Zánět trojklaného nervu se vyznačuje velkou bolestí

Ten, kdo si na vlastní kůži prožil zánět trojklaného nervu, vám potvrdí, že jde o jednu z nejhorších bolestí, kterou může člověk zažít. Tato bolest je tak zničující, že nemůžete jíst ani spát, a často vás dovede až k hlubokým depresím. Při zánětu trojklaného nervu vám kromě klasické léčby od bolesti uleví i některé bylinky. Které z nich patří k těm nejúčinnějším?

eshop energie života nabízí


LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

49 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

199 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 100 g

dodá zdravé tuky

59 Kč


Zánět trojklanného nervu se vyznačuje jednou z nejhorších bolestí, kterou může člověk zažít.
Zánět trojklanného nervu se vyznačuje jednou z nejhorších bolestí, kterou může člověk zažít. Foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Zánět trojklaného nervu vám obrátí doslova celý život naruby. Projevuje se nesnesitelnou bolestí poloviny obličeje nebo její části. Zánět trojklaného nervu vás může potrápit až na dlouhé měsíce a roky. Zatímco někomu se bolestivé ataky opakují pravidelně po dnech, týdnech či měsících, někdo musí s nesnesitelnými bolestivými záchvaty zápasit i několikrát za den.

Lidé se zánětem trojklaného nervu se shodují, že kvůli tomuto onemocnění mnohdy nedokážou pracovat, spát ani jíst. Často trpí i depresivními stavy a mají sebevražedné myšlenky. Zánět trojklaného nervu nejčastěji postihuje ženy ve věku 50 až 60 let. Jen výjimečně se s tímto onemocněním potýkají lidé mladší 40 let.

Zánět trojklaného nervu se projevuje intenzivní bolestí

Trojklaný nerv najdete na obou stranách obličeje. Jde tedy o párový nerv, který je zároveň nejsilnější ze všech hlavových nervů. Trojklaný nerv má za úkol zajišťovat citlivost obličeje a přilehlých částí hlavy, navíc je propojený se žvýkacími svaly.

Pokud se onemocnění trojklaného nervu týká i vás, cítíte v polovině obličeje velmi intenzivní šlehající bolesti, které vás můžou zcela ochromit. Poznávacím znamením je, že ataky bolesti přicházejí v nepravidelných intervalech, a to vlivem situací, které je vyvolají. Při zánětu trojklaného nervu tak urputná bolest přichází třeba při čištění zubů, během konzumace jídla, ale také vlivem průvanu.

Další příznaky zánětu trojklaného nervu

  • Zánět druhé a třetí větve trojklaného nervu se projevuje jako bolest zubů, tato skutečnost často vede k nesprávné diagnóze.
  • Než pocítíte vystřelující bolest na jedné straně tváře, můžete v postižené oblasti pozorovat zarudnutí.
  • Při tomto onemocnění produkují slzné kanálky, nos a slinné žlázy více sekretu nežli obvykle.
  • Po každé bolestivé atace je kůže v postiženém místě tváře necitlivá a otupená.
Při zánětu trojklaného nervu vám uleví především třezalka tečkovaná.
Při zánětu trojklaného nervu vám uleví především třezalka tečkovaná. Foto: Shutterstock

Primární a sekundární zánět trojklaného nervu

Jestliže si stěžujete na bolest trojklaného nervu, nejprve byste měli zjistit příčinu jeho vzniku. Rozlišujeme totiž dva druhy onemocnění trojklaného nervu. A to primární a sekundární.

  • Primární zánět trojklaného nervu – Příčinou tohoto onemocnění je kontakt některé z mozkových cév s trojklaným nervem.
  • Sekundární zánět trojklaného nervu – Spouštěčem onemocnění je v tomto případě infekce, poranění, rakovinový nádor nebo ložisko roztroušené sklerózy.

Jak zánět trojklaného nervu léčit pomocí bylinek

Kromě klasické léčby, do které spadá i chirurgický zásah, vám proti bolestivým stavům pomůže také přírodní léčba. Při zánětu trojklaného nervu vám uleví především třezalka tečkovaná, která působí protizánětlivě a léčí poškozenou tkáň a otoky. Po dobu 14 dnů si proto denně dopřávejte jeden šálek třezalkového čaje. Od bolesti vám pomohou také obklady z třezalkového oleje. Ložisko zánětu minimalizují rovněž obklady, které si připravíte z odvaru z kůry peruánského stromu chuchuhuasi.

Při zánětu trojklaného nervu je nesmírně důležité, abyste postižené místo na tváři chránili před průvanem a zimou. Snažte se jej co nejvíce udržet v teple, k čemuž vám pomohou například nahřáté šité polštářky plněné lněným semínkem. Kromě toho si můžete postižené místo pravidelně promazávat měsíčkovou nebo levandulovou mastí, které mají protizánětlivé účinky.

Jelikož se onemocnění trojklaného nervu projevuje nesnesitelnými bolestivými záchvaty, tento stav můžete okamžitě zmírnit také právě bylinkami. Řešením je například šišák bajkalský, který obsahuje bajkalin. Díky této látce jej můžete používat ke zmírnění bolesti namísto kontroverzního ibuprofenu. Ještě účinnější přírodní analgetikum je již zmiňovaná třezalka tečkovaná, která zmírňuje bolest dokonce dvakrát lépe nežli ibuprofen.


QUINOA 500g

doplní bílkoviny

89 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

169 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

999 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

139 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*