Esenciální oleje pohladí tělo i mysl

Esenciální oleje v sobě nesou vysoce koncentrovanou sílu rostlin. Díky tomu je můžeme použít jak pro zmírnění příznaků nejrůznějších nemocí, tak pro terapii.

REKLAMA

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč


Esenciální oleje: Vysoce koncentrovaná síla rostlin.
Esenciální oleje: Vysoce koncentrovaná síla rostlin. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Esenciální oleje jsou výjimečné tím, že v sobě nesou koncentrovanou sílu rostlin. Na rozdíl od klasických rostlinných olejů mají různé způsoby terapeutického využití. Některé z esenciálních olejů na nás působí relaxačně, jiné zase stimulačně. Dokážou tedy ovlivnit především naši psychiku, emoce i náladu.

Co jsou esenciální oleje

V jednotlivých částech rostlin, především v semenech, květech, listech, stoncích, kůře nebo kořenech, najdeme unikátní aromatické látky. Z těchto rostlinných silicí se několika procesy získávají právě esenciální oleje (nazývané také jako éterické oleje).

Pro tyto oleje je typické, že jde o silně koncentrované těkavé látky s vysokým obsahem uhlovodíků a kyslíkatých sloučenin. Velmi těkavými esenciálními oleji (vyprchají do 24 hodin) jsou například máta a eukalyptus, středně těkavými (vyprchají do 48 hodin) levandule či fenykl a málo těkavými (vyprchají do 7 dnů) jasmín či růže.

Esenciální oleje nejsou mísitelné s vodou, ovšem výborně se rozpouštějí v rostlinných olejích, ale také v medu a lihu. Pro své jedinečné účinky nacházejí uplatnění zejména v aromaterapii, při výrobě přírodní kosmetiky nebo svíček.

Výroba esenciálních olejů

Esenciální oleje se získávají z rostlinných silic poměrně složitými procesy. Pro získání 15 mililitrů tohoto éterického oleje se spotřebuje až 25 kilogramů dané rostlinné části, v případě vzácných esenciálních olejů je tento poměr ještě vyšší. Kterými způsoby se tedy esenciální oleje nejčastěji vyrábějí?

  • Destilací vodní parou – Tímto postupem se získává většina esenciálních olejů.
  • Lisováním za studena – Jde o nejstarší způsob, kterým se získávají např. vonné silice z kůry citrusů.
  • Extrakcí organickými rozpouštědly – Takto se získávají tzv. konkrétní oleje nebo absolutní oleje.

Esenciální oleje versus rostlinné oleje

Esenciální oleje obsahují uhlovodíky a kyslíkaté látky. Rostlinné oleje ovšem můžeme označit jako směsi lipidů. Rostlinné oleje se na rozdíl od esenciálních olejů získávají z lisování rostlinných semen a nacházejí uplatnění jak v kuchyni (slunečnicový, řepkový olej aj.), tak i v kosmetice (mandlový, olivový, arganový, jojobový, meruňkový olej aj.).

Esenciální oleje versus vonné oleje

Ani mezi esenciální oleje a vonné oleje bychom rozhodně neměli dávat rovnítko. Vonné oleje jsou totiž uměle připravované. Tímto způsobem vznikají vůně, které běžně v přírodě nenajdeme, ale lze je vyrobit synteticky. Jde například o malinový, borůvkový nebo jablečný vonný olej.

I tak se můžeme setkat se složkami vonných olejů, které pocházejí z přírodních zdrojů. Vonné oleje mohou být také náhražkami dražších esenciálních olejů, jako je například jasmín nebo růže.

Způsoby domácího využití

Přírodní esenciální oleje mají širokou škálu využití také v domácích podmínkách. Jsou ovšem silně koncentrované, jedna jejich kapka obsahuje vůně a účinné látky z více než 1 kilogramu dané rostlinné části. Tento éterický olej bychom tedy měli ještě před jeho použitím zředit. V opačném případě nám hrozí podráždění pokožky a sliznic. Jakým způsobem tedy můžeme blahodárné látky, jež esenciální oleje obsahují, využít přímo u nás doma?

K masážím

Esenciální oleje nacházejí v domácích podmínkách uplatnění hlavně v případě aromaterapeutické masáži. Tento typ masáže dokáže skvěle stimulovat náš krevní oběh a lymfatický systém, uvolňuje svaly, snižuje, otoky, zmírňuje stres a napětí a navozuje také pocit relaxace.

Co se týče samotného masážního oleje – nosných olejem je rostlinný olej (především slunečnicový, olivový, sezamový, meruňkový či mandlový). K tomuto rostlinnému oleji se po kapkách přidává vybraný esenciální olej nebo kombinace více těchto olejů. Jelikož je esenciální olej velmi koncentrovaný, jeho množství by se mělo v masážním oleji pohybovat pouze kolem 1 až 3 procent.

K inhalaci

Esenciální oleje jsou velmi těkavé látky, můžeme je tedy inhalovat několika způsoby. A to především pomocí aromalampy nebo difuzéru, z nichž se oleje pomalu uvolňují do okolí. Daný typ éterického oleje, který chceme inhalovat, vždy volíme nejen podle jeho vůně, ale především podle jeho terapeutického účinku.

Dle zvoleného esenciálního oleje nám aromatická inhalace pomůže proti zvýšit či snížit krevní tlak, odstranit bolesti hlavy nebo svalové napětí. Dále nás dokáže povzbudit nebo zklidnit, zbaví nás stresu a napětí a také nám navodí pocit relaxace.

Do koupele

Několik kapek požadovaného esenciálního oleje (nebo kombinace více olejů) si můžeme nakapat rovněž do horké koupele. Éterické oleje v tomto případě pouze nevdechujeme, jejich síla během koupele působí na celé naše tělo.

Aromatická koupel je pro nás ideální tehdy, pokud se chceme zklidnit a navodit si pocit relaxace. Horká koupel doplněná o esenciální oleje naše tělo i duši harmonizuje a odplaví z nich napětí i stres.

Éterické oleje můžete zakoupit v eshopu Energie života.

REKLAMA

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

349 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*