Zánět močových cest snadno vyléčíte bylinkami

Trpíte na časté záněty močových cest? Rozhodně v tom nejste sami. Zánět močových cest je po infekci horních cest dýchacích nejčastějším onemocněním lidského těla. Zánět močových cest dokáže pořádně zkomplikovat život ženám, mužům a dětem. Víte, že kromě antibiotik se s ním můžete poprat i přírodní cestou?

REKLAMA

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


Zánět močových cest snadno vyléčíte bylinkami.
Zánět močových cest snadno vyléčíte bylinkami. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Zánět močových cest, který odborně nazýváme cystitida, je infekční onemocnění močových cest, ale také močové trubice nebo močového měchýře. Můžete se s ním setkat v různých intenzitách. A to od mírného zánětu močových cest se slabým průběhem až po silný bakteriální zánět, který se z vašich močových cest může přenést až do ledvin.

E.Coli: Nejčastější původce zánětu močových cest

Za častými záněty močových cest se zpravidla skrývá bakterie Escherichia Coli (zkráceně E.Coli), která má na svědomí až 75 procent všech případů. Tato bakterie žije přirozeně v lidském střevě. V našem trávicím ústrojí je velmi užitečná, neboť ve střevech likviduje zdraví nebezpečné bakterie, kterým znemožňuje průnik do střevní sliznice.

REKLAMA
lichořeřišnice - Zánět močových cest snadno vyléčíte bylinkami

Když se ale E.Coli dostane do močových cest, dokáže zde – zvlášť u dospělých lidí a dětí s oslabenou imunitou – způsobit velmi vážné infekce močových cest. Z močových cest se navíc může dostat až do ledvin, kde vyvolává nebezpečný zánět.

V případě častých zánětů močových cest jsou rizikovými skupinami velmi malé děti, které ještě nosí plenky, a také těhotné ženy, u kterých je riziko vzniku infekce dvakrát vyšší než v době před otěhotněním. Problémy s močovými cestami jak u malých dětí, tak u těhotných žen ve většině případů způsobuje právě bakterie E.Coli.

Další původci zánětu močových cest: Sexuálně přenosné viry a bakterie

Zánět močových cest neboli cystitida však vzniká i z jiných příčin. Kromě E.Coli se na něm menší měrou podílejí také streptokoky či pseudomonády. Toto nepříjemné a závažné onemocnění způsobují také některé sexuálně přenosné viry a bakterie. Problémy s močovými cestami způsobují především bakterie rodu Chlamydia trachomatis a také lidské papilomaviry (HPV) nebo herpetické viry.

Příznaky zánětu močových cest

Zánět močových cest má typické příznaky, patří k nim především:

 • časté močení
 • pálení či řezání při močení
 • bolest při močení a zejména na jeho konci
 • kalná moč, která zapáchá
 • zvýšená teplota
 • bolest v podbřišku

Léčba zánětu močových cest: Antibiotiky i bylinkami

Pokud navštívíte svého obvodního lékaře, ve většině případů vám bez okolků předepíše antibiotika. K léčbě, ale i prevenci zánětu močových cest můžete přistoupit také přírodní cestou, která je mnohem šetrnější. V boji proti tomuto bolestivému onemocnění nejčastěji pomáhají následující přírodní přípravky:

Brusinky: První pomoc při zánětu močových cest

První pomocí při cystitidě a také účinnou prevencí návratu tohoto onemocnění jsou jednoznačně brusinky. Tyto bobule obsahují anthokyanidy, což jsou látky, které narušují bakterii E.Coli a oslabují její schopnost přilnout ke stěnám močových cest. Díky tomu pak E.Coli bez milosti putuje ven z těla. Jakým způsobem byste měli brusinky konzumovat? V sušené podobě, ale také ve formě brusinkové šťávy či brusinkového extraktu.

Lichořeřišnice: Účinné přírodní antibiotikum

Lichořeřišnici se přezdívá „přírodní antibiotikum“. A to oprávněně. Je to účinný lék i při zánětu močových cest.  Kromě bakterie E.Coli lichořeřišnice ničí také další bakterie zodpovědné za vzniklý zánět. Lichořeřišnici můžete použít rovněž v kombinaci s antibiotickou léčbou, protože látky obsažené v této rostlině zvyšují účinnost antibiotik.

Další bylinky, které vám pomohou v boji proti zánětu močových cest

Jako doplňkovou léčbu při infekci močových cest zkuste použít také čaj z medvědice lékařské. Ve vyšších dávkách však může způsobit nevolnost, proto není vhodný pro děti a těhotné a kojící ženy. Od mírné bolesti a pálení močové trubice vám dále uleví peruánská bylina Cola de Caballo. Mírné záněty močových cest vyřešíte rovněž urologickým čajem obsahujícím meduňku lékařskou, vrbovku malokvětou, přesličku rolní, mátu peprnou a kopřivu dvoudomou.

Prevence: Důležitá při opakovaných zánětech močových cest

Trpíte-li opakovanými záněty močových cest, je důležité, abyste se jim naučili předcházet jistými opatřeními. Která to jsou?

 • Každý den vypijte alespoň 2,5 litru tekutin. Ideálně čisté neperlivé vody v kombinaci s bylinkovými čaji.
 • Zaměřte se na posilování imunity – nejlépe přírodní formou.
 • Dávejte přednost sprchování před koupelí.
 • Na intimní oblasti používejte antibakteriální sprchové gely.
 • Noste pohodlné spodní prádlo vyrobené ze 100% bavlny.
 • Teple se oblékejte. Dávejte si pozor, ať neprochladnete.
 • Nikdy nezadržujte močení. Předejdete tak množení bakterií.
 • Po každém cvičení se převlékněte do suchého oblečení.
 • Vymočte se před pohlavním stykem a hned po něm. Nemějte sex s partnerem či partnerkou, pokud máte zrovna zánět.
REKLAMA

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*