Zánět dutin může vzniknout z nevinné rýmy

Jistě souhlasíte s tím, že zánět dutin dokáže pěkně potrápit. Toto nepříjemné onemocnění vzniká v devadesáti procentech případů v důsledku virové infekce. Může tedy za něj i obyčejná rýma. Jak se tedy s akutním zánětem vedlejších nosních dutin vypořádat?

REKLAMA

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč


Zánět dutin může vzniknout z nevinné rýmy.
Zánět dutin může vzniknout z nevinné rýmy. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

I když je zánět dutin nepříjemný a bolestivý, můžete jej přírodní cestou úspěšně vyléčit bez toho, abyste museli chodit ke specialistovi. V případě, že však zánět dutin potrvá déle než sedm dnů, bez specializované pomoci se již neobejdete. V opačném případě by totiž mohl přejít do chronického stadia.

Zánět dutin jako jedno z nejčastějších onemocnění

Vedlejší dutiny nosní se nacházejí v kostech obličeje a jsou propojeny s hlavní nosní dutinou. K zánětu vedlejších nosních dutin, a to konkrétně jejich slizniční výstelky, dochází tehdy, když z nich nemůže odtékat sekret, který se v nich stále vytváří.

Zánět dutin patří k deseti nejčastějším onemocněním, se kterým se ve svém životě setkáte. K akutnímu zánětu vedlejších nosních dutin většinou dochází v průběhu jara či podzimu, a to v devadesáti procentech případů v důsledku virové infekce. Toto nepříjemné onemocnění, které zažil snad každý z nás, tak mnohdy vzniká z obyčejné rýmy.

Jaké má zánět dutin příznaky

Akutní zánět dutin poznáte podle toho, že v prvé řadě cítíte bolest a tlak po stranách svého obličeje. Za další máte ucpaný nos, zhoršil se vám čich a máte hlenovitou až hnisavou rýmu. V horším případě zánět dutin doprovází horečka, bolest hlavy a zubů, únava a páchnoucí dech. Jestliže tyto příznaky trvají déle než dvanáct dnů, máte co do činění s chronickým zánětem dutin, s jehož léčbou by vám už měl pomoci specialista.

Léčba zánětu dutin

Bojujete s akutním zánětem vedlejších nosních dutin? V prvé řadě se pokuste zprůchodnit nos a také vývody dutin, aby se z nich mohl dostat pryč všechen nahromaděný sekret. Provádějte například několikrát za den nosní výplachy solným roztokem a pravidelně používejte také speciální kapky do nosu. Kapky do nosu byste přitom neměli užívat déle než tři dny, vaše tělo si na nich může vypěstovat závislost.

Zánět dutin můžete léčit i prostřednictvím pravidelné inhalace horké páry. Do kovové misky nalijte vařící vodu, do které přidejte několik kapek mátového nebo eukalyptového esenciálního oleje. Dejte si přes hlavu ručník a svou tvář přibližte k míse. Horkou páru tímto způsobem vdechujte ideálně pět minut. Záhy dojde k výraznému uvolnění dutin.

Zánět dutin je doprovázen nepříjemnou bolestí a tlakem na obou stranách obličeje. Abyste si alespoň trochu ulevili a snížili jak bolestivost, tak otok, na postižená místa v průběhu dne přikládejte teplé obklady. Podstatné rovněž je, abyste při zánětu dutin zůstali v teple a klidu a pokud možno se vyhýbali pobytu venku.

Při zánětu vedlejších nosních dutin je pro vás důležitý také pravidelný pitný režim. Za den vypijte alespoň dva litry vody. Díky nadměrnému příjmu tekutin dojde k rozředění hlenu, který pak bude z dutin lépe odcházet ven.

Vyzkoušejte bylinky, které odhleňují

Pokud bojujete s akutním zánětem vedlejších nosních dutin, pomohou vám rovněž bylinky a přírodní přípravky, které odhleňují. Pravidelně užívejte například čaj z máty peprné. Od zánětu dutin vám uleví také tymián obecný, šalvěj lékařská, divizna velkokvětá nebo jitrocel kopinatý.

Zánět dutin a jeho prevence

Zánět dutin je onemocnění, které může během několika dnů vzniknout z obyčejné rýmy. Jak mu ale předejít? Tak jako v případě jiných zánětlivých onemocnění byste měli začít s posilováním své imunity. Imunitní systém vám výrazně posílí zejména echinacea neboli třapatka nachová, hlíva ústřičná nebo rakytník řešetlákový. Vsaďte rovněž na ovoce a přírodní doplňky stravy s vysokým obsahem vitaminu C. Imunitu vám utuží také otužování a pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu.

Jestliže máte rýmu a cítíte, že se vám začínají ucpávat dutiny, výbornou prevencí je rovněž okamžitá inhalace horké páry. Dojde tak k postupnému uvolnění dutin, díky čemuž předejdete jejich zánětu.

REKLAMA

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

729 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*