Léčba štítné žlázy: Hormony, nebo bylinky?

Jste unavení, přibíráte na váze, nebo jste naopak roztěkaní a hubnete? Měli byste zpozornět, protože tyto příznaky mohou souviset s onemocněním štítné žlázy. Při zvýšené, či snížené funkci štítné žlázy můžete jako doplňkovou léčbu zvolit také bylinky, které příznivě ovlivňují hormonální hladinu v těle.

REKLAMA

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč


Léčba štítné žlázy: Hormony, nebo bylinky?
Léčba štítné žlázy: Hormony, nebo bylinky? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Léčba štítné žlázy je věc, kterou byste rozhodně neměli podceňovat. Onemocněním štítné žlázy totiž v Česku v současné době trpí více než 600 tisíc lidí.

Léčba štítné žlázy se liší od typu onemocnění

Rozlišujeme celkem dva typy onemocnění štítné žlázy. A to zvýšenou funkci štítné žlázy neboli hypertyreózu a sníženou funkci štítné žlázy neboli hypotyreózu, která je mnohem častější.

Na oba typy onemocnění častěji trpí ženy a jejich výskyt vzrůstá s přibývajícím věkem. A právě v ženské linii bývají jak hypertyreóza, tak hypotyreóza dědičné. Léčba štítné žlázy je ovšem v případě těchto dvou typů onemocnění odlišná. Paradoxně každý druhý člověk si nevšímá signálů svého těla, a tak u sebe onemocnění štítné žlázy mnohdy přehlédne. Tento fakt však může mít pro jeho zdraví fatální následky.

Snížená funkce štítné žlázy a její příznaky

Snížená funkce štítné žlázy neboli hypotyreóza bývá mnohem častější nežli hypertyreóza. V případě tohoto onemocnění štítná žláza produkuje velmi nízké množství hormonů. Hypotyreóza přitom může být získaná i vrozená. Štítná žláza pracuje pomalu a tím zpomaluje i fungování lidského těla. Aby tomu tak nebylo, se snaží zabránit správná léčba štítné žlázy.

Podle kterých základních příznaků poznáte, že má vaše štítná žláza sníženou funkci? Jste unavení, ospalí, máte nedostatek energie a je vám stále zima. Trpíte úzkostnými až depresivními stavy, máte problémy se soustředěním a pamětí, klesá vám rovněž libido.

Snížená funkce štítné žlázy má dále za to, že přibýváte na váze, máte problémy s vyprazdňováním, otékáte, máte suchou pokožku, vypadávají vám vlasy, máte vysoký krevní tlak a vysokou hladinu cholesterolu v krvi. Žen s hypotyreózou se týkají rovněž poruchy menstruačního cyklu, mají dokonce problémy s otěhotněním nebo se u nich objevují opakované potraty.

Zvýšená funkce štítné žlázy a její příznaky

Zvýšená funkce štítné žlázy nebo hypertyreóza patří k méně častým poruchám. V tomto případě štítná žláza produkuje nadměrné množství hormonů. A právě správná léčba štítné žlázy se snaží tuto produkci zastavit. V opačném případě bude lidské tělo pracovat tzv. zrychleně, což má za následek hubnutí, nervozitu, nespavost či celkový vnitřní neklid. Pro pacienty s hypertyreózou je rovněž typická velká chuť k jídlu, rychlý tep a zrychlená srdeční činnost, dále osteoporóza či vypouklé oči.

Léčba štítné žlázy v případě hypertyreózy a hypotyreózy

Zpozorovali jste na sobě, že máte příznaky, které by se mohly týkat hypertyreózy, nebo hypotyreózy? Nejprve si nechte u specialisty provést krevní testy, které vaše podezření potvrdí, nebo vyvrátí. Jestliže bylo vaše podezření správné, následně může začít léčba štítné žlázy. Na výběr máte dvě možnosti.

  1. klasická léčba hormony
  2. léčba štítné žlázy za pomoci bylinek a některých přírodních doplňků

Co konkrétně vám pomůže?

Ašvaganda – Mletý kořen Ašvagandy má silné antioxidační vlastnosti. Na štítnou žlázu působí tak, aby produkovala správné množství hormonů. Využijete ji jak při léčbě hypertyreózy, tak hypotyreózy.

Rhodiola –  má pozitivní vliv na zdraví štítné žlázy, ulevuje od krátkodobých projevů oslabení štítné žlázy.

Brahmi – Jedná se o původem indickou bylinku, která dokáže dokáže podporovat činnost štítné žlázy. Používejte ji při léčbě snížené funkce štítné žlázy neboli hypotyreózy.

Lékořice – Pomáhá v těle udržovat hormonální rovnováhu. Je vhodná zejména při léčbě hypotyreózy.

Lněné semínko – Obsahuje vysoký podíl esenciálních mastných kyselin (zejména omega-3), které podporují zdraví štítné žlázy. Vhodné jak při léčbě hypertyreoózy, tak hypotyreózy.

Kurkumin – Podporuje činnost štítné žlázy. Využívá se jako podpůrný prostředek při léčbě hypotyreózy.

Meduňka lékařská – Normalizuje činnost hyperaktivní štítné žlázy. Snižuje produkci hormonů štítné žlázy. Je tedy vhodná jako léčba štítné žlázy se zvýšenou funkcí.

Echinacea – Slouží k posílení imunitního systému. Je užitečná pro pacienty, kteří trpí zvýšenou funkcí štítné žlázy neboli hypertyreózou.

REKLAMA

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*