
Podle Františka nejsou obě tyto teorie neslučitelné s existencí Boha, místo toho tvrdí, že „to vyžadují“.
„Když čteme o stvoření světa v Genesis, riskujeme představu Boha jako všemocného čaroděje s kouzelnou hůlkou. Ale tak tomu není,“ řekl František.
„Velký třesk, který v dnešní době považujeme za počátek vesmíru a světa, neodporuje zásahu Stvořitele, spíše ho vyžaduje.“
„Evoluce v podstatě není v rozporu s představou stvoření, protože evoluce vyžaduje stvoření bytostí, které se poté vyvíjejí.“
Katolická církev měla velmi dlouho pověst odpůrce vědy – nejznámějším důkazem je Galileo, který čelil inkvizici a byl nucen odvolat svou „kacířskou“ teorii, podle které Země obíhala kolem Slunce.
Názory papeže Františka se však více přibližují progresivní práci papeže Pia XII., který vítal myšlenku o evoluci a teorii Velkého třesku. V roce 1996 zašel Jan Pavel II. ještě dál, když naznačil, že evoluce je „více než jen domněnka“ a „fakticky prokázaná skutečnost“.
A v nedávné době zřejmě Benedikt XVI. a jeho blízcí rádci podpořili myšlenku, že inteligentní plán je základem evoluce – tedy že přírodní výběr sám o sobě nenabízí dostatečné vysvětlení složitosti světa. V roce 2005 napsal kardinál Schönborn, jeho blízký spolupracovník, článek, ve kterém se píše, že „evoluce ve smyslu společného původu je možná, ale evoluce v neodarwinovském smyslu – tedy neřízený a neplánovaný proces – ne.
Giovanni Bignami, profesor a prezident italského Národního institutu pro astrofyziku, řekl italské tiskové agentuře Adnkronos: „Papežovo prohlášení je významné. Jsme přímí potomci Velkého třesku, který stvořil vesmír. Evoluce pochází ze stvoření.“
Giulio Giorello, profesor filozofie vědy na University degli Studi v Miláně, řekl reportérům, že se domnívá, že se František „snažil zmírnit emoce sporu, nebo předpokládaného sporu“ s vědou.
I přes obrovský rozdíl v teologickém postoji mezi ním a jeho předchůdcem ocenil František Benedikta XVI., když odhalil jeho bronzovou bystu v sídle Akademie ve Vatikánských zahradách.
„Nikdo o něm nikdy nemohl říci, že by studium a věda způsobila chřadnutí jeho samotného či jeho lásky k Bohu a bližním,“ řekl František podle překladu serveru Catholic News Service.
„Naopak, vědomosti, moudrost a modlitby zvětšily jeho srdce i ducha. Poděkujme Bohu za dar, který dal církvi a světu existencí a pontifikátem papeže Benedikta.“
zdrojový článek: www.independent.co.uk
překlad: Siw
Buďte první kdo přidá komentář