Přeslička rolní a její přínos pro naše zdraví (2)

Odedávna se přeslička používá jako diuretikum, neboť pomáhá vyplavit z těla přebytečné tekutiny zvýšením produkce moči. Využití má rovněž v léčbě ledvinových a močových kamenů, infekcí močových cest a inkontinenčních potíží. Německá komise E schválila použití této bylinky k léčbě otoků.

REKLAMA

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

349 Kč

KOKOSOVÝ OLEJ BIO 500ml

zdravá pokožka

249 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

149 Kč

MERUŇKOVÝ OLEJ 200 ml

zdravá pokožka

199 Kč


Přeslička rolní a její přínos pro naše zdraví (2).
Přeslička rolní a její přínos pro naše zdraví (2).
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Přeslička rolní – pokračování prvního dílu.

Vlasy a pokožka

Díky nejvyššímu obsahu oxidu křemičitého je přeslička rolní považována za vhodnou volbu na problémy s vlasy a pokožkou. Říká se, že dokáže zlepšit strukturu a sílu vlasů a kožních tkání. V tradiční lidové medicíně se hojně přikládala na kůži k léčbě menších zranění a popálenin. Lékaři však použití jakýchkoliv bylinek na otevřená zranění nedoporučují.

Přeslička rolní a další užití

Vědecký výzkum prokázal, že přeslička rolní má antioxidační vlastnosti a proto může zpomalovat rakovinné bujení. V tradičním lidovém lékařství se užívá při léčbě plešatosti, žloutenky, dny, silné menstruace, omrzlin, hepatitidy, žaludečních vředů, kapavky, stárnutí a podobně.

Výtažek z přesličky je velmi vhodný k péči o kardiovaskulární systém a játra. Uvolňuje totiž  napětí v cévách a podporuje přívod okysličené krve do srdce. Přeslička rolní má dále pozitivní vliv na jaterní funkce, protože chrání jaterní buňky před toxickými látkami.

Dávkování

Účinná dávka přesličky začíná na 300 mg a může být až 600 mg, a to třikrát denně. Čaj z přesličky rolní se připravuje za použití 1,5 gramu sušeného extraktu rostliny. V jedné z klinických studií se k léčbě osteoporózy používá dvakrát denně 270 mg léku s obsahem přesličky a vápníku.

Vedlejší účinky a předávkování

Předávkování přesličkou může mít následující důsledky: nízkou hladinu draslíku, deficit thiaminu, toxicitu nikotinu, dermatitidu, alergické reakce, horečku, úbytek váhy, studené ruce a nohy a tak dále. Přeslička rolní není vhodná pro následující skupiny: diabetici, pacienti s poruchami funkce ledvin, těhotné a kojící ženy a děti.

Shrnutí

Na trhu se přeslička rolní vyskytuje ve formě sušené rostliny, kapslí nebo v tekuté podobě. Při orálním užití není tato bylinka zcela bezpečná. Obsahuje totiž chemickou látku s názvem thiamináza, která může u člověka vést k deficitu thiaminu. Některé z komerčních produktů dostupných na trhu jsou však označeny jako „bez thyaminázy“.

V různých částech světa rostou různé odrůdy přesliček, například: přeslička rolní, zimní,  skřípinovitá, větevnatá, různobarvá či přeslička největší. Proto je vhodné se před užíváním přesličky poradit s kvalifikovaným lékařem.

Přeslička rolní a interakce s léčivy

Rostlina může interagovat s následujícími léky – s diuretiky, steroidy a laxativy (projímadly), dogoxinem, nikotinem, stimulanty, s léky proti dně a s léky na cukrovku.

Přesličku rolní je možno zakoupit buď jako 100% šťávu nebo jako peruánskou sušenou bylinu v eshopu Energie života.

zdroj: http://www.vitaminsestore.com

překlad: Honzoid

REKLAMA

KOKOSOVÝ OLEJ BIO 500ml

zdravá pokožka

249 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

149 Kč

MERUŇKOVÝ OLEJ 200 ml

zdravá pokožka

199 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

349 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*