Štítná žláza a její poruchy: Jak je poznat a léčit?

Štítná žláza někdy nefunguje tak, jak má. I když vám to tělo dává vědět, jednotlivé příznaky poruchy štítné žlázy můžete snadno přehlédnout. Tyto poruchy se tak leckdy rozvinou do vážnějšího onemocnění, které vám může velmi nepříjemně změnit život. Jak se tedy porucha štítné žlázy projevuje?

REKLAMA

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

429 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč


K poruchám štítné žlázy patří hypotyreóza a hypertyreóza. Foto: Shutterstock
K poruchám štítné žlázy patří hypotyreóza a hypertyreóza. Foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Štítná žláza představuje životně důležitý endokrinní orgán, který se nalézá v podkoží na přední straně krku. Tato žláza produkuje hormony, které se podílejí na metabolických dějích lidského těla. Štítná žláza také významně ovlivňuje činnost všech vnitřních orgánů.

V některých případech však dochází k poruchám štítné žlázy. A to nejčastěji v důsledku autoimunitního zánětu, tedy neinfekčního zánětu, který má na svědomí porucha imunity. Za špatnou činnost štítné žlázy mohou také hormonální poruchy, genetické faktory, chirurgické zákroky, některé léky nebo ozařování.

REKLAMA
rozchodnice new - Štítná žláza a její poruchy: Jak je poznat a léčit?

Poruchy jménem hypotyreóza a hypertyreóza

Poruchy štítné žlázy postihují během života až deset procent lidí. V zásadě jde o to, že jejich štítná žláza nefunguje běžným způsobem. Naopak produkuje hormonů více, či naopak méně. V prvním případě mluvíme o zvýšené funkci štítné žlázy neboli hypertyreóze. Ve druhém případě pak o snížené funkci štítné žlázy neboli hypotyreóze.

Každou z těchto poruch štítné žlázy poznáte podle odlišných příznaků. Hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy) se přitom v naší populaci vyskytuje mnohem častěji nežli hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy).  Spousta lidí však příznaky poruchy štítné žlázy přehlíží. Když ale onemocnění štítné žlázy zachytíte včas, zpravidla je velmi dobře léčitelná a nezanechá na vás žádné trvalé následky. Čeho všeho byste si tedy měli všímat?

Snížená funkce štítné žlázy

V případě snížené funkce štítné žlázy nebo hypotyreóze mluvíme o tom, že štítná žláza produkuje velmi málo hormonů. V důsledku hypotyreózy, která může být nejen získaná, ale i vrozená, dochází k tomu, že štítná žláza pracuje pomaleji a zpomaluje se i celý váš organismus. Mezi hlavní příznaky tohoto onemocnění patří:

 • únava, ospalost, nedostatek energie, velmi malá výdrž, pomalost
 • zimomřivost
 • negativní myšlenky, depresivní stavy
 • problémy s koncentrací a pamětí
 • přibývání na váze, i navzdory pravidelnému pohybu a dodržování zdravého jídelníčku
 • zácpa, potíže s činností střev
 • otoky na kůži, mravenčení v končetinách
 • pokles libida
 • suchá pokožka, vypadávání vlasů, třepení nehtů
 • zvýšení cholesterolu, zvýšení krevního tlaku, zpomalení tepu
 • poruchy menstruačního cyklu, problémy s otěhotněním, potraty

Zvýšená funkce štítné žlázy

Hypertyreóza je méně častou poruchou funkce štítné žlázy nežli hypotyreóza. Zvýšená funkce štítné žlázy je stav, kdy lidské tělo pracuje zrychleně. Štítná žláza produkuje nadmíru hormonů, což má opět negativní dopad na fungování lidského těla. Jaké jsou hlavní příznaky hypertyreózy?

 • hubnutí
 • vzrůstající chuť k jídlu
 • zrychlená srdeční činnost, rychlý tep, dušnost
 • celkový vnitřní neklid, nervozita
 • vypadávání vlasů
 • nespavost
 • osteoporóza
 • vypouklé oči

Léčba poruch štítné žlázy

shutterstock 787945300 300x200 - Štítná žláza a její poruchy: Jak je poznat a léčit?
Jestli je vaše onemocnění štítné žlázy způsobené nedostatkem jódu, jezte potraviny s výrazným obsahem tohoto prvku. A to třeba mořské ryby nebo řasy. Foto: Shutterstock

Pokud cítíte, že je s vaší štítnou žlázou něco v nepořádku, na nic nečekejte a podrobte se krevních testů u svého praktického lékaře. V případě, že poruchu štítné žlázy potvrdí, o následné klasické léčbě vaší štítné žlázy rozhodne endokrinolog. Poruchy štítné žlázy můžete léčit také doplňkově, a to přírodním způsobem. Jaká jsou pravidla?

 1. Při léčbě hypertyreózy i hypotyreózy konzumujte více potravin či doplňků stravy, které obsahují vitaminy skupiny B a vitamin C a E. Tyto vitamíny se postarají o to, aby začala opět správně fungovat jak vaše štítná žláza, tak vám imunitní systém.

 2. Léčíte-li sníženou funkci štítné žlázy, zaměřte se také na potraviny či doplňky stravy se zvýšeným obsahem selenu a zinku.

 3. Při zvýšené funkci štítné žlázy naopak ve zvýšené míře jezte brokolici, květák, kapustu, růžičkovou kapustu a zelí. A to vše v syrovém stavu. V této zelenině totiž najdete přírodní blokátor štítné žlázy.

 4. Je vaše onemocnění štítné žlázy způsobené nedostatkem jódu? V tom případě vám budou nápomocny mořské řasy Arame nebo Laminárie, které obsahují vysoké množství jódu.

 5. Ke správné funkci štítné žlázy vám pomůže také rozchodnice růžová. Výtažek z pupenů a kořene této rostliny užívejte, trpíte-li sníženou funkcí štítné žlázy.

REKLAMA

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč


1 Comment

 1. Dobrý den, prosim o radu, jak léčit autoimunitní zánět štítné žla s vysokymi TSH protilatkami. Dekuji za igo. S láskou J.Nováková

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*