NASA potvrdila existenci nového měsíce Země

Ukázalo se, že nás měsíc není jediný, který obíhá kolem naší planety. Země má ve vesmíru společníka, který obíhá náš svět již více než sto let, a NASA se podařilo ho spatřit teprve nedávno.

REKLAMA

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

249 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

349 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

199 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 100 g

dodá zdravé tuky

59 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Podle nové zprávy z NASA kolem Země již téměř sto let obíhá kvaziměsíc, a až do teď si toho nikdo nevšiml. Nový měsíc není tak velký jako Měsíc s velkým M, ale i přesto našemu původnímu měsíci dělá na cestě vesmírem společníka. Tento menší kvaziměsíc obíhá Zemi po extrémně nepravidelné trajektorii. Měsíc č. 2 je ve skutečnosti asteroid s názvem 2016 H03, který je zaklesnut do věčného tance s naší planetou a celkem takto bez povšimnutí tančí již téměř století.

Oběžná dráha kvaziměsíce je velmi elipsovitá, díky čemuž cestuje po dráze 38 až 100krát delší, než náš „původní“ měsíc. Náklon nového měsíce je asi 8° a kolem slunce obíhá 365,93 dní, což je o trochu déle než pozemský rok o délce 365,24 dní. Oběžná dráha nového měsíce je hodně proměnlivá. Ve výsledku je 2016 H03 kvůli nakloněné, elipsovité oběžné dráze někdy blíže ke slunci než Země a obíhá ho rychleji, a jindy je zase dále a obíhá pomaleji.

Vědci však zjistili, že vzdálenost od Země není nikdy menší než asi 14 milionů kilometrů a zároveň ani větší než 40 milionů kilometrů. Nový miniměsíc má asi 40 metrů v průměru a je téměř 100 metrů dlouhý, a s největší pravděpodobností zůstane v roli menšího měsíce Země po několik staletí. Měsíc byl objeven díky dalekohledu pro zkoumání asteroidů s názvem Pan-STARRS 1, který je umístěn na Hawaii poblíž vulkánu Haleakalā.

„Vzhledem k tomu, že 2016 HO3 obíhá kolem naší planety, ale nikdy se na naší společné cestě kolem Slunce příliš nevzdaluje, začali jsme o něm mluvit jako o našem kvazisatelitu“, řekl Paul Chodas, ředitel centra NASA pro studování blízkozemních objektů (Near-Earth Object) z Laboratoře proudových pohonů v Pasadeně v Kalifornii. „Další asteroid – 2003 YN107 – před více než deseti lety chvíli následoval podobný orbitální vzor, ale od té doby se již z naší blízkosti vzdálil. Tento nový asteroid je s námi sepjatý mnohem více. Naše výpočty ukazují, že 2016 HO3 je stabilním kvazisatelitem Země již téměř sto let, a v této roli společníka Země zůstane i v dalších stoletích.“ (zdroj: ancient-code.com)

REKLAMA

ŠKORNICE extr

jako za mlada

399 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

799 Kč

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

999 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

799 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*