Google zobrazí jen to, co sám uzná za pravdu

Zatímco lidé přemýšlejí o nezávislosti internetu, hádejte, co vymyslel Google. Nejpoužívanější vyhledávač se rozhodl změnit kritéria, která používá pro řazení obsahu na internetu. Zatímco nyní se vyhledávač řídí popularitou jednotlivých odkazů, nově bude obsah řazen podle toho, co systém vyhodnotí jako ‚pravdu‘. Tento orwellovský krok otevírá Googlu dveře k homogenizaci myšlení a staví jej do pozice globálního soudce "Pravdy" se schopností poslat obsah, který uzná za ‚nepravdivý‘, do propadliště zapomnění.

REKLAMA

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

349 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

349 Kč

GARCINIA 100 kapslí

podpoří hubnutí

449 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Termín pořadí odpovídá pozici, na které se nachází konkrétní stránka ve výsledcích vyhledávání. Čím víc je obsah stránky důležitější, tím výš se nachází v seznamu výsledků pro hledaná slova. V současnosti vyhledávač Google pracuje tak, že pořadí stránky je tím vyšší, čím více stránek na ni odkazuje. Do jisté míry je brán v potaz i obsah stránky, ale důležitější je popularita.

- Google zobrazí jen to, co sám uzná za pravdu „Tento systém nám přinesl vyhledávač, jak jej známe dnes, ale nevýhodou je, že stránky jsou plné chybných informací, které mohou zvýšit pozici stránek, pokud na ně odkáže dostatek lidí,“ řekl serveru New Scientist Hal Hodson.

Chybné informace? Nedávná studie Googlu naznačuje, jak se s nimi hodlají vypořádat. Stránkám se přiřadí ‚hodnoty pravdivosti‘ určené podle počtu ‚nesprávných skutečností‘ uvedených na stránce. Stránka, na které se vyskytne pár ‚chybných faktů‘, tak bude považována za důvěryhodnou a bude mít možnost si svou pozici ve vyhledávači vylepšit. Hodnota vypočtená pro každou stránku se nazývá ‚Knowledge-Based Trust score‘ (hodnota důvěryhodnosti založené na znalostech).

Program Googlu bude těžit z Knowledge Vault, což je automatizovaná databáze, která je v současnosti oslavována jako největší zásobárna znalostí v historii. Knowledge Vault shromažďuje a slučuje informace z celého internetu do báze skutečností o světě a lidech, kteří v něm žijí. Pokud jsou tyto skutečnosti považovány většinovou společností za pravdivé, software je použije jako měřítko pravdivosti.

Stránky uvádějící informace, které jsou v rozporu s obsahem databáze Knowledge Vault jsou označeny jako ‚untruth,s‘ a jsou ve vyhledávači sraženy do spodních pozic, kterým mnoho lidí nevěnuje pozornost.

Podívejme se na možnosti, které mohou být například považovány za pravdu:

  • Možná pravda č. 1: Výrobci vakcín jsou altruisté a jde jim o naše dobro. Vakcíny, které vyrábí, jsou bezpečné a vedou k lepšímu zdraví a dlouhověkosti.
  • Možná pravda č. 2: Vakcíny jsou plné toxických chemikálií, nefungují, jak je udáváno, a vedou ke zničení přirozené imunity a propuknutí nemoci. Jsou vyráběny chamtivými lidmi.
  • Možná pravda č. 3: Obě předchozí možnosti jsou z části pravdivé a z části nepravdivé.

Pokud většina lidí věří v možnou pravdu číslo 1, stane se pro Google ‚pravdou‘ a stránky, které podporují tuto ‚pravdu‘ si ve své pozici ve vyhledávači polepší. Pokud možné pravdě číslo 2 věří minimum lidí, může pozice stránek, které tuto možnost podporují, klesat, a tyto stránky tak mohou upadnout v zapomnění. Stránky, které budou tvrdit možnou pravdu číslo 3, si pravděpodobně svou současnou pozici ve vyhledávači zachovají.

V současné době shromáždil Knowledge Vault 2,8 miliard skutečností. Mnoho milionů z nich je hodnoceno jako jistá fakta, což podle modelu Googlu znamená, že existuje více než 90-ti procentní šance, že se jedná o pravdu. Křížovými odkazy propojuje Knowledge Vault nová fakta s těmi známými, což systému dává částečnou pružnost.

Tento nový systém ještě nebyl spuštěn, ani nebyl ohlášen žádný časový harmonogram uvádějící, kdy by mohl být systém nasazen. S rostoucím povědomím o tomto systému hodnocení stránek se však jistě začnou objevovat obavy. Zda se ostatní vyhledávače vydají stejnou cestou jako Google, tak může být rozhodujícím faktorem.

zdrojový článek: www.collectivelyconscious.net

odkazy: warxiv.org www.newscientist.com www.dailycaller.com

překlad: Siw

REKLAMA

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

349 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

199 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

349 Kč

VILCACORA 100 kapslí

detoxikace

399 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*