Manipulativní techniky: Gaslighting a Projekce

Toxičtí lidé jako jsou zákeřní narcisisté, psychopati a lidé s antisociálními vlastnostmi, provozují ve vztazích nehorázné chování, které vykořisťuje, ponižuje a zraňuje jejich intimní partnery, členy rodiny a přátele. Užívají množství diverzních taktik k narušení reality jejich obětí a k odklánění vlastní zodpovědnosti. Ačkoliv si tyto taktiky může osvojit každý, zákeřní narcisisté je užívají ve zvýšené míře ve snaze uniknout zodpovědnosti za své jednání.Postupně uvádíme 20 diverzních taktik, které užívají toxičtí lidé, aby nás umlčeli a ponížili.

REKLAMA

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

1099 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Gaslighting

Gaslighting je manipulativní taktika, již lze s malými rozdíly popsat třemi výroky: „To se nestalo,“ „To sis vymyslel,“ a „Zbláznil ses?“ Gaslighting je asi jednou z nejzákeřnějších manipulativních taktik, protože funguje tak, aby narušila a obrousila náš smysl pro realitu. Nahlodává naši schopnost věřit si a nevyhnutelně nám znemožní, abychom se cítili oprávněni odhalit zneužívání a špatné zacházení.

Když proti nám sociopat nebo psychopat užije tuto techniku, můžeme mít sklony užít ji i vůči sobě, abychom urovnali nesoulad, jenž může vyvstat. Začíná bitva dvou protichůdných tvrzení: Má ten člověk pravdu, nebo bych měl věřit své zkušenosti? Manipulativní osoba nás bude přesvědčovat, že pravda je na její straně a naše zkušenost je znakem vaší dysfunkce.

Abychom se gaslightingu ubránili, je důležité ukotvit se ve vlastní realitě – můžeme si třeba události sepsat tak, jak se odehrály a odvyprávět je přátelům, kteří nám pomohou čelit vlivu této techniky.

Projekce

Neklamnou známkou toxicity daného člověka je jeho chronická neochota uznat vlastní nedostatky a využívání veškerých možností, jak se za ně vyhnout zodpovědnosti. Říká se tomu projekce. Projekce je obranný mechanismus užívaný k přenesení zodpovědnosti za své negativní vlastnosti a chování na někoho jiného. Projekce tedy slouží jako výhybka, která odklání osobní zodpovědnost.

Ačkoliv projekci do jisté míry využíváme všichni, podle klinické expertky na narcisistní osobnosti Dr. Martineze-Lewiho jsou projekce narcisistů často psychologicky násilné. Místo aby si uvědomili své vlastní nedostatky, nedokonalosti a přečiny, zákeřní narcisisté a sociopaté raději přehodí své špatné vlastnosti na nic netušící oběť způsobem, který je bolestný a velice krutý. Namísto aby přiznali, že by se měli polepšit, raději nechají své oběti převzít zodpovědnost za své chování a cítit se zahanbeně. Tímto způsobem narcisisté všechen vlastní toxický stud, jenž vůči sobě cítí, promítají do druhých.

Například osoba, která patologicky lže, může obviňovat svého partnera z toho, že si vymýšlí. Partner dožadující se pozornosti může říkat o svém protějšku, že je „citově vázaný“ ve snaze vylíčit ho jako závislého. Drzý zaměstnanec může obviňovat svého šéfa z neschopnosti ve snaze uniknout pravdě o své vlastní produktivitě.

Zákeřní narcisisté rádi hrají hru na „přesouvání viny.“ Cílem hry je, abychom prohráli, oni vyhráli a my nebo celý svět byl obviněn za vše, co je s nimi špatně. Tímto způsobem dostaneme na starost jejich křehké ego, zatímco jsme vrženi moře pochyb o sobě samotném. Legrace, že?

Řešení? „Nepromítejme“ svůj vlastní smysl pro soucit nebo empatii do toxických lidí, ani nepřijímejme žádnou z jejich projekcí. Jak poznamenává Dr. George Simon (2010) ve své knize In Sheep’s Clothing (V rouše beránčím) projekce vlastního povědomí a hodnotového systému do druhých může mít za následek, že budeme vystaveni dalšímu zneužívání.

Narcisisté na extrémním konci spektra obvykle nemají zájem o vlastní analýzu nebo změnu. S toxickými lidmi je důležité přetnout vazby a interakce co nejdříve, abychom se mohli soustředit na svou vlastní realitu a potvrdit si vlastní identitu. Nemusíme žít v něčí žumpě dysfunkce.

zdroj: www.thoughtcatalog.com

překlad: ScoreV

REKLAMA

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

229 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč


2 Comments

  1. Dobrý den, moc děkuji za šíření povědomí o této problematice! Jen bych chtěla upozornit na jednu nepřesnost…Dr. Martinez-Lewi je žena – Linda Martinez-Lewi…vy ji v článku uvádíte jako muže:)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*