaminu K.

✔️ Dodržujte pitný režim. V průběhu dne vypijte alespoň 2 litry čisté neperlivé vody.

✔️ Omezte dlouhé sezení a stání.

✔️ Pokud máte sedavé zaměstnání, každou hodinu se krátce projděte po místnosti.

✔️ Aktivně sportujte. Každý den si dopřejte alespoň 30-ti minutovou procházku na čerstvém vzduchu. 

✔️ Máte-li rozsáhlou žilní trombózu nohou, noste preventivně elastické stahovací punčochy.

✔️ Kouříte-li, přestaňte.

✔️ Pokud berete hormonální antikoncepci, je na čase ji vysadit.

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

469 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*