Papež František se přiklonil k evoluční teorii

„Teorie evoluce a Velkého třesku jsou skutečné a Bůh není ‚čaroděj s kouzelnou hůlkou‘,“ prohlásil papež František. Řeč papeže Františka na Papežské akademii věd podle vědců učinila přítrž „pseudoteoriím“ o kreacionismu a inteligentním plánu, které, jak někteří tvrdí, podporoval jeho předchůdce Benedikt XVI.

REKLAMA

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

799 Kč

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

59 Kč

GARCINIA 100 kapslí

podpoří hubnutí

449 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Podle Františka nejsou obě tyto teorie neslučitelné s existencí Boha, místo toho tvrdí, že „to vyžadují“.

„Když čteme o stvoření světa v Genesis, riskujeme představu Boha jako všemocného čaroděje s kouzelnou hůlkou. Ale tak tomu není,“ řekl František.

„Velký třesk, který v dnešní době považujeme za počátek vesmíru a světa, neodporuje zásahu Stvořitele, spíše ho vyžaduje.“

„Evoluce v podstatě není v rozporu s představou stvoření, protože evoluce vyžaduje stvoření bytostí, které se poté vyvíjejí.“

Katolická církev měla velmi dlouho pověst odpůrce vědy – nejznámějším důkazem je Galileo, který čelil inkvizici a byl nucen odvolat svou „kacířskou“ teorii, podle které Země obíhala kolem Slunce.

Názory papeže Františka se však více přibližují progresivní práci papeže Pia XII., který vítal myšlenku o evoluci a teorii Velkého třesku. V roce 1996 zašel Jan Pavel II. ještě dál, když naznačil, že evoluce je „více než jen domněnka“ a „fakticky prokázaná skutečnost“.

A v nedávné době zřejmě Benedikt XVI. a jeho blízcí rádci podpořili myšlenku, že inteligentní plán je základem evoluce – tedy že přírodní výběr sám o sobě nenabízí dostatečné vysvětlení složitosti světa. V roce 2005 napsal kardinál Schönborn, jeho blízký spolupracovník, článek, ve kterém se píše, že „evoluce ve smyslu společného původu je možná, ale evoluce v neodarwinovském smyslu – tedy neřízený a neplánovaný proces – ne.

Giovanni Bignami, profesor a prezident italského Národního institutu pro astrofyziku, řekl italské tiskové agentuře Adnkronos: „Papežovo prohlášení je významné. Jsme přímí potomci Velkého třesku, který stvořil vesmír. Evoluce pochází ze stvoření.“

- Papež František se přiklonil k evoluční teoriiGiulio Giorello, profesor filozofie vědy na University degli Studi v Miláně, řekl reportérům, že se domnívá, že se František „snažil zmírnit emoce sporu, nebo předpokládaného sporu“ s vědou.

I přes obrovský rozdíl v teologickém postoji mezi ním a jeho předchůdcem ocenil František Benedikta XVI., když odhalil jeho bronzovou bystu v sídle Akademie ve Vatikánských zahradách.

„Nikdo o něm nikdy nemohl říci, že by studium a věda způsobila chřadnutí jeho samotného či jeho lásky k Bohu a bližním,“ řekl František podle překladu serveru Catholic News Service.

„Naopak, vědomosti, moudrost a modlitby zvětšily jeho srdce i ducha. Poděkujme Bohu za dar, který dal církvi a světu existencí a pontifikátem papeže Benedikta.“

zdrojový článek: www.independent.co.uk

překlad: Siw

REKLAMA

KOKOSOVÝ OLEJ BIO 500ml

zdravá pokožka

249 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

799 Kč

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

449 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

393 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*