
Štítná žláza představuje životně důležitý endokrinní orgán, který se nalézá v podkoží na přední straně krku. Tato žláza produkuje hormony, které se podílejí na metabolických dějích lidského těla. Štítná žláza také významně ovlivňuje činnost všech vnitřních orgánů.
V některých případech však dochází k poruchám štítné žlázy. A to nejčastěji v důsledku autoimunitního zánětu, tedy neinfekčního zánětu, který má na svědomí porucha imunity. Za špatnou činnost štítné žlázy mohou také hormonální poruchy, genetické faktory, chirurgické zákroky, některé léky nebo ozařování.
Poruchy jménem hypotyreóza a hypertyreóza
Poruchy štítné žlázy postihují během života až deset procent lidí. V zásadě jde o to, že jejich štítná žláza nefunguje běžným způsobem. Naopak produkuje hormonů více, či naopak méně. V prvním případě mluvíme o zvýšené funkci štítné žlázy neboli hypertyreóze. Ve druhém případě pak o snížené funkci štítné žlázy neboli hypotyreóze.
Každou z těchto poruch štítné žlázy poznáte podle odlišných příznaků. Hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy) se přitom v naší populaci vyskytuje mnohem častěji nežli hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy). Spousta lidí však příznaky poruchy štítné žlázy přehlíží. Když ale onemocnění štítné žlázy zachytíte včas, zpravidla je velmi dobře léčitelná a nezanechá na vás žádné trvalé následky. Čeho všeho byste si tedy měli všímat?
Snížená funkce štítné žlázy
V případě snížené funkce štítné žlázy nebo hypotyreóze mluvíme o tom, že štítná žláza produkuje velmi málo hormonů. V důsledku hypotyreózy, která může být nejen získaná, ale i vrozená, dochází k tomu, že štítná žláza pracuje pomaleji a zpomaluje se i celý váš organismus. Mezi hlavní příznaky tohoto onemocnění patří:
- únava, ospalost, nedostatek energie, velmi malá výdrž, pomalost
- zimomřivost
- negativní myšlenky, depresivní stavy
- problémy s koncentrací a pamětí
- přibývání na váze, i navzdory pravidelnému pohybu a dodržování zdravého jídelníčku
- zácpa, potíže s činností střev
- otoky na kůži, mravenčení v končetinách
- pokles libida
- suchá pokožka, vypadávání vlasů, třepení nehtů
- zvýšení cholesterolu, zvýšení krevního tlaku, zpomalení tepu
- poruchy menstruačního cyklu, problémy s otěhotněním, potraty
Zvýšená funkce štítné žlázy
Hypertyreóza je méně častou poruchou funkce štítné žlázy nežli hypotyreóza. Zvýšená funkce štítné žlázy je stav, kdy lidské tělo pracuje zrychleně. Štítná žláza produkuje nadmíru hormonů, což má opět negativní dopad na fungování lidského těla. Jaké jsou hlavní příznaky hypertyreózy?
- hubnutí
- vzrůstající chuť k jídlu
- zrychlená srdeční činnost, rychlý tep, dušnost
- celkový vnitřní neklid, nervozita
- vypadávání vlasů
- nespavost
- osteoporóza
- vypouklé oči
Léčba poruch štítné žlázy

Pokud cítíte, že je s vaší štítnou žlázou něco v nepořádku, na nic nečekejte a podrobte se krevních testů u svého praktického lékaře. V případě, že poruchu štítné žlázy potvrdí, o následné klasické léčbě vaší štítné žlázy rozhodne endokrinolog. Poruchy štítné žlázy můžete léčit také doplňkově, a to přírodním způsobem. Jaká jsou pravidla?
-
Při léčbě hypertyreózy i hypotyreózy konzumujte více potravin či doplňků stravy, které obsahují vitaminy skupiny B a vitamin C a E. Tyto vitamíny se postarají o to, aby začala opět správně fungovat jak vaše štítná žláza, tak vám imunitní systém.
-
Léčíte-li sníženou funkci štítné žlázy, zaměřte se také na potraviny či doplňky stravy se zvýšeným obsahem selenu a zinku.
-
Při zvýšené funkci štítné žlázy naopak ve zvýšené míře jezte brokolici, květák, kapustu, růžičkovou kapustu a zelí. A to vše v syrovém stavu. V této zelenině totiž najdete přírodní blokátor štítné žlázy.
-
Je vaše onemocnění štítné žlázy způsobené nedostatkem jódu? V tom případě vám budou nápomocny mořské řasy Arame nebo Laminárie, které obsahují vysoké množství jódu.
-
Ke správné funkci štítné žlázy vám pomůže také rozchodnice růžová. Výtažek z pupenů a kořene této rostliny užívejte, trpíte-li sníženou funkcí štítné žlázy.
Dobrý den, prosim o radu, jak léčit autoimunitní zánět štítné žla s vysokymi TSH protilatkami. Dekuji za igo. S láskou J.Nováková