Depresivní porucha: Její projevy a přírodní léčba

Smutek patří k běžným lidským emocím. Jsme smutní a upadáme do depresí, když nám například zemře někdo blízký, zažijeme nevěru nebo procházíme rozvodem. Tyto negativní emoce jsou ovšem krátkodobou záležitostí, kterou odvane čas. Jestli ale zažíváte dlouhodobé a intenzivní pocity smutku a melancholie, řeč je právě o depresivní poruše.

REKLAMA

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

CBD olej 5% 10 ml

klid a spánek

599 Kč


Depresivní porucha: Její projevy a přírodní léčba.
Depresivní porucha: Její projevy a přírodní léčba. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Depresivní porucha, která je často nazývaná také jako klinická deprese, je onemocnění, které ovlivňuje spoustu oblastí lidského života. A to jak po psychické, tak psychické stránce. Depresivní porucha má vliv nejen na celkovou náladu a chování člověka. Výrazně ovlivňuje také některé fyzické funkce, k nimž patří zejména chuť k jídlu a spánek.

Depresivní porucha: Jak poznáte, že jí trpíte?

Lidé s dlouhodobými depresemi mají často problémy provádět každodenní běžné činnosti. V důsledku depresivní poruchy rovněž ztrácí zájem o věci, které je dřív naplňovaly a bavily a které měli rádi. Někdy docházejí až k závěru, že nemá smysl žít.

Depresivní porucha je v Česku jedním z nejčastějších duševních onemocnění. Máte podezření, že touto nemocí trpíte i vy? Zkuste po pravdě odpovědět na následujících devět otázek, podle nichž lze určit stav vašeho duševního zdraví. Pokud odpovíte ANO na více než pět otázek a uvědomíte si, že dané příznaky pociťujete alespoň jednou denně po dobu minimálně dvou týdnů, depresivní porucha se pravděpodobně týká i vás.

 • Jste smutní nebo podráždění po celou část dne, a to každý den?
 • Zažíváte pocity neklidu?
 • Trpíte pocity méněcennosti? Cítíte se provinile kvůli věcem, nad kterými jste se dříve vůbec nepozastavovali?
 • Spíte více než obvykle, nebo se vám mnohem hůře usíná než dřív?
 • Ztratili jste zájem / máte menší zájem o aktivity, které vás dřív bavily a naplňovaly?
 • Zhubli jste / přibrali jste z ničeho nic výrazně na váze? Máte výrazně sníženou / zvýšenou chuť k jídlu?
 • Jste nadmíru unavení a chybí vám energie?
 • Máte problémy se soustředěním, přemýšlením nebo rozhodováním?
 • Máte sklony k sebepoškozování nebo přemýšlíte o sebevraždě?

Příčiny depresivní poruchy

Depresivní porucha nemá jasně danou příčinu vzniku. Riziko, že se u vás toto duševní onemocnění objeví, však zvyšuje hned několik faktorů. Jde zejména o genetické predispozice, nadměrný a dlouhodobý stres nebo hormonální nerovnováha. Depresivní poruchu může spustit také užívání alkoholu nebo drog, mohou za ni rovněž některé druhy léků či některá onemocnění (například rakovina nebo hypotyreóza neboli zpomalení činnosti štítné žlázy).

Depresivní porucha a její léčba

Z lidí, kteří dlouhodobě trpí depresemi, se léčí pouze někteří. Správná léčba, která zahrnuje psychoterapii a v krajním případě i léky, však může jejich psychickému stavu velmi prospět. Depresivní porucha je léčitelná i přírodní cestou. Které bylinky a přírodní přípravky vám při léčbě depresí pomohou především?

Nejsilnějším ověřeným přírodním lékem na depresi je indická ašvaganda, která má oproti většině sedativních bylin výhodu, že nejen uklidní, ale zároveň povzbudí. Podobně funguje polynéská kava kava.

Nejlepší českou bylinkou při léčbě depresivní poruchy je třezalka tečkovaná, neměli byste ji ovšem užívat společně s antidepresivy. Uklidňující efekt však mají i další bylinky. Například heřmánek lékařský uklidňuje a povzbuzuje chuť k jídlu. Při nespavosti a bolestech hlavy vám pomůže levandule lékařská, která má rovněž uklidňující účinek. Proti úzkosti a nervozitě pomáhá i kozlík lékařský nebo meduňka lékařská. Účinná je rovněž šalvěj nebo dobromysl.

Zaměřte se také na to, co jíte. Pro zmírnění depresivní poruchy zvyšte příjem vitaminu řady B a omega-3 mastných kyselin, které pozitivně ovlivňují náladu. Na duševní zdraví příznivě působí také kyselina listová, kterou může přijímat v potravinách i pomocí doplňků stravy.

Co dále dělat pro zmírnění deprese

 • Pravidelně cvičte. Tělesný pohyb vám zvedne náladu. Při mírné až středně těžké depresi působí cvičení jako příjemné antidepresivum. Na duševní zdraví působí pozitivně například jóga.
 • Zaměřte se na spánkovou hygienu. Každý den spěte ideálně šest až osm hodin. Choďte spát ve stejnou hodinu a ve stejnou hodinu i vstávejte.
 • Depresivní porucha se zmírní i díky aromaterapii, která vám pomůže uvolnit se a potlačit negativní myšlení. Na lidskou mysl působí uklidňujícím dojmem zejména esenciální olej z levandule.
REKLAMA

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*