Chronická rýma: Její léčba je během na dlouho trať

Jak dlouho chronická rýma trvá? Rozhodně ne sedm dnů. Může se protáhnout na několik týdnů až měsíců a pořádně vám zkomplikovat život. Jestliže dlouhodobá rýma spojená s ucpaným nosem trápí i vás, začněte tento problém řešit. Jde to i přírodní cestou.

REKLAMA

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

729 Kč


Chronická rýma: Její léčba je během na dlouho trať.
Chronická rýma: Její léčba je během na dlouho trať. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Chronická rýma není tak vzácným jevem, jak byste si mohli myslet. Podle statistik dlouhodobou rýmu, která trvá déle než tři měsíce, v Česku alespoň jednou prodělalo 15 procent lidí. S tím, že delší dobu trpíte rýmou byste se však neměli smířit. Zkuste udělat něco pro to, abyste se tohoto problému zbavili. Aby byla chronická rýma minulostí, pomohou vám i některé přírodní přípravky nebo bylinky.

Chronická rýma a její příznaky

O chronické rýmě mluvíme tehdy, trápí-li vás ucpaný nos déle než tři měsíce. Chronická rýma je v zásadě zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které byste měli bezodkladně léčit.

Jakým způsobem se chronická rýma projevuje? Nejčastěji ztíženým dýcháním v důsledku oteklé nosní sliznice. Nemocný má přitom střídavě ucpanou jednou nebo druhou nosní dírku. Tuto dlouhodobou rýmu však již nemusí doprovázet výtok z nosu, tak jako tomu je u klasické rýmy.

Chronická rýma a její příčiny

Okřídlené pořekadlo říká, že neléčená klasická rýma trvá sedm dnů a neléčená jeden týden. Ale jak je to v případě chronické rýmy? Tento typ rýmy, který patří k zánětlivým onemocněním nosní sliznice, se může protáhnout na několik týdnů až měsíců. Chronická rýma má přitom hned několik příčin svého vzniku.

1. Užívání nosních kapek

Někteří lidé si za vznik chronické rýmy mohou sami, a to například velmi častým užíváním nosních kapek, které jsou návykové. Při dlouhodobém užívání nosních kapek dochází ke zduření nosní sliznice. Postižený má tak stále pocit ucpaného nosu.

2. Polypy na nosní sliznici

Chronickou rýmu často způsobují rovněž polypy na zduřelé nosní sliznici. Tyto výběžky vznikají v důsledku chronického zánětu. Polypy často mohou také za ztrátu čichu nebo vytvářejí nepříjemný tlak ve střední části obličeje.

3. Alergie na prach, roztoče či pyl

Chronická rýma však může souviset také s vaší alergií. Jestliže vás dlouhodobě trápí ucpaný nos a stále posmrkáváte, začněte uvažovat i nad tím, zda nejste alergičtí na určitou látku. Alergie se totiž u člověka může rozvinout v jakémkoliv věku.

Z jakých dalších příčin chronická rýma vzniká? V důsledku hormonálních změn, zvýšené dráždivosti nosní sliznice či infekce.

Chronická rýma způsobuje spoustu dalších potíží

Chronická rýma, to není pouze ucpaný nos, oteklá nosní sliznice a případně výtok z nosu, kvůli čemuž musíte neustále smrkat. Dlouhodobá rýma může u člověka způsobovat celou řadu dalších obtíží.

Zhoršuje zejména kvalitu spánku a zapříčiňuje chrápání, protože kvůli ucpanému nosu musíte dýchat ústy. Pokud se nemocný snaží uvolnit ucpaný nos častým smrkáním, může se objevit také krvácení z nosu. Chronická rýma dále způsobuje dočasnou ztrátu čichu nebo bolest hlavy. Chronický zánět se rovněž může z nosní sliznice se rozšířit do sluchové trubice nebo do vedlejších nosních dutin.

Chronická rýma a její léčba: Co byste měli vědět?

  1. Abyste mohli chronickou rýmu úspěšně vyléčit, měli byste znát přesnou příčinu vašeho problému. Nechte se proto vyšetřit u specialisty, který určí, zda u vás chronická rýma vznikla v důsledku hormonálních změn, užívání nosních kapek, přítomnosti polypů nebo například alergie.
  2. Při chronické rýmě, kterou doprovází oteklé nosní sliznice, vám smrkání rozhodně nepomůže. Může vám naopak velmi uškodit. Když smrkáním zvýšíte tlak v oblasti nosohltanu, může dojít ke krvácení z nosu nebo si infekci z nosní dutiny zanesete do ušní trubice nebo vedlejších nosních dutin.
  3. Při léčbě chronické rýmy nepoužívejte speciální kapky a spreje určené pro zprůchodnění nosu. Váš problém ještě zhorší, neboť obsahují návykové látky.

Při léčbě chronické rýmy pomohou i bylinky a přírodní přípravky

Pokud se chcete vyléčit z chronické rýmy, kromě léčby, kterou vám naordinoval specialista, můžete zvolit přírodní doplňkovou léčbu. Které bylinky a přírodní přípravky vám pomohou?

  • Dbejte na dostatečnou vlhkost vzduchu. Pořiďte si zvlhčovač vzduchu, do kterého můžete nakapat i několik kapek esenciálního oleje z máty, rozmarýnu či eukalyptu, díky kterému se vám bude lépe dýchat.
  • Pro uvolnění oteklé nosní sliznice si pravidelně provádějte slané výplachy nosu. Otok uvolňuje zejména roztok z vlažné vody a mořské soli v poměru 1:1. Od oteklé nosní sliznice vám pomůže rovněž inhalace horké páry doplněné o esenciální olej z eukalyptu.
  • Při chronické rýmě vnitřně užívejte (zejména ve formě čaje) také některé protizánětlivé bylinky. A to například tymián obecný, šalvěj lékařskou, diviznu velkokvětou nebo jitrocel kopinatý.
  • Aby se chronická rýma u vás opět neopakovala, začněte posilovat svou imunitu. Imunitní systém vám výrazně posílí zejména echinacea neboli třapatka nachová, hlíva ústřičná nebo rakytník řešetlákový. Vsaďte rovněž na ovoce a přírodní doplňky stravy s vysokým obsahem vitaminu C. Tyto bylinky a přírodní přípravky vás ochrání před rozvojem jakéhokoliv zánětlivého onemocnění.
REKLAMA

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*