Jaká je skutečná pravda o tantrickém sexu?

V novém románu pro ženy Downward Dog, Upward Fog autorky Meryl Davids Landauové prožije hlavní postava, Lorna, úžasný sexuální zážitek – ne proto, že by její partner byl nějak výjimečný, ale protože se rozhodla žít svůj každodenní život spirituálně a otevřela se energii, kterou tento prožitek vyzařoval. Až po rozhovoru s Mirandou Shaw, autorkou knihy Passionate Enlightenment: Women in Tantric Buddhism a docentkou na Katedře religionistiky na University of Richmond, si Landauová uvědomila, že to co její hlavní postava prožila, byl tantrický sexuální zážitek.

REKLAMA

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

149 Kč

ERYTHRITOL 1000 g

nahradí bílý cukr

249 Kč

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

449 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

149 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Miranda Shaw tvrdí, že tantrický sex není až tolik o sexu, jak se mnozí z nás domnívají. Místo toho je intimní akt jen jeden z mnoha způsobů, které praktikové využívají pro spojení s kosmickou energií. Podle ní se západní učitelé, kteří se soustředí na zlepšení vašeho sexuálního života tantrou, mýlí – důraz je zde kladen spíše na vaše osvícení.

Nelze však říci, že je sex zcela vynechán. Přečtěte si, co říká Miranda Shaw o tantře a její rady, které můžete vyzkoušet v ložnici.

Můžete popsat, co je to „tantra“?

Tantra se objevila v Indii v sedmém století jako způsob, jak proplést (doslovný význam slova tantra je „tkanivo“) veškeré stránky každodenního života, včetně intimních vztahů a erotických zkušeností, do spirituální cesty. Prameny tantry existují v hinduistických, džinistických a budhistických tradicích, ale předmětem mých studií je budhistická tantra.

Takže v tantře jde o daleko víc než jen sex?

Ano, existuje mnoho praktik: metody pro práci s energií, obrazy k rozjímání, posvátné tóny (mantry) k odříkávání. Hlavním cílem je uvědomit si vrozenou krásu a dokonalost světa a svátost všech bytostí, včetně sebe sama. Romantické vztahy jsou středem tantrické praktiky, protože jde o úrodnou půdu k odhalení víry a emocí – iluzí – kvůli kterým trpíme a ubližujeme ostatním. Cílem je vidět realitu takovou, jaká je, a reagovat adekvátně s jasnou hlavou a soucitem, tak abyste přispěli k evoluci planety směrem k většímu blahobytu a štěstí všech živých bytostí.

Ale sex je také podstatnou částí? Proč?

Spíš než něco, co brání náboženskému životu, je sexuální zkušenost velkou příležitostí pro duchovní kultivaci, pokud je k ní přistupováno meditativně a jako k jógovému cvičení. Cílem je využít kosmickou energii, která protéká lidským tělem, zesílit a soustředit tuto energii sexuálním spojením, a poté použít tuto energii jako zdroj pro duchovní transformaci.

Prozraďte nám něco o plnohodnotném rituálu tantrického sexu tak, jak jej provádí skuteční praktikové?

Upřednostňuji výraz „sexuální jóga“ spíše než „tantrický sex“. Jde o pokročilou a poměrně technickou praktiku, je to taková „vnitřní věda“, která zahrnuje meditaci všímavosti, filozofii prázdnoty, jógové dýchání, recitace mantry, vizualizace božstev a symbolů a pohyb vnitřního žáru (nazývaného kundaliní) skrz subtilní jógovou anatomií kanálů a energetických center (čaker) podél páteře. V mé knize Passionate Enlightenment jsou popisovány některé praktiky – způsoby meditace a obrazy k představení – pro přímé sexuální spojení sloužící duchovním cílům.

Je pravda, že tantrický sex byl vytvořen hlavně pro muže?

To je mylná představa, která se objevila v podstatě ve všech populárních a akademických textech o tantře, předtím než jsem provedla svůj výzkum. Nalezla jsem však mnoho důkazů o pravém opaku. Za prvé, vzájemnost je základním principem tantrického vztahu. Od prvního seznámení dále existují protokoly, které zajišťují, aby muž nemohl manipulovat nebo využívat ženu – ta má právo volby. Za druhé, tantrický sex zdůrazňuje, co musí muž udělat, aby mohl požádat, uspokojit a zasloužit si společnost ženy; na ženy zde však podobné požadavky neexistují. Ve skutečnosti musí muž udělat vše, co žena vyžaduje a ujistit se, že je spokojená. Tato praktika je popisována jako mužova oběť potěšení ženě pro její vnitřní jógovou zkušenost.

Existují stránky této „sexuální jógy“, které mohou praktikovat i nezasvěcení?

Sexuální jóga je pokročilá praktika, avšak kdokoliv si může osvojit tantrický, či spirituální, přístup k sexuální zkušenosti. V jádru jde o to, vidět tuto zkušenost jako spojení dvou energetických polí a vnímat souhru těchto energií, které zažehávají dynamickou vnitřní krajinu vitality, světla a obraznosti. Dovolit světlu, teplu a dalším manifestacím energie osvětlit a doplnit svou duši, navodit pozitivní stav mysli a emocí a nakrmit svou kreativitu a životní cestu.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není mezi přínosy tantry zvýšené sexuální potěšení. Na to existují v Indii jiné praktiky, známé jako „umění lásky“, jak je učí Kámasútra. Účelem tohoto odvětví znalostí je přinést sofistikovanější uměleckou zručnost jednotlivým fázím a dovednostem milování tak, aby tato sexuální zkušenost měla za následek duchovní kultivaci.

Zde je několik konkrétních praktik:

Dívejte se upřeně partnerovi do očí. Seďte naproti partnerovi alespoň 20 minut a dívejte se navzájem upřeně do očí. Cílem je snaha postřehnout čistou esenci vašeho partnera – božské, posvátné jádro.

Zvýšit míru zapojení můžete tak, že spojíte ruce, levá ruka směřuje prsty nahoru a pravá dolů. Představte si, jak vysíláte pravou rukou energii a přijímáte ji levou, takže energie protéká oběma těly proti směru hodinových ručiček. Tuto praktiku lze provést samostatně nebo jako předehru před spojením.

Vnímejte sebe jako zářící světlo. Při milování si představte sami sebe jako osvícenou bytost plovoucí prostorem a vyzařující světlo. Mocná energie přístupná během milování posiluje vaši schopnost této představy.

Vyzařujte radost a harmonii vašeho spojení celým vesmírem ve formě světelných paprsků či kapek nektaru, které šíří štěstí, osvícení a uzdravení mezi všechny bytosti, ať jsou kdekoliv.

Nabídněte potěšení bohyni. Jeden ze sexuálních rituálů, které může udělat každý, se nazývá „stri-puja“, což znamená „uctívání ženy“. Muž vytvoří místo připomínající oltář se svíčkami, vonnými tyčinkami a dalšími symboly posvátnosti. Pak ji nabízí dary (květiny a podobně), krmí ji lahůdkami, hladí tělo navlhčenou květinou, masíruje nohy vonnými oleji, kleká a klaní se před ní a velebí ji.

Erotické spojení, které poté následuje, je jeho dar potěšení pro ni, jeho bohyni. Tato praktika je výzvou pro ženu, aby uvítala svou posvátnost, zatímco pro muže je to příležitost kultivovat a vyjádřit své uznání a obdiv. Obklopení této zkušenosti posvátným úmyslem a udělat z ní rituál, může vést k hlubší úrovni spojení a otevřít cesty pozitivním emocím k naplnění vztahu, jako jsou například větší harmonie a vzájemná vděčnost. Tato zkušenost může nabrat překvapivý směr. (Pamatujte, že tantra není heterosexistická, homosexuální páry si mohou tuto praktiku přizpůsobit tak, jak jim to vyhovuje.) (zdroj: www.care2.com)

Ormus aktivuje DNA a zvyšuje inteligenci

REKLAMA

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

139 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

699 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

799 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

799 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*