Potraviny, narušující činnost štítné žlázy

Poruchy funkce štítné žlázy představují vážné zdravotní komplikace vyžadující časově náročný a odpovídající způsob léčby. Pokud vám byla diagnostikována porucha funkce štítné žlázy nebo na ni máte podezření, vězte, že kromě běžné léčby od lékaře existují potraviny, kterým je nutné se vyhnout, abyste si udrželi zdraví, hmotnost a energii.

REKLAMA

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

GOTU KOLA 10:1 20g

zpomalí stárnutí

199 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč


K poruchám štítné žlázy patří hypotyreóza a hypertyreóza. Foto: Shutterstock
K poruchám štítné žlázy patří hypotyreóza a hypertyreóza. Foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Pro udržení kvality života je nutné pečovat o zdraví štítné žlázy. To vyžaduje vyvážený přísun živin a zároveň vynechání potravin, které mohou vašemu zdraví škodit. Následujícím potravinám byste se měli vyhnout.

Smažená jídla

Smažená jídla obsahují obrovské množství transtuků a pokud berete léky na štítnou žlázu, věnujte pozornost příjmu smažených jídel.

REKLAMA
rozchodnice new - Potraviny, narušující činnost štítné žlázy

Jídla s vysokým obsahem transtuků mohou oslabovat účinek léků, které nahrazují hormon štítné žlázy. Mnoho lékařů vlastně doporučuje z jídelníčku smažená jídla zcela vynechat. Ta mohou mít také negativní vliv na přirozenou produkci hormonu štítné žlázy.

Rhodiola je velmi bohatá na adaptogeny a i studie potvrzují, že dokáže snížit hladinu kortizolu v těle, čímž má tak pozitivní vliv na zdraví štítné žlázy. Rhodiola dále umí podpořit celkovou vitalitu, zlepšit vytrvalost organismu a zmírnit nepříjemné stavy jako jsou:

  • nižší výkon
  • potíže se spánkem
  • špatná chuť k jídlu
  • stavy podrážděnosti
  • vyšší krevní tlak
  • bolesti hlavy a únava

Cukr

Totéž se týká cukru. Pamatujte, že snížení jeho příjmu vám prospěje celkově. Vynechejte nebo snižte příjem jídel obsahujících rafinovaný cukr, udržíte si tak normální hladinu krevního cukru. Což je nezbytné, zvlášť pokud trpíte autoimunitní nemocí nebo poruchou funkce štítné žlázy.

Potraviny, obsahující rafinovaný cukr, ovlivňují funkci slinivky, což může vyústit v inzulinovou rezistenci, která může poškodit štítnou žlázu a snížit hladinu hormonů, jež produkuje.

Káva

Pokud trpíte některým typem poruchy štítné žlázy, přestaňte pít svou ranní kávu. Jste-li jejím vášnivým milovníkem a obzvláště pokud jste jím už od mládí, je čas její pití omezit nebo zcela vynechat.

Ačkoliv při umírněné konzumaci svému zdraví neublížíte, přehnané popíjení kávy může mít závažný dopad na funkci nadledvinek. To může způsobit různé poruchy štítné žlázy a dokonce adrenální únavu.

Při konzumaci kávy produkují nadledvinky epinefrin a norepinefrin.

Brukvovitá zelenina

Brukvovitá zelenina velmi prospívá vašemu zdraví, ale pokud máte potíže se štítnou žlázou, je důležité její konzumaci omezit.

To však platí pouze v případě, že trpíte nedostatkem jódu nebo konzumujete nadměrné množství brukvovité zeleniny. Pokud do svého jídelníčku zařadíte další důležité živiny, pojídání brokolice a dalších druhů brukvovité zeleniny by vám nemělo působit žádné potíže.

Lepek

Lepek obsahuje protein gliadin, který je tělu cizí, což znamená, že pokud konzumujete potraviny obsahující lepek, zdraví vaší štítné žlázy je v ohrožení. Štítná žláza obsahuje transglutaminázu, enzym podobný lepku a když konzumujete potraviny obsahující lepek, imunitní systém napadá gliadin i transglutaminázu ve štítné žláze.

Štítná žláza může doznat poškození ještě půl roku po konzumaci lepku. Pokud máte autoimunitní onemocnění štítné žlázy, pravidelně kontrolujte, zda netrpíte lepkovou intolerancí nebo celiakií.

Sója

Pokud máte jakékoliv potíže se štítnou žlázou, měli byste sóju konzumovat pouze střídmě. Sója může blokovat vstřebávání syntetického hormonu štítné žlázy, kterým se léčí hypothyroidismus.

Sóju byste neměli jíst bezprostředně po doplňcích stravy jako je vápník a hořčík nebo antacidech, která obsahují vápník a hydrooxid a stejně tak ani po lécích na štítnou žlázu.

Dejte tělu dostatek času, aby tyto látky strávilo jednu po druhé. Pokud trpíte nedostatkem jódu, mohou u vás isoflavony obsažené v sóji vyvolat dokonce snížení funkce štítné žlázy.

K udržení celkového zdraví je nezbytné udržovat zdravou štítnou žlázu. Těchto šest potravin může váš stav zhoršit, takže se jim snažte v maximální míře vyhnout.

zdroj: www.healthydefinition.com

překlad: Honzoid

REKLAMA

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

GOTU KOLA 100 kapslí

sladí hemisféry

469 Kč

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

469 Kč


2 Comments

  1. Dobrý den, začala sem užívat NONI šťávu a začala sem mít problém se štítnou žlázou, teda je vyoperována, takže s léky na ní. Je to možné upravit? Moc mi pomáhá na bolesti kolen. Nerada by sem to přestala užívat. Děkuji Sabolová

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*