Slepota může skončit díky neurálnímu implantátu

Lidé, postižení slepotou, dostali naději od vědců, že se svého postižení budou moci brzy zbavit.

REKLAMA

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč


Slepota může skončit díky neurálnímu implantátu.
Slepota může skončit díky neurálnímu implantátu. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Když někoho postihne slepota – na rozdíl od někoho, kdo už se jako slepý narodí – jeho vizuální kortex zůstává nepoškozený. Není to však nic platné, když do něj neproudí žádné informace z očí.

V  neobvyklém lékařském experimentu má nyní šest slepých lidí částečně obnovený zrak díky Orionu. Je to nové zařízení, které posílá obrázky z kamery přímo do mozku. Mohou být jen prvními z mnoha dalších, kterým tato nejmodernější technologie přinese prospěch.

“Tím, že zcela nahradíte oko, otevřete potenciál mnoha a mnoha dalším lidem,” řekl novinám The Daily Mail oční chirurg Alex Shortt z nemocnice Optegra Eye Hospital.

Jedná se o kompletní posun léčby lidí, které trápí úplná slepota. Je to skutečné poselství naděje.”

Stimulující věda řeší slepotu

Zařízení Orion se skládá ze dvou hlavních částí: mozkového implantátu a z brýlí. Implantát se skládá ze 60 elektrod, do nichž proudí informace z kamery připevněné na brýlích. Společně mohou předávat vizuální informaci přímo do mozku uživatele a z celé rovnice zcela vynechat oči.

“Pokud si dokážete představit každý bod ve vizuálním poli vizuálního světa, existuje pro něj odpovídající část mozku reprezentující tuto oblast, tuto prostorovou lokaci,” vysvětluje výzkumník Daniel Yoshor ve videu o této technologii.

“A my víme, že když stimulujeme něčí mozek… na určitém místě, vytvoříme tak vjem světelného bodu odpovídající této mapě ve vizuálním světě.

Aby své zařízení otestovali, požádali v rané fázi studie proveditelnosti výzkumníci zcela slepé účastníky pokusu, aby s nasazeným zařízením Orion sledovali černou obrazovku počítače. Když se na ní náhodně objevoval bílý čtverec, účastníci ve většině případů správně ukázali na tento čtverec. Slepota dostala první zásah na solar.

Čtverec jedna

Yoshor věří, že bílý čtverec může být počátkem cesty, jak vrátit zrak postiženým pacientům.

“Teoreticky, pokud bychom měli v mozku stovky tisíc elektrod, mohli bychom vytvořit podrobný vizuální obraz,” říká v tiskové zprávě.”

“Představte si pointilistickou malbu, kde tisíce malých teček společně utvářejí celkový obraz. Potenciálně můžeme docílit stejného efektu stimulací tisíce bodů v okcipitální části mozku.”

Zařízení však už ve své stávající podobě mění životy lidí.

“Je úžasné vidět tolik krásy,” řekl novinám The Daily Mail Benjamin James Spencer, 35 letý účastník studie, který je slepý od devíti let, když hovořil o své nové schopnosti spatřit tvar obličeje své ženy a své děti, jak ho běží obejmout.

“Není to dokonalé – připomíná to obraz bezpečnostních kamer z 80. let,” dodává Spencer. “Možná to ještě není dokonalý zrak, ale pořád je to něco.” (zdroj: futurism.com)

REKLAMA

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

GOJI A kvalita 1 kg

zrychlí metabolismus

419 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*