Do kurzu se dostává superšťáva – březová míza

Kokosová voda, trendový nápoj posledních let, už má konkurenta. Je jím březová míza, která má velký zdravotní potenciál a prospívá kráse. Řídká vodnatá kapalina se zachytává z kmenů stromů brzy zjara, a sice v Rusku, skandinávských zemích a v částech severní Číny, kde je už je velmi oblíbená.

REKLAMA

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

GARCINIA 100 kapslí

podpoří hubnutí

469 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

729 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

- Do kurzu se dostává superšťáva - březová mízaSuper hydratační kokosová voda byla k vidění jako zdravý nápoj loňského roku. Ale v roce 2015 nejspíš převezme žezlo popularity březová voda, nápoj získávaný z břízy bělokoré.

Proč? Je to díky široké škále zdraví a kráse prospěšného potenciálu. Ve 100 mililitrech obsahuje pouze 18 kalorií a řadu důležitých přírodních výživných látek jako je antioxidant vitamin C, draslík, který rehydratuje, zinek, jenž posiluje imunitní systém a měď, která údajně účinkuje proti stárnutí.

Tato řídká vodnatá míza se zachytává z kmenů břízy brzy zjara a po staletí je oblíbeným nápojem a bylinným lékem v Rusku a východní Evropě, ve Skandinávii a dokonce v některých částech severní Číny.

Pomáhá při mnoha zdravotních potížích, od vysokého cholesterolu přes chřipku, ledvinové kameny, ekzémy, celulitidu až po lupy. Březová míza je také ceněna pro své silné hydratační a detoxikační účinky.

Není divu, že se nedávno stala nejmodernějším zdravým nápojem ve Spojených státech, kde se dá nyní pořídit nejen v kavárnách, fit centrech a obchodech se zdravou výživou, ale dokonce si ji můžete koupit chlazenou na čerpacích stanicích. Co je však vlastně v tomto kouzelném elixíru a proč si získal takový obdiv? Podle webu Byarozavik, jedné z největších amerických značek prodávajících březovou vodu, je její základní nutriční profil velmi podobný kokosové vodě, obsahuje však několik působivých nutrientů navíc.

Je také protknuta přírodními cukry, ochrannými antioxidačními vitamíny, hydratujícími elektrolyty (látkami jako je draslík, jež pomáhají tělu v rehydrataci) a stopovými prvky jako mědí, vápníkem, zinkem a hořčíkem.

Na rozdíl od kokosové vody obsahuje ta březová také složky zvané saponiny, o nichž se tvrdí, že mají silné účinky při redukci hladiny cholesterolu v krvi.

„Saponiny se nacházejí v luštěninách jako jsou sojové boby a hrášek,“ říká Azmina Govindji z British Dietetic Association.

Existují výzkumy naznačující, že saponiny mohou pomáhat snižovat hladinu cholesterolu, ačkoliv tato tvrzení ještě nebyla schválena Evropským úřadem pro bezpečnost potravin.

Další supersložkou březové vody, kterou v kokosové vodě nenaleznete, je xylitol – sladidlo, jež obsahuje o 40 % méně kalorií než cukr.

Xylitol se komerčně využívá jako nízkokalorické sladidlo ve žvýkačkách, zubních pastách a ústních vodách, protože snižuje kazivost zubů a posiluje sklovinu. V užitečném množství (kolem 1 až 2 %) se nachází také v březové vodě.

Takže odkud pochází březová míza? Většina komerčně prodávané březové vody je získávána ručně, udržitelným způsobem z rozlehlých organických lesů ve východní Evropě a Skandinávii.

Období pro sklizeň je velmi krátké a nepředvídatelné: jde jen o několik málo týdnů brzy zjara, kdy je správné klima a míza začíná stoupat kmeny stromů, aby dodala živiny pučícím listům a je jí tak dostatek pro sběr.

V závislosti na počasí a kondici stromu lze z jednoho stromu získat během několika po sobě jdoucích dní až 15 litrů mízy.

Sběr probíhá velmi podobně jako u javorového sirupu – z jediného čepu naraženého do kmene. Otvory ve stromech jsou následně pečlivě uzavřeny, aby stromy neutrpěly újmu. Na rozdíl od javorového sirupu, který se svařuje, aby získal na sladkosti, březová voda se obvykle okamžitě stáčí a předtím projde maximálně lehkou pasterizací, aby na pultu vydržela déle.

Výsledkem je velmi osvěžující nápoj – trochu jako super čistá jarní voda s lehkým dozvukem sladkosti a dřeva.

Stojí za to vědět, že březové výtažky se již stovky let hojně využívají a cení pro své přirozené přínosy pro zdraví – obzvláště na problémy močového ústrojí, artritidu a padání vlasů.

Nedávná studie Lancaster University také prokázala úžasné detoxikační schopnosti těchto stromů, pokud se pěstují mezi domy a rušnou cestou.

Podle profesorky Barbary Maherové byly tyto stromy schopny absorbovat ze silniční dopravy více než 50 % prachových částic, jimž se připisují respirační potíže, což je mnohem více než dokáží jiné druhy, například duby.

Takže měli bychom všichni rychle vyrazit pro březovou vodu? Azmina Govindji říká: „Určitě je to zdravější, než přeslazené nealkoholické nápoje, i když některá odvážnější tvrzení ještě nelze doložit.“

Březovou mízu ze stromů severní Evropy můžete zakoupit v eshopu energie života.

zdroj: http://www.dailymail.co.uk

překlad: Honzoid

REKLAMA

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*