Riziko mrtvice zvyšují tyto faktory

Mrtvice patří v Česku ke třetí nejčastější příčině úmrtí. V tuzemsku přitom cévní mozková příhoda každoročně postihne na 30 tisíc lidí, každý pátý bohužel zemře. Mrtvice se bez ohledu na věk vztahuje na každého z nás. Které faktory zvyšují riziko vzniku tohoto onemocnění?

REKLAMA

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


Riziko mrtvice zvyšují tyto faktory.
Riziko mrtvice zvyšují tyto faktory. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Riziko mrtvice se v Česku týká vysokého procenta lidí. Hrozí cévní mozková příhoda i vám? Pokud patříte do ohrožené skupiny lidí, je třeba, abyste dodržovali zdravý životní styl, chodili na pravidelné lékařské prohlídky a případně nezapomínali i na vhodnou léčbu. Které faktory konkrétně zvyšují riziko mrtvice?

Riziko mrtvice zvyšuje zejména vysoký krevní tlak

K nejčastějším rizikovým faktorům vzniku mozkové mrtvice patří vysoký krevní tlak neboli hypertenze. Pokud si tlakoměrem několik dnů po sobě naměříte tlak 140/80 mm Hg nebo vyšší, týká se hypertenze i vás.

Jaká je hlavní prevence vysokého krevního tlaku, prostřednictvím které se vám podaří snížit také riziko mrtvice? Každý den se hýbejte minimálně 30 minut. Kromě pravidelného pohybu se zaměřte také na zdravý jídelníček, který by měl obsahovat dostatečné množství ovoce, zeleniny, luštěnin, zdravých tuků, ořechů a semen.

Vysokému krevnímu tlaku předejdete i tak, že omezíte používání soli a rovněž konzumaci polotovarů, konzervovaných jídel či smažených a tučných pokrmů. Pokud máte nadváhu nebo obezitu, snažte se zhubnout. Tímto způsobem předejdete také kornatění tepen a cév neboli arterioskleróze, která může opět vést k cévní mozkové příhodě.

Vznik mozkové mrtvice podporuje nesprávný životní styl

Pokud žijete nezdravým životním stylem, výrazně tím u sebe zvyšujete riziko mrtvice. Spolu s vysokým krevním tlakem a obezitou (či nadváhou) totiž vyšší pravděpodobnost cévní mozkové příhody podporuje kouření, nadměrná konzumace alkoholu a nedostatek pohybu. Rizikovým faktorem vzniku mozkové mrtvice je dále dlouhodobý stres a nedostatečný spánek. Pokud denně naspíte méně než 5 hodin, hazardujete s mrtvicí stejným způsobem, jako byste denně vykouřili půl krabičky cigaret.

Riziko mrtvice zvyšují i některá onemocnění

Pravděpodobnost, že u vás dojde k mozkové mrtvici, zvyšují také některá onemocnění. Jde zejména o cukrovku, poruchu metabolismu krevních tuků či poruchu srdečního rytmu. K nejčastější poruše srdečního rytmu se řadí tzv. fibrilace síní, která se nejčastěji vyskytuje u lidí s vysokým krevním tlakem. V české populaci je zastoupena ze dvou procent, riziko mrtvice je u ní více než pětinásobné.

Jak se cévní mozková příhoda projevuje

Že je mozková mrtvice nablízku, poznáte podle signálů svého těla, které se vás snaží upozornit, že se blíží nebezpečí. Před mrtvicí se mohou objevit problémy s dýcháním, halucinace, epileptické záchvaty, tělesná slabost, časté škytání, proměna chování či upadání do bezvědomí.

A jaké má příznaky samotná mozková mrtvice? Projevuje se zejména slabostí, zmateností, poruchami vnímání, ztrátou citlivosti končetiny nebo části tváře, problémy s chůzí a rovnováhou nebo prudkou bolestí hlavy. 

Na riziko mrtvice apeluje Světový den mrtvice

Každým rok si 29. října připomínáme Světový den mrtvice. Tento mezinárodní den, který vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO) a Světová organizace pro mrtvici (WSO), mimo jiné poukazuje na to, že poznáním a včasným ovlivněním rizik můžeme mrtvici včas předejít.

Každý člověk by si měl být proto vědom faktorů, které v jeho případě zvyšují riziko mrtvice. Jestliže k těmto faktorům v čas správně přistoupí a začne vědomě pracovat na svém zdraví, může se nástupu cévní mozkové příhody preventivně vyhnout. Prevence mozkové příhody přitom představuje základní pravidla pro zdravý život. K těm patří dostatek pohybu, zdravé a vyvážené stravování a psychická pohoda.

REKLAMA

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*