Mobilní telefon může být příčinou deprese

Průměrný uživatel mobilního telefonu jej kontroluje asi 150krát denně. Téměř třetina uživatelů inteligentních telefonů připouští, že jsou na nich závislí. Přestože tušíme, že neustálé pokukování po displeji není úplně v pořádku, nejnovější výzkum naznačil, že tato závislost může být dokonce znamením deprese.

REKLAMA

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Studie Baylorské univerzity zkoumala spojení mezi závislostí na telefonu a osobností. Závěr zní, že nadměrné užívání může jít ruku v ruce s emoční nestabilitou. Lidé, kteří si neustále kontrolují své telefony, se mohou tímto způsobem snažit si zlepšit svou negativní náladu.

Výzkumníci požádali 346 vysokoškolských studentů, aby dokončili on-line průzkum zaměřený na používání inteligentních telefonů. Zároveň si všímali osobnostní znaků, jako svědomitost, neuroticismus, otevřenost, příjemnost a extroverze, materialismus a potřeba vzrušení.

Výsledky ukázaly, že ti, kteří používají své smartphony častěji, jsou náchylnější ke změnám nálad, materialismu a temperamentnímu chování. Mají sníženou schopnost zaměřit svou pozornost na daný úkol. Horší koncentrace a tendence k uklidnění mysli jsou jen dvěmi stranami téže mince. Není proto překvapením, že impulzivní lidé jsou mnohem náchylnější k návykovému používání smartphonů.

Toto zjištění tak poněkud vyvrací stereotypy o introvertech, jako o těch, kteří sedí v rohu se svými telefony. Introverti paradoxně touto závislostí netrpí.

"Stejně jako závislost na návykových látkách, tak i závislost na mobilním telefonu je opět jen pokusem o zlepšení nálady," napsali autoři studie. "Neustálé kontroly e-mailů, odesílání textů, surfování po internetu mohou působit jako šidítka pro nestabilní jedince či jedinkyně, kteří se snaží rozptýlit od starostí běžného dne a dopřát si alespoň trochu útěchy. Byť jen dočasně."

zdroj: huffingtonpost.com

přeložil: gcat

REKLAMA

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

229 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*