Zánět trojklaného nervu se vyznačuje velkou bolestí

Ten, kdo si na vlastní kůži prožil zánět trojklaného nervu, vám potvrdí, že jde o jednu z nejhorších bolestí, kterou může člověk zažít. Tato bolest je tak zničující, že nemůžete jíst ani spát, a často vás dovede až k hlubokým depresím. Při zánětu trojklaného nervu vám kromě klasické léčby od bolesti uleví i některé bylinky. Které z nich patří k těm nejúčinnějším?

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč


Zánět trojklanného nervu se vyznačuje jednou z nejhorších bolestí, kterou může člověk zažít.
Zánět trojklanného nervu se vyznačuje jednou z nejhorších bolestí, kterou může člověk zažít. Foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Zánět trojklaného nervu vám obrátí doslova celý život naruby. Projevuje se nesnesitelnou bolestí poloviny obličeje nebo její části. Zánět trojklaného nervu vás může potrápit až na dlouhé měsíce a roky. Zatímco někomu se bolestivé ataky opakují pravidelně po dnech, týdnech či měsících, někdo musí s nesnesitelnými bolestivými záchvaty zápasit i několikrát za den.

Lidé se zánětem trojklaného nervu se shodují, že kvůli tomuto onemocnění mnohdy nedokážou pracovat, spát ani jíst. Často trpí i depresivními stavy a mají sebevražedné myšlenky. Zánět trojklaného nervu nejčastěji postihuje ženy ve věku 50 až 60 let. Jen výjimečně se s tímto onemocněním potýkají lidé mladší 40 let.

Zánět trojklaného nervu se projevuje intenzivní bolestí

Trojklaný nerv najdete na obou stranách obličeje. Jde tedy o párový nerv, který je zároveň nejsilnější ze všech hlavových nervů. Trojklaný nerv má za úkol zajišťovat citlivost obličeje a přilehlých částí hlavy, navíc je propojený se žvýkacími svaly.

Pokud se onemocnění trojklaného nervu týká i vás, cítíte v polovině obličeje velmi intenzivní šlehající bolesti, které vás můžou zcela ochromit. Poznávacím znamením je, že ataky bolesti přicházejí v nepravidelných intervalech, a to vlivem situací, které je vyvolají. Při zánětu trojklaného nervu tak urputná bolest přichází třeba při čištění zubů, během konzumace jídla, ale také vlivem průvanu.

Další příznaky zánětu trojklaného nervu

  • Zánět druhé a třetí větve trojklaného nervu se projevuje jako bolest zubů, tato skutečnost často vede k nesprávné diagnóze.
  • Než pocítíte vystřelující bolest na jedné straně tváře, můžete v postižené oblasti pozorovat zarudnutí.
  • Při tomto onemocnění produkují slzné kanálky, nos a slinné žlázy více sekretu nežli obvykle.
  • Po každé bolestivé atace je kůže v postiženém místě tváře necitlivá a otupená.
shutterstock 702364171 300x200 - Zánět trojklaného nervu se vyznačuje velkou bolestí
Při zánětu trojklaného nervu vám uleví především třezalka tečkovaná. Foto: Shutterstock

Primární a sekundární zánět trojklaného nervu

Jestliže si stěžujete na bolest trojklaného nervu, nejprve byste měli zjistit příčinu jeho vzniku. Rozlišujeme totiž dva druhy onemocnění trojklaného nervu. A to primární a sekundární.

  • Primární zánět trojklaného nervu – Příčinou tohoto onemocnění je kontakt některé z mozkových cév s trojklaným nervem.
  • Sekundární zánět trojklaného nervu – Spouštěčem onemocnění je v tomto případě infekce, poranění, rakovinový nádor nebo ložisko roztroušené sklerózy.

Jak zánět trojklaného nervu léčit pomocí bylinek

Kromě klasické léčby, do které spadá i chirurgický zásah, vám proti bolestivým stavům pomůže také přírodní léčba. Při zánětu trojklaného nervu vám uleví především třezalka tečkovaná, která působí protizánětlivě a léčí poškozenou tkáň a otoky. Po dobu 14 dnů si proto denně dopřávejte jeden šálek třezalkového čaje. Od bolesti vám pomohou také obklady z třezalkového oleje. Ložisko zánětu minimalizují rovněž obklady, které si připravíte z odvaru z kůry peruánského stromu chuchuhuasi.

Při zánětu trojklaného nervu je nesmírně důležité, abyste postižené místo na tváři chránili před průvanem a zimou. Snažte se jej co nejvíce udržet v teple, k čemuž vám pomohou například nahřáté šité polštářky plněné lněným semínkem. Kromě toho si můžete postižené místo pravidelně promazávat měsíčkovou nebo levandulovou mastí, které mají protizánětlivé účinky.

Jelikož se onemocnění trojklaného nervu projevuje nesnesitelnými bolestivými záchvaty, tento stav můžete okamžitě zmírnit také právě bylinkami. Řešením je například šišák bajkalský, který obsahuje bajkalin. Díky této látce jej můžete používat ke zmírnění bolesti namísto kontroverzního ibuprofenu. Ještě účinnější přírodní analgetikum je již zmiňovaná třezalka tečkovaná, která zmírňuje bolest dokonce dvakrát lépe nežli ibuprofen.

REKLAMA

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

429 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

SAMOLEPKA 1 ks

posílení duše

89 Kč


4 Comments

  1. Záněty 2. a 3. větve trojklanného nervu trpím řadu let. Poprvé jsem ho měla z průvanu a byla jsem léčena lékem na epilepsii. Měla jsem velmi těžké zažívací problémy. Zánět se mi vracel kdykoliv mne trochu profoukl vítr nebo průvan. Řeším to vatou do uší kdykoliv vyjdu ven z domu a postiženou tvář chráním před chladem šálou. I přesto mně občas tyto záněty potrápí a dlouhou dobu jsem to řešila Ibuprofenem, ale věděla jsem že to není optimální řešení a tak jsem hledala radu v lěkárně. Měla štěstí na magistru, která mi poradila třezalku(v homeatické formě) v kombinaci s Milgammou(soubor vitamínů B). Je potřeba mít oba přípravky doma v zásobě, aby bylo možno tuto léčbu nasadit okamžitě při prvních příznacích zánětu. Třezalku užívám první dny ve větších dávkách a postupně snižuji podle stavu (bolestivosti). Takto jsem to úspěšně řešila až do doby než mne postihla masivní embolie plic a doživotně musím brát léky na ředění krve. U nich je kontraindikace na Třezalku, Ibuprofen a další. A tak při nejbližší atace jsem byla zoufalá, že moji osvědčenou třezalku nemohu použít a Milgamma sama o sobě nestačí. Kruté bolesti mě dohnaly k alternativníu lékaři a ten mně ujistil že homeopatická třezalka nemá vedlejší účinky jako v jiných formách. A tak už zase řeším tyto problémy touto osvědčenou metodou. Jen zdůrazňuji: je potřeba zahájit léčbu hned při prvním příznaku nástupu ataky.

  2. Dekuji za radu, ja se tez lecim s trojklannym nervem 16 mesicu a jsem diabetik. Uzivam milgammu, gabapentin a masiruji si tvar saolinovym olejem, Mejte se hezky

  3. Prosím o radu, téměř rok se potýkám s bolestí v oblasti pravé tváře, hlavy – vystřelující bolesti, bolí mě celá pravá čelist.Co přírodního, či jiná léčba by mi pomohla, děkuji.Zatím pojídám spoustu prášků na nervy a pod., na bolest. ale nic nevede ku zlepšení stavu. Je mi 64 let.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*