Přeslička rolní a její přínos pro naše zdraví (2)

Odedávna se přeslička používá jako diuretikum, neboť pomáhá vyplavit z těla přebytečné tekutiny zvýšením produkce moči. Využití má rovněž v léčbě ledvinových a močových kamenů, infekcí močových cest a inkontinenčních potíží. Německá komise E schválila použití této bylinky k léčbě otoků.

REKLAMA

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč


Přeslička rolní a její přínos pro naše zdraví (2).
Přeslička rolní a její přínos pro naše zdraví (2).
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Přeslička rolní – pokračování prvního dílu.

Vlasy a pokožka

Díky nejvyššímu obsahu oxidu křemičitého je přeslička rolní považována za vhodnou volbu na problémy s vlasy a pokožkou. Říká se, že dokáže zlepšit strukturu a sílu vlasů a kožních tkání. V tradiční lidové medicíně se hojně přikládala na kůži k léčbě menších zranění a popálenin. Lékaři však použití jakýchkoliv bylinek na otevřená zranění nedoporučují.

Přeslička rolní a další užití

Vědecký výzkum prokázal, že přeslička rolní má antioxidační vlastnosti a proto může zpomalovat rakovinné bujení. V tradičním lidovém lékařství se užívá při léčbě plešatosti, žloutenky, dny, silné menstruace, omrzlin, hepatitidy, žaludečních vředů, kapavky, stárnutí a podobně.

Výtažek z přesličky je velmi vhodný k péči o kardiovaskulární systém a játra. Uvolňuje totiž  napětí v cévách a podporuje přívod okysličené krve do srdce. Přeslička rolní má dále pozitivní vliv na jaterní funkce, protože chrání jaterní buňky před toxickými látkami.

Dávkování

Účinná dávka přesličky začíná na 300 mg a může být až 600 mg, a to třikrát denně. Čaj z přesličky rolní se připravuje za použití 1,5 gramu sušeného extraktu rostliny. V jedné z klinických studií se k léčbě osteoporózy používá dvakrát denně 270 mg léku s obsahem přesličky a vápníku.

Vedlejší účinky a předávkování

Předávkování přesličkou může mít následující důsledky: nízkou hladinu draslíku, deficit thiaminu, toxicitu nikotinu, dermatitidu, alergické reakce, horečku, úbytek váhy, studené ruce a nohy a tak dále. Přeslička rolní není vhodná pro následující skupiny: diabetici, pacienti s poruchami funkce ledvin, těhotné a kojící ženy a děti.

Shrnutí

Na trhu se přeslička rolní vyskytuje ve formě sušené rostliny, kapslí nebo v tekuté podobě. Při orálním užití není tato bylinka zcela bezpečná. Obsahuje totiž chemickou látku s názvem thiamináza, která může u člověka vést k deficitu thiaminu. Některé z komerčních produktů dostupných na trhu jsou však označeny jako „bez thyaminázy“.

V různých částech světa rostou různé odrůdy přesliček, například: přeslička rolní, zimní,  skřípinovitá, větevnatá, různobarvá či přeslička největší. Proto je vhodné se před užíváním přesličky poradit s kvalifikovaným lékařem.

Přeslička rolní a interakce s léčivy

Rostlina může interagovat s následujícími léky – s diuretiky, steroidy a laxativy (projímadly), dogoxinem, nikotinem, stimulanty, s léky proti dně a s léky na cukrovku.

Přesličku rolní je možno zakoupit buď jako 100% šťávu nebo jako peruánskou sušenou bylinu v eshopu Energie života.

zdroj: http://www.vitaminsestore.com

překlad: Honzoid

REKLAMA

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*