Hřebíček je neopadavý strom s květovým poupětem, jenž má nespočet léčivých vlastností. Jedná se o sušený kalich s poupětem podobný hřebíku, odsud také jeho latinský název clavus, tedy hřebík. Hřebíček byl hojně využíván starověkými indickými a čínskými civilizacemi a do ostatních částí světa včetně Evropy se rozšířil během sedmého a osmého století. Dodnes se hřebíček užívá v některých indických a čínských pokrmech.
Hřebíček je bohatým zdrojem minerálů jako jsou kalcium, kyselina chlorovodíková, železo, fosfor, sodík, draslík a také vitamínu A a C.
Infekce
Vzhledem ke svým antiseptickým účinkům je hřebíčkový olej prospěšný na různorodá zranění, řezné rány, svrab, mykózu, infekce, pohmožděniny a potničky. Lze jej také použít na hmyzí štípnutí nebo bodnutí. Hřebíčkový olej je velmi silný a měl by se vždy užívat ředěný. Zároveň by jej neměli užívat lidé s přecitlivělou kůží.
Dentální péče
Jak už bylo zmíněno výše, nejvýraznější užití má hřebíčkový olej v dentální péči. Díky svým antibakteriálním účinkům je hřebíčkový olej velmi účinný při úlevě od bolestí zubů, dásní, a aftů. Hřebíčkový olej obsahuje eugenol, který se v zubním lékařství využívá již mnoho let. Kloktání ředěného hřebíčkového oleje zklidňuje podráždění a bolest v krku. Charakteristická vůně hřebíčkového oleje také pomáhá při zápachu z úst. Hřebíček je také účinný v boji se zubním kazem.
V Indii se hřebíčkový olej tradičně kape na vatový tampon a před spánkem se přikládá na zub s kazem. Za několik dní kaz zmizí. Proto se hřebíčkový olej přidává do mnoha dentálních produktů a přípravků, zejména do zubních past a ústních vod. Zubní lékaři také míchají hřebíčkový olej s oxidem zinečnatým a používají tuto směs jako dočasný výplňový materiál do kořenového kanálku. Hřebíčkový olej je však velmi silný a při nesprávném užití může v ústech způsobit poleptání.
Vzhledem k novým studiím a pečlivému posouzení jeho účinnosti se hřebíčkový olej začal používat jako zklidňující balzám při prořezávání zoubků u dětí. V hodně naředěné formě se může aplikovat dětem na dásně a jeho antiseptické a zklidňující účinky jim mohou ulevit od bolesti a obtíží.
Hřebíčkový olej můžete zakoupit v eshopu Energie života.
Péče o pleť
Hřebíčkový olej se doporučuje k ošetřování pleti, obzvláště u pacientů s akné. Nejlepších výsledků se dosahuje nanesením jeho tekuté formy na čistý, suchý hadřík. Hřebíčkový olej naleznete v mnoha produktech zmírňujících projevy stárnutí, tedy vrásky nebo svěšenou kůži a k oživení očního okolí. Má totiž omlazující a stimulační účinky, zvyšuje přísun krve do nezdravých částí kůže a pomůže vám tak znovu nabýt mladistvý vzhled.
Imunitní systém
Jak hřebíček, tak hřebíčkový olej posilují imunitní systém. Antivirové účinky a schopnost čistit krev zvyšuje odolnost proti množství nemocí, neboť antioxidanty v hřebíčkovém oleji zbavují tělo nebezpečných volných radikálů, způsobujících řadu nemocí, jako jsou srdeční choroby a některé druhy rakoviny.
Stres
Hřebíčkový olej díky svým afrodiziakálním účinkům výborně ulevuje od stresu. Má stimulační účinky na mysl a předchází mentálnímu vyčerpání. Pokud se užívá vnitřně, ve správných dávkách osvěžuje mysl a stimuluje mozkovou funkci. Hřebíčkový olej také navozuje spánek a pomáhá pacientům s nespavostí. Hodí se také k léčbě poruch nervového systému jako zapomínání, deprese a úzkost.
Hřebíčkový olej můžete zakoupit v eshopu Energie života.
Bude pokračováno.
zdroj: www.organicfacts.net
překlad: Honzoid
Buďte první kdo přidá komentář