Slepota může skončit díky neurálnímu implantátu

Lidé, postižení slepotou, dostali naději od vědců, že se svého postižení budou moci brzy zbavit.

REKLAMA

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

199 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

249 Kč


Slepota může skončit díky neurálnímu implantátu.
Slepota může skončit díky neurálnímu implantátu. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Když někoho postihne slepota – na rozdíl od někoho, kdo už se jako slepý narodí – jeho vizuální kortex zůstává nepoškozený. Není to však nic platné, když do něj neproudí žádné informace z očí.

V  neobvyklém lékařském experimentu má nyní šest slepých lidí částečně obnovený zrak díky Orionu. Je to nové zařízení, které posílá obrázky z kamery přímo do mozku. Mohou být jen prvními z mnoha dalších, kterým tato nejmodernější technologie přinese prospěch.

“Tím, že zcela nahradíte oko, otevřete potenciál mnoha a mnoha dalším lidem,” řekl novinám The Daily Mail oční chirurg Alex Shortt z nemocnice Optegra Eye Hospital.

Jedná se o kompletní posun léčby lidí, které trápí úplná slepota. Je to skutečné poselství naděje.”

Stimulující věda řeší slepotu

Zařízení Orion se skládá ze dvou hlavních částí: mozkového implantátu a z brýlí. Implantát se skládá ze 60 elektrod, do nichž proudí informace z kamery připevněné na brýlích. Společně mohou předávat vizuální informaci přímo do mozku uživatele a z celé rovnice zcela vynechat oči.

“Pokud si dokážete představit každý bod ve vizuálním poli vizuálního světa, existuje pro něj odpovídající část mozku reprezentující tuto oblast, tuto prostorovou lokaci,” vysvětluje výzkumník Daniel Yoshor ve videu o této technologii.

“A my víme, že když stimulujeme něčí mozek… na určitém místě, vytvoříme tak vjem světelného bodu odpovídající této mapě ve vizuálním světě.

Aby své zařízení otestovali, požádali v rané fázi studie proveditelnosti výzkumníci zcela slepé účastníky pokusu, aby s nasazeným zařízením Orion sledovali černou obrazovku počítače. Když se na ní náhodně objevoval bílý čtverec, účastníci ve většině případů správně ukázali na tento čtverec. Slepota dostala první zásah na solar.

Čtverec jedna

Yoshor věří, že bílý čtverec může být počátkem cesty, jak vrátit zrak postiženým pacientům.

“Teoreticky, pokud bychom měli v mozku stovky tisíc elektrod, mohli bychom vytvořit podrobný vizuální obraz,” říká v tiskové zprávě.”

“Představte si pointilistickou malbu, kde tisíce malých teček společně utvářejí celkový obraz. Potenciálně můžeme docílit stejného efektu stimulací tisíce bodů v okcipitální části mozku.”

Zařízení však už ve své stávající podobě mění životy lidí.

“Je úžasné vidět tolik krásy,” řekl novinám The Daily Mail Benjamin James Spencer, 35 letý účastník studie, který je slepý od devíti let, když hovořil o své nové schopnosti spatřit tvar obličeje své ženy a své děti, jak ho běží obejmout.

“Není to dokonalé – připomíná to obraz bezpečnostních kamer z 80. let,” dodává Spencer. “Možná to ještě není dokonalý zrak, ale pořád je to něco.” (zdroj: futurism.com)

REKLAMA

MACA 100 tob.

vyladí hormony

349 Kč

KOKOSOVÝ CUKR BIO 1 kg

nahradí bílý cukr

249 Kč

MERUŇKOVÁ JÁDRA 50 g

dodají vitamin B17

49 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

139 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*