Jaká je nejdůležitější věc pro zdravý vztah

Nedávno jsem v naší uzavřené facebookové skupině položil otázku: "Pokud si, co se týče vztahu, vyberete jednu nejdůležitější věc, co by to bylo?" Ze 165 komentářů nezvítězilo to, co jsem předpokládal. Po koučování tisíců párů ve vztazích jsem si myslel, že mám velmi dobrou představu o tom, co lidé považují za nejdůležitější faktor ve vztahu. Vsadil bych na důvěru, chemii nebo spojení. Ale nejoblíbenější odpovědí bylo úplně něco jiného - respekt.

REKLAMA

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Napadlo mne, že pokud si lidé vybrali úctu, bylo to zřejmě proto, že v předchozích vztazích jim chyběla. A tento nedostatek respektu vytvořil v jejich nitru hluboký „zářez“. A další zajímavý fakt: Každá osoba, která odpověděla respekt, byla ženou.

Existuje velká šance, že pokud právě čtete tento článek a jste žena, zřejmě vám to něco bytostně říká. Byla jste ve vztahu, v němž chyběl respekt. Cítila jste se v ohrožení. A to ovlivnilo vás a vaše přesvědčení o sobě.

To vás navedlo k dalším životním peripetiím, které nešly tak, jak jste si představovala. protože jste zapomněla, co si vlastně zasloužíte. Zapomněla jste, jak jste sama chtěla, aby s vámi ten druhý zacházel. Zapomněla jste, že respekt není volbou. Je ve standardní výbavě. A bez něj motor nefunguje. Auto nepojede. Ale stejně jste jej koupila, přičemž cesta, po které jste jela, byla velmi hrbolatá. Takže jízda skončila velmi záhy.

Odpověď na základní otázku tohoto článku by se hodila jako skvělý barometr dnešních vztahů. Chybí nám respekt. Je to něco, co jen tak prošlo kolem nás, něco, čemu jsme nevěnovali pozornost. Bez něj však nemůžeme budovat důvěru. A bez důvěry není nic. Jen izolace.

Je to skvělá připomínka, že potřebujeme bezpečný prostor, aby se všechny naše vztahy rozvíjely a rostly. Bezpečný prostor však nelze budovat bez důvěry. A ta se nedá vytvářet bez úcty. Takže respekt je ornou půdou, kterou potřebují zdravé vztahy ke svému růstu.

Respekt → Důvěra → Bezpečný prostor → Zdravé vztahy

Za prvé, definujme si respekt. Zeptejte se sami sebe, jak to vypadá. A nevyhledávejte vysvětlení ve slovníku, protože v něm často najdete velmi mizerné, neosobní definice. Zde je moje:

Respekt znamená, že nikdo nemá moc nebo autoritu nad někým jiným. Znamená, že nemusíme s někým souhlasit, a stále jej přitom můžeme milovat. Respekt znamená dát někomu možnost vyjádřit své vlastní názory a mít svůj vlastní život. Respekt znamená nechat jít. Přijímat, nesoudit, nereagovat, nepoužívat kontrolu a moc. Nechat být. Nechat růst. Respekt znamená neanalyzovat někoho jiného, aniž by Tě o to požádal, pokud se to ovšem netýká vás samotných. Respekt znamená pracovat na vašich vlastních problémech. Respekt znamená mít svůj kout pro bezpečný život.

A především respekt roste s důsledností. Pokud nebudete důslední, nemůžete mít respekt. Je však mít na paměti, že být důslednými nemusí vždy znamenat být oblíbenými.

Zeptejte se sami sebe, zda existuje respekt ve vašem vlastním vztahu, protože bez něj budete jen stavět hrad z písku. A pokud nejste ve vztahu, zapamatujte si, že respekt na světě chybí, ale přitom je zapotřebí, aby každému vztahu prospíval.

Úcta je možná něco, co vám chybělo ve všech vašich vztazích. Zřejmě jste si to neuvědomili až do tohoto okamžiku. Možná si uvědomujete, že je to zásadní téma – opakující se vzor. Pak se musíte sami sebe zeptat: Proč mi chyběl? Neobviňujte jeho či ji. Podívejte se do vlastního zrcadla. Proč jste z něj učinili záležitost, která nestála za řeč?

Mohlo se tak stát velmi plíživým způsobem. Je pravděpodobné, že na počátku možná respekt byl, ale pak jste do něj málo investovali. A tak se pomalu vyčerpal. Ale pocity ve vás měly neustálou přestřelku, takže jste se cítili v ohrožení. Protože to je přesně to, co děláte ve vztahu, ne? Ano, ale neohrožujte sami sebe. A pokud vás partner nerespektuje, škodíte sami sobě. Obětujete vlastní sebeúctu za lásku, ale nezdravou lásku. Tímto způsobem do vztahu přinášíte méně a méně. Nevyhnutelně míříte k autonehodě.

A pokud nejste schopni zachránit sami sebe, učiňte tak alespoň osobě, s níž do vzájemného vztahu chcete investovat a sdílejte s ní svůj život. Protože pokud dovolíte, aby ve vašem vztahu respekt chyběl, narušíte tak i růst vašeho partnera.

Pracujte na sobě, dokud úcta přestane být ve vztahu výměnným obchodem, jakkoliv k tomu slova o investování mohou svádět. Nenechte si šanci na zdravý vztah protéci mezi prsty.

John Kimpsychologytoday.com

REKLAMA

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*