Studie Baylorské univerzity zkoumala spojení mezi závislostí na telefonu a osobností. Závěr zní, že nadměrné užívání může jít ruku v ruce s emoční nestabilitou. Lidé, kteří si neustále kontrolují své telefony, se mohou tímto způsobem snažit si zlepšit svou negativní náladu.
Výzkumníci požádali 346 vysokoškolských studentů, aby dokončili on-line průzkum zaměřený na používání inteligentních telefonů. Zároveň si všímali osobnostní znaků, jako svědomitost, neuroticismus, otevřenost, příjemnost a extroverze, materialismus a potřeba vzrušení.
Výsledky ukázaly, že ti, kteří používají své smartphony častěji, jsou náchylnější ke změnám nálad, materialismu a temperamentnímu chování. Mají sníženou schopnost zaměřit svou pozornost na daný úkol. Horší koncentrace a tendence k uklidnění mysli jsou jen dvěmi stranami téže mince. Není proto překvapením, že impulzivní lidé jsou mnohem náchylnější k návykovému používání smartphonů.
Toto zjištění tak poněkud vyvrací stereotypy o introvertech, jako o těch, kteří sedí v rohu se svými telefony. Introverti paradoxně touto závislostí netrpí.
"Stejně jako závislost na návykových látkách, tak i závislost na mobilním telefonu je opět jen pokusem o zlepšení nálady," napsali autoři studie. "Neustálé kontroly e-mailů, odesílání textů, surfování po internetu mohou působit jako šidítka pro nestabilní jedince či jedinkyně, kteří se snaží rozptýlit od starostí běžného dne a dopřát si alespoň trochu útěchy. Byť jen dočasně."
zdroj: huffingtonpost.com
přeložil: gcat
Buďte první kdo přidá komentář