THC a jeho 7 dokázaných zdravotních přínosů

THC neboli tetrahydrocannabinol je nejznámější složka konopí. Známá je především díky své schopnosti způsobovat opojení z užívání marihuany. Vzhledem k tomu, že mnoho zdravotních odborníků považuje stav opojení za stinnou stránku, představuje THC také největší kontroverzi obklopující lékařské využití této rostliny. Zatímco si složky jako cannabidiol (CBD) začaly získávat přízeň, protože nejsou psychoaktivní, desetiletí výzkumu odhalila množství zdravotních přínosů, které jsou jedinečné pro THC. Přinášíme seznam sedmi z nich.

REKLAMA

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

799 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

349 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

999 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

799 Kč


THC a jeho 7 dokázaných zdravotních přínosů.
THC a jeho 7 dokázaných zdravotních přínosů.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

- THC a jeho 7 dokázaných zdravotních přínosů

1. Úleva od bolesti

Jedním z nejběžnějších využití lékařské marihuany úleva od bolesti. A jak se ukazuje, THC je složka marihuany odpovědná za její analgetický účinek. Studie prokázaly, že aktivuje dráhy centrálního nervového systému, které brání signálům bolesti dostat se do mozku. Rovněž se ukázalo, že konopí je obzvlášť účinné proti neuropatické bolesti nebo bolesti spojené s nervovou soustavou.

2. Posttraumatická stresová porucha

Posttraumatická stresová porucha (PTSP) je dalším častým důvodem k užívání lékařské marihuany. Zajímavé je, že opojení z THC se také spojuje s dočasným oslabením paměti. Ačkoliv tento fakt může pro některé uživatele marihuany vypadat jako nevýhoda, pro ty, kteří se nemohou zbavit bolestných vzpomínek, jako jsou například pacienti trpící PTSP, představuje oslabení paměti účinnou léčbu. Nedávné studie potvrdily, že orálně podávané může pomoci ulevit od mnoha symptomů spojených s PTSP včetně záblesků vzpomínek, nervozity a nočních můr.

3. Nevolnost a zvracení

THC je dostupné ve formě tablet k léčbě nevolnosti a zvracení u pacientů s rakovinou od 80. let. Marinol, tableta obsahující jeho syntetickou verzi, byla prvním lékem založeným na THC a schváleným pro tyto účely FDA. Od té doby byly vyvinuty také další léky ve formě tablet, které se předepisují pacientům podstupujícím chemoterapii, včetně léku Cesamet.

4. THC jako stimulant chuti na jídlo

- THC a jeho 7 dokázaných zdravotních přínosůKromě schopnosti potlačovat nevolnost je THC známé jako silný stimulant chuti na jídlo a to jak u zdravých, tak u nemocných subjektů. Marinol a Cesamet se proto pravidelně předepisují k nabuzení chuti k jídlu pacientům s rakovinou a syndromem chřadnutí spojeným s HIV.

Mnoho studií prováděných s Marinolem naznačuje, že může tetrahydrokanabinol také stimulovat nárůst hmotnosti u anorektických pacientů.

5. Astma

Léčba astmatu není typickým využitím lékařské marihuany. Ale jak se ukazuje, schopnost THC zlepšit dýchání u astmatiků je podpořena výzkumy už ze 70. let. Pokusy dokázaly, že kouření marihuany může pomoci zklidnit astmatické záchvaty. Vědci proto zkoušeli, bohužel zatím neúspěšně, vyvinout inhalátor, který by dopravil tetrahydrokanabinol do organismu. Zatímco od myšlenky inhalátoru byla zcela upuštěno, některé řekněme moderní vaporizéry mohou představovat řešení.

6. Glaukom (zelený zákal)

Dalším přínosem THC, který byl objeven již záhy, je jeho schopnost ulevit očnímu tlaku u pacientů s glaukomem.

Podobně poté, co studie ze 70. let dokázaly, že kouření marihuany může redukovat symptomy pacientů s glaukomem, zkoušeli vědci (a znovu neuspěli) vyvinout způsob, jak dostat tetrahydrokanabinol do očních kapek. Tato myšlenka se ukázala být příliš komplikovaná vzhledem k faktu, že tetrahydrokanabinol není rozpustný ve vodě.

A zatímco pacienti s glaukomem stále spoléhají na lékařskou marihuanu, The American Glaucoma Society zastává názor, že její efekt je příliš krátký (3-4 hodiny), než aby se dala považovat za použitelnou léčebnou možnost.

7. Spánek

Mnozí jsou si vědomi schopnosti marihuany přivodit spánek a vědci potvrzují, že za tento efekt nese z velké části zodpovědnost právě THC. Pokusy prováděné v 70. letech dokazují, že orální podávání THC urychluje nástup spánku jak u zdravých jedinců, tak u insomniaků.

Novější studie pak naznačují, že THC může zlepšit také dýchání během spánku a snížit jeho přerušování u jedinců trpících poruchou známou jako spánková apnoe. Výzkumníci nyní pracují na léku založeném na THC, který by tyto obtíže mírnil.

překlad: Honzoid

zdroj: http://www.leafscience.com

REKLAMA

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

249 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

149 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

799 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*