Přeslička rolní a její přínos pro naše zdraví (1)

Snem každého horníka bylo vždy zlato. A bylinkou, jejíž výskyt znamená zlato v blízkém okolí, je právě přeslička rolní. Přeslička toho však umí mnohem více, zvláště v oblasti lidského zdraví. Tento článek pojednává o přesličce a jejích léčivých vlastnostech.

REKLAMA

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč


Přeslička rolní a její přínos pro naše zdraví (1). Jaké má přeslička účinky, a jak může prospívat našemu zdraví?
Přeslička rolní a její přínos pro naše zdraví (1).
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Botanický název přesličky je Equisetum arvense a říká se, že je to jediný žijící rod z čeledi přesličkovitých. Jedná se o cévnatou rostlinu, která se nerozmnožuje semínky, ale sporami. Jak se dá vytušit z jejího anglického názvu Horsetail, připomíná koňský ocas a zároveň vypadá trochu jako asparagus. Botanický název Equisetum pochází z latinského slova equus, tedy kůň a slova seta, což znamená naježený. Jaké má tedy tato naježená přeslička rolní účinky na naše zdraví?

O této bylince se často hovoří jako o žijící fosilii, neboť spolu s dalšími druhy náleží do třídy Equisetopsida, která dominovala krajině prvohor před stem milionů let. V té době byly některé druhy přesličky vysoké až 30 metrů a připomínaly stromy. Dnes je jediným blízkým příbuzným běžné kapradí. Říká se, že kromě Antarktidy je rod Equisetum rozšířen po všech částech světa.

Léčivé vlastnosti této bylinky objevili Řekové a Římané. V dávných časech se přeslička využívala k léčbě poranění a krvácení a také k řešení problémů spojených s ledvinami a tuberkulózou.

K přesličce se váže mnoho zajímavých faktů. Říká se, že John Napier byl při objevu logaritmů inspirován vzorem rozmístění jejích kolének. Stonky rostliny jsou pokryty abrazivními křemičitany a po vysušení se používají k čištění kovového náčiní, obzvláště toho s cínovým povrchem. V Japonsku se přeslička využívá místo smirkového papíru k broušení dřevěných výrobků.

Přeslička rolní a její výskyt

Další zajímavou skutečností je, že přeslička umí do svých struktur absorbovat rozpuštěné zlato. Analýzou této rostliny tak mohou vědci zjistit koncentraci zlata v určité oblasti. Přeslička má 108 párů chromozomů a všechny jsou diploidní. 216 diploidních chromozomů je pětkrát více, než má člověk.

Tato trvalka roste především na severní polokouli, zvláště v oblastech Evropy, Asie a Severní Ameriky. Některé rostliny z tohoto rodu potřebují ke svému růstu vlhkou, písčitou půdu, jiné vlhkou jílovitou a mnoho z nich je napůl vodních. Všechny přesličky však prorůstají hluboko pod zem a je téměř nemožné je vykopat. Mnoho rostlin z této čeledi se považuje za škodlivý plevel.

Nadzemní části rostliny se v čerstvé i sušené podobě využívají v bylinných doplňcích stravy pro podporu zdraví a zdravý životní styl. Přesné chemické složení přesličky stále ještě není zcela zřejmé. Říká se však, že přítomné chemické látky skýtají antioxidační, diuretické a protizánětlivé účinky.

Příznivý vliv na kosti a nehty

Vysoká koncentrace silikonu v přesličce ji činí ideálním prostředkem k léčbě obtíží spojených s kostmi. Tato bylinka se používá k posílení zdraví kostí a léčbě osteoporózy. Podle německého lékaře Rudolfa Weisse lze účinky přesličky využít k léčbě revmatoidní artritidy.

Někteří bylinkáři dokonce tvrdí, že se přeslička a její účinky využívají u sportovců k léčbě výronů, zranění podkolenní šlachy a vymknutí. Lze ji použít také na vnitřní zranění pojivových tkání. Zároveň zvyšuje elasticitu těch, které se nově utvářejí. Neproběhl však dostatek spolehlivých studií, které by tyto účinky přesličky potvrdily.

Přeslička pokračování >>

Přesličku rolní je možno zakoupit buď jako 100% šťávu nebo jako peruánskou sušenou bylinu v eshopu Energie života.

zdroj: http://www.vitaminsestore.com

překlad: Honzoid

REKLAMA

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

169 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*