Geneticky modifikované rajče poprvé zabíjelo

Španělští lékaři z madridské nemocnice Carlos III na tiskové konferenci ve středu 21. října 2015 potvrdili, že zaznamenali první případ úmrtí, způsobeného požitím geneticky modifikovaných potravin. Juan Pedro Ramos zemřel na anafylaktický šok poté, co snědl vyšlechtěná rajčata, obsahující rybí gen, který vyvolává agresivní a smrtící alergickou reakci.

REKLAMA

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

349 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Toto překvapivé oznámení přichází po pitvě jednatřicetiletého muže, který zemřel v nemocnici v Madridu již na začátku ledna. Zdraví mladého muže se rapidně zhoršilo poté, co utrpěl nevysvětlitelnou alergickou reakci. Všechny nasazené léky, aby odvrátily anafylaxi, byly zcela neúčinné.

Tým expertů tvrdí, že byl schopen určit, že geneticky modifikované rajčata, která oběť požila při obědě, byla příčinou alergické smrtící reakce.

Ramos pracoval jako administrativní pracovník v jednom madridském skladu. Ve středu 7. ledna se začal cítit hned po obědě špatně. Vzápětí se objevila řada další příznaků, zahrnujících agresivní svědivou vyrážku, silně oteklé hrdlo a razantní snížení krevního tlaku. Muž, který trpěl alergiemi, si rychle sám aplikoval injekci epinefrinu, ale i tak se jeho zdravotní stav nadále zhoršoval.

Ačkoliv mladíka rychle odvezli do nemocnice jeho kolegové, lékařský personál nebyl schopen určit příčinu jeho alergické reakce včas, žádný z běžných léků nezabíral. Muž byl prohlášen za mrtvého jednu hodinu po přivezení do nemocnice.

Lékaři a soudní znalci museli v nemocnici Carlos III provést mnoho testů a analýz, aby mohli přesně určit, co zapříčinilo Ramosovu smrt v důsledku alergické reakce na mořské plody, jelikož vše, co před svou smrtí snědl, byla slanina, salát a rajčatový sendvič s dietní colou. Lékaři byli velmi překvapeni, když objevili, že rajče nejenže obsahuje rybí alergen, ale dokonce některé na antibiotika odolné geny, které se bránily bílým krvinkám, aby Ramosovi zachránily jeho život.

"Zpočátku jsme si mysleli, že na vině byla kontaminace jeho jídla, že byla v kontaktu s rybami nebo plody moře během přípravy," vysvětlil doktor Rafael Pérez-Santamarina. "Teprve když jsme testovali samotné rajče, tak jsme si všimli, že obsahuje některé alergeny, obvykle se nacházející v mořských plodech. Udělali jsme mnoho různých analýz a všechny potvrdily, že rajče bylo opravdu zdrojem alergenů, které Ramose zabily," dodal Pérez.

Tento případ je první oficiálně potvrzenou smrtí člověka v důsledku požití geneticky modifikovaných potravin. To ale odporuje většině studií o geneticky modifikovaných organismech, které tvrdí, že takto upravené plodiny, které jsou v současné době na trhu, jsou zcela bezpečné ke konzumaci.

Vědecký tým z nebraské univerzity předpovídal tento problém již v roce 1996, když zjistil, že protein z para ořechu, který se používá ke zlepšení nutriční kvality geneticky modifikovaných sójových bobů, byl schopen vyvolat alergickou reakci u lidí, kteří jsou citliví právě na tento druh ořechu.

Nicméně tento objev odmítla většina vědců jako velmi nepravděpodobný, jelikož se tomu podle nich může snadno zabránit řádně provedenými bezpečnostní testy. I tak se ale šlechtění sóji obohacené o gen para ořechu zastavil. Jenže jak se zdá, geneticky modifikované rajče, které způsobilo Ramosovu smrt, neprošlo dostatečným testováním. Tudíž nikdo veřejnost neinformoval o smrtelném riziku dříve, než se nová rajčata dostala na trh.

Španělské ministerstvo zdravotnictví, sociálních služeb a rovnosti přikázalo, aby rajčata portugalského původu, které mladého muže nakazila, byla okamžitě stažena z obchodní sítě z bezpečnostních důvodů. Týká se to více než 7000 tun rajčat, na což dohlédnou ministerští inspektoři a úředníci veřejné ochrany zdraví.

Ministerstvo rovněž vydalo veřejné prohlášení o úmrtí Juana Pedra Ramose, v němž vyjádřilo upřímnou soustrast jeho rodině. Zároveň dodává, že bude okamžitě požadovat další výzkum v této oblasti, aby se zjistilo, zda i jiné geneticky modifikované potraviny, prodávané na evropském trhu, by mohly představovat riziko pro španělskou populaci.

Barbara Johnson, www.galacticconnection.com

překlad: amber

Poznámka: Tento text je zcela fiktivní jakožto pocta každoročním oslavám Apríla, které patří již léta k českému folklóru. Tento článek nebyl myšlen jako vtip. Spíš nutí k zamyšlení, kdo za ním stál. Zda-li odpůrci či příznivci GMO.

REKLAMA

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*