Letní houbová omáčka podle makrobiotiky

Jelikož je houbařská sezóna v plném proudu, rádi bychom vás inspirovali receptem na houbovou omáčku dle zásad makrobiotiky. Její příprava zabere všeho všudy 40 minut, pokud se někdo do ní pustíte podle tohoto receptu, prosíme o zpětnou vazbu, jaká byla oproti tradiční houbovce. Děkujeme.

eshop energie života nabízí


GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

222 Kč

RHODIOLA extrakt

štítná žláza

299 Kč

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 100 g

dodá zdravé tuky

59 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Budeme potřebovat:

 • 4 hrnky tvrdších hub
 • 4 cibule
 • 1/2 jemně nastrouhaného celeru
 • 1 snítka celerové natě nebo libečku
 • 2 lžíce oleje
 • 3 hrnky zeleninového vývaru nebo vody
 • špetka kmínu
 • 1 bobkový list
 • 2 lžíce sušeného sójového mléka (ovesného nebo kukuřičného)
 • 3 až 4 lžíce maizeny nebo hrašky
 • 1 lžíce umeocta (2 až 3 lžíce šťávy z kysaného zelí)
 • 1 lžíce misa

Postup:

Cibuli pokrájíme na kostičky a osmahneme v kastrolu na oleji. Když začne růžovět a vonět, přidáme koření, pokrájené houby a celer, podlijeme vývarem ze zeleniny nebo vodou a zvolna dusíme 10 minut.

Přilijeme potřebné množství tekutiny, omáčku zahustíme buď maizenou anebo hraškou rozmíchanou v trošce vody a krátce povaříme. Přichutíme umeoctem nebo šťávou z kysaného zelí a po odstavení z ohně v micháme rozpuštěné mléko a miso v trošce omáčky.

Příloha:

 • knedlíky
 • zelenina vařená některým ze způsobů přípravy bez tuku (např. obloha z mrkve a pórku, nakrájených na velké kusy a uvařených v páře)
 • kysané zelí

Podle receptu z knihy Makrobiotická kuchařka od Ivy Chourové, vydané v roce 2003 vydavatelstvím Vyšehrad


GOTU KOLA 100 kapslí

posílí cévy

449 Kč

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

199 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

41 Kč


1 Comment

 1. Vaření, a podle receptu, není pro mně. Měl bych ale pár poznámek k makrobiotice.
  Jsem běžný přijímatel informací ze současných zdrojů. Za posledních víc než dvacet let jsem se snad nesetkal s pojmem makrobiotika. Vyšla z módy, nebo je překonaná. Podle mně je to škoda, že se alespoň základní poznatky nedostávají mezi lidi. Ve společnosti se i tímto způsobem pěstuje nevědomost, aby byl člověk zavlečen do systému takzvané lékařské starostlivosti, která funguje na principu průmyslové výroby. Plné čekárny. Doktor – mechanik má pár minut na předmět (degradace člověka na
  předmět, výrobek). A neváhá použít skalel a vzít člověku to, co mu dal bůh. Jak montér, na pásu před něho přistane další. Každý sám pro sebe je jedinečný. V tomhle průmyslu je jen někdo.
  Makrobiotika je alternatíva. Bylo by vhodné pro každého poznat základní principy fungování energií ve vlastním těle i navenek k světu. Známé jin – jang. Kromě stravy jde i o faktory jako činnost člověka, podnebí a jiné.

  Do mého povědomí se makrobiotika dostala v roce 1981 přednáškou absolventky studií tohto oboru na univerzitě v Ženevě. Ona samotná se uzdravila z běžně neléčitelných problémů. Příklady ozdravení jsou v literatuře. Každý může vyvinout náležité úsilí podle své potřeby. Není třeba se zavřít do kláštera, ale je možné v běžném životě korigovat svoje i stravovací návyky a zkvalitnit svůj život a být i odolnějším k masírování nesmysly. (např. margaríny-máslo, sádlo, doporučování hodně proteínů, hodně vitamínů, a brambory taky nejsou úplně ok) Makrobiotika je výš než vegetariánství, veganství. Je komplexnější. Samozřejmě, dnes máme možnost čerpat poznatky ze všech historických spoločností světa a dnešní vědy. Máme svou hlavu a pocity.
  Protagonisty svého času byli: Jarmila Průchová – Makrobiotika zázrak či liek? (v slov. vyd.1990)
  Michio Kushi – Přírodní léčení makrobiotikou. (1992)
  Josef Jonáš – Krížovka života.(z českého orig. 1990)- o jin-jang

  Oplatí se o tom něco vědět. A posunout dál.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*