Sušené ovoce musíte nejen správně usušit

Sušené ovoce spojujeme v souvislosti se zdravým životním stylem. Často máme pocit jako by bylo lepší než ovoce čerstvé. Problém však je, že sušené ovoce neumíme správně konzumovat. Mnohdy ani nevíme, které si vybrat a jak ho do svého jídelníčku zařadit.

REKLAMA

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč


Sušené ovoce musíte umět nejen usušit, ale i správně jíst.
Sušené ovoce musíte umět nejen usušit, ale i správně jíst. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Sušené ovoce si lidé připravují snad odjakživa. A nejen ovoce. Jedná se i o byliny, zeleninu, houby a jiné potraviny, které si chtějí uchovat. Takto se uchovávaly především ty druhy, které se přirozeně sušily velice snadno, například jablka, hrušky či švestky.

REKLAMA

Nikoliv černý, ale BÍLÝ PÁTEK v eshopu Energie života!

Slevy na téměř všechny produkty značky Energie života!

ZOBRAZIT VŠECHNY SLEVY


Sušené ovoce se hodilo pro období, kdy čerstvého byl nedostatek. Sušené ovoce je totiž rychlým zdrojem energie a mikroživin důležitých pro posílení organismu a jeho imunity. Například sušené švestky obsahují vysoké množství antioxidantů. Lidé ho měli doma v úměrném množství, a proto bylo hodnotnou součástí potravy.

V moderním světě se k čerstvému ovoci dostaneme kdykoliv. A tak jeho sušená obdoba je jako by zbytečná. I když sušené ovoce má stále spoustu výhod:

  1. Lze ho snadno a skvěle uskladnit (nezabírá tolik místa)
  2. Dlouho vydrží (máme ho rychle po ruce)
  3. Je zdrojem energie a spousty živin

Sušené ovoce jako skvělá svačina nejen pro děti

Díky výše uvedeným přednostem se sušené ovoce hodí na rychlé svačiny. Obzvláště  v situacích, kdy potřebujeme rychlou energii, třeba při nějaké náročné túře, po výkonu, apod. Zároveň však vzniká ta nevýhoda, že se musíme naučit ho správně konzumovat.

Denně nám stačí zkonzumovat opravdu malá hrstka. Jinak nám hrozí, že kvůli našim velkým očím přijmeme velké množství sacharidů, které nestihneme spálit. Pokud nemáme odhad, tak je vhodné trochu sušeného ovoce rehydratovat ve vodě a rozmixovat třeba na marmeládu, přidat do nějaké kaše nebo si z něho udělat pomazánku.

Sušené ovoce je skvělou svačinou pro děti a mladé lidi v období růstu a vysoké psychické zátěže ve škole. Obzvláště v kombinaci s ořechy či semínky, které mozku poskytnou kvalitní tuky. Můžou se skvěle využít k přípravě keksů či sušenek, a to kdykoliv. Zároveň je to taková zdravá sladkost či mňamka, která potěší i dospělé.

Kterou techniku sušení zvolit

Dalším oříškem může být, jak si sušené ovoce připravit. V obchodech se totiž setkáváme s produkty, které jsou se zbytečnými přidanými látkami. Ty slouží k tomu, aby se sušené ovoce dobře prodávalo, protože pak lépe vypadá. Často může mít nepřirozeně výraznou chuť či být doslazováno.

Jsou to levné způsoby, jak vytvořit pro zákazníka vhodné lákadlo. Potom člověk snadněji přepískne množství, v jakém sušené ovoce konzumovat. Přitom sušené ovoce lze připravit tak, že bude vypadat krásně, bude sladké a přitom nepoužijeme nic navíc. Pouze správnou techniku sušení.

Sušení na sítu a v troubě

Pokud se rozhodneme doma sušit, tak lze k tomuto výrobnímu procesu přistoupit z několika stran. Některé druhy ovoce bude stačit sušit třeba na sítě. Jsou to obzvláště ty druhy, které obsahují minimum vody. Je ale nutné je nakrájet na tenké plátky a dbát na to, aby se sušily v čistém neprašném prostředí bez přímého světla a za vhodné pokojové teploty. Takové sušení ale bude obvykle trvat i několik dní.

Lze vyzkoušet i sušení v troubě, ale opět toto sušení vyžaduje dodržet určité podmínky . Vhodné je sušit na roštu než na plechu, a to za nízké teploty a tak, aby v troubě dobře cirkuloval vzduch a vlhkost mohla odcházet ven. Stav sušení musíme pravidelně kontrolovat a opět to není chvilková práce.

Sušení pomocí sušičky

Sušička spoustu výše uvedených podmínek splňuje, a proto se jeví jako nejlepší volba pro sušení ovoce. Musíme si však vybrat takovou, která bude neprůhledná, s volitelností teploty, s dobrým odvodem vlhkosti a bude úsporná. Nemusíme ji tak často kontrolovat, protože často víme, za jak dlouho je schopna každý druh ovoce usušit.

Ať už si zvolíte jakýkoliv způsob, tak sušení je prostě alchymie. Vždy záleží na spoustě okolností:

  • jaká je zralost ovoce
  • způsob nakrájení
  • celkové množství a druh ovoce, které sušíme
  • okolní teplota a vlhkost

A věřte, že pokaždé bude sušení trvat jinak dlouho a bude jedinečné. Pokud postupujeme správně, tak si u ovoce zachováme barvu, vláčnost, skvělou chuť i živiny. Sušené ovoce je hezky ohebné a bez vlhkých částí.

sušené ovoce final - Sušené ovoce musíte nejen správně usušit

A co takhle mrazem sušené ovoce

Pokud se nám do sušení nechce a přesto si chceme dopřát kvalitní sušené ovoce, tak můžeme vyzkoušet tzv. lyofilizované ovoce. Lyofilizované ovoce je ovoce sušené mrazem. Plody si takto zachovávají barvu i tvar, skvěle chutnají a zachovávají si i potřebné živiny. Často se takto suší ovoce, které by se při normálním sušení sušily velice těžko jako například jahody.

Sušení mrazem funguje jako přirozený konzervant, takže je toto sušené ovoce bez přidaných látek. Není to totiž potřeba. Dochází totiž k tomu, že se ovoce zmrazí a poté dochází k procesu, kdy se voda ze zmrzlého ovoce nerozpustí, ale rovnou přechází do plynného skupenství.

Jedná se o tzv. sušení ovoce ve vakuu. Zde se ovoce zbaví 95% vody a taky kyseliny octové. Ovoce tak díky tomu neztratí tvar barvu chuť prostě nic. Naopak získá na lehkosti, přitažlivosti, aniž by se muselo kompromitovat nějakou přídatnou látkou.

REKLAMA

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*