
Ve velké míře je hliník pro nás neurotoxickým těžkým kovem, který má závažné vedlejší účinky na funkci mozku. Dokonce jej mnozí výzkumníci spojují s Alzheimerovou chorobou.
Dlouhodobé vystavení tomuto těžkému kovu by mohlo způsobit nežádoucí účinky, včetně úbytku mentality a ztráty rovnováhy, paměti, koordinace a tělesné kontroly.
Výše zmíněná studie zjistila, že vaření či grilování s hliníkovou fólií ovlivňuje kosti, protože hliník se usazuje uvnitř nich a ubírá prostor vápníku, čímž snižuje jeho hladinu.
Navíc mají vědci mají v souvislosti s vařením s hliníkovou fólií podezření, že může být spouštěcím mechanismem plicní fibrózy a dalších respiračních onemocnění v důsledku inhalace hliníkových částic. Stejný efekt lze dosáhnout i v případě grilování s alobalem.
Mnozí lidé si stále neuvědomují skutečnost, že když je hliníková fólie vystavena vysokým teplotám, hliník pak snadno proniká do potravy.
Chemický inženýr Essam Zubaidy z americké univerzity Sharjah zhodnotil účinky hliníku na vaření a zjistil, že jídlo uvařené v hliníkové fólii může obsahovat až 400 mg hliníku.
„To znamená, že čím vyšší je teplota, tím intenzivnější je extrakce hliníku do jídla," upozornil Zubaidy. Podle něj fólie není vhodná nejen k vaření, ale i pro kontakt se zeleninou – například s rajčaty. Snadno se rovněž hliník dostává do citrusové šťávy nebo do koření.
Přestože doporučená denní dávka hliníku je 60 miligramů na 1 kg hmotnosti, takže by se mohlo zdát, že hliník z alobalu je v normě, je to jen zdání. Hlíník totiž běžně přijímáme také z potravy (kukuřice, sýr, sůl, bylinky, čas a koření), z kosmetiky (antiperspiranty), v očkovacích vakcínách, v nádobách, v pitné vodě (aluminium sulfát). Zkrátka je všude kolem nás.
Takže alobal nám jej pak dodá již přes míru. Vítejte na startu demence…
zdroje: myhomemedicine.com huffingtonpost.com
Buďte první kdo přidá komentář