Chemie v jídle z nás dělá pokusné králíky (3)

Rančeři a farmáři ve Spojených státech denně krmí svůj dobytek nízkou dávkou antibiotik. Není to proto, aby zvířata neonemocněla, ale aby nabrala na váze. Mnoho lékařů a výzkumníků má však podezření, že tato praxe přispívá k nárůstu rezistentních bakterií, což představuje vážné ohrožení pro naše zdraví. I když v EU platí mnohem přísnější předpisy pro podávání antibiotik hospodářským zvířatům, chystaná utajovaná dohoda TTIP mezi EU a USA může vše změnit. Bohužel pro nás k horšímu.

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem
  • Studie z roku 2001 uveřejněná v časopise New Engladn Journal of Medicine ukázala, že 84 % bakterií Salmonela v mletém hovězím ze supermarketu bylo odolných na některá antibiotika.
  • Další studie z roku 2002 poukazuje na to, že někteří lidé dostanou rezistentní kmeny Salmonely konzumací masa z prasat krmených antibiotikem ciprofloxacinem.
  • FDA odhaduje, že užití antibiotik u kuřat přímo vedlo v roce 1999 u 11 tisíc lidí k žaludečním nemocem způsobeným bakterií odolným na antibiotika.

Částečně i díky těmto zjištěním odmítly největší fastfoodové řetězce nakupovat kuřata krmená ciprofloxacinem a podobnými antibiotiky. Další společnosti však s takovým masem nadále obchodují. Neexistuje jednoduchý způsob, jak zjistit, zda maso, které kupujete, pochází ze zvířete krmeného antibiotiky. Společnosti nemají povinnost maso takto označit, ani v tomto smyslu informovat své zákazníky.

„Nejlepší způsob, jak situaci řešit, je poohlédnout se po organických produktech, nebo nakupovat lokálně,“ říká Craig Minowa, environmentální vědec z neziskové advokátní skupiny Organic Consumers Association. „Pokud máte přímý kontakt s farmářem, který vaše jídlo pěstuje, stačí se ho zeptat.“

Redukce chemikálií: Nakupujte lokálně nebo organicky

Pokud nakoupíte na lokálním farmářském trhu, dostanete nejčerstvější možný produkt. Produkt se tak vlastně stává i „zelenější“, protože se snižuje spotřeba paliv, znečištění a skleníkových plynů vzniklých v důsledku dálkové přepravy. „Tím, že nakoupíte lokálně, získáte také možnost zeptat se farmáře, které pesticidy při pěstování plodin použil,“ říká Gillman.

Bio je termín, který se přísně reguluje. Organické plodiny se nesmí ošetřovat konvenčními pesticidy a musí být pěstovat v půdě s téměř nulovým obsahem pesticidů. Díky tomu mají organické ovoce a zelenina mnohem menší hladiny reziduí pesticidů.

Aby se skot mohl prodávat jako organický, musí splnit několik podmínek:

  • Je krmen výhradně organickým, vegetariánským krmivem. Nesmí být krmen masem jiných poražených zvířat (což je běžná složka konvenčních krmiv pro dobytek)
  • Nejsou do něj vpravována žádné antibiotika ani hormony
  • Maso není ošetřeno radiací
  • Zvířata jsou chována v podmínkách, které umožňují volný pohyb a přístup ven

Dozorové orgány mnohou provádět inspekci farem za účelem zjišťování plnění těchto podmínek. Předpokládá se, že naprostá většina organických farmářů tyto praktiky dodržuje.

Hlavní nevýhodou organického jídla je jeho cena. Jak jste si jistě všimli u pokladny, organické jídlo stojí téměř vždy více než to z konvenční produkce.

Představuje nákup organických potravin dobře investované peníze? Několik studií potvrdilo, že některé druhy organického jídla obsahují více živin. Pak je zde ale také otázka životního prostředí. Gillman varuje, že „organické metody nejsou vždy 100% udržitelné a zelené“, ale obvykle jsou „zelenější“, než moderní průmyslové farmaření.

Pro Minovu a mnoho dalších z hnutí za organické potraviny „je to otázka zodpovědnosti. Každé sousto, které sníte a každá koruna, kterou utratíte, představuje příležitost k pozitivní změně na cestě za udržitelnou budoucností.“

Konec.

překlad: Honzoid

zdroj: http://www.webmd.com

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*