Polyfázový spánek. Jak se k němu staví odborníci?

Odborníci se stále přou o to, kolik hodin tělo dospělého člověka potřebuje, aby mohlo fungovat v plné energii. Existuje však ještě jiná možnost ve formě rozdělení doby spánku na několik částí, což se nazývá jako polyfázový spánek a praktikují ho i některé slavné osobnosti, jako například Christiano Ronaldo.

REKLAMA

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč


Polyfázový spánek. Jak se k němu staví odborníci?
Polyfázový spánek. Jak se k němu staví odborníci? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Běžný spánek, který praktikuje většina populace, se nazývá jako monofázový a spočívá v tom, že člověk ulehá do postele na delší čas jen jednou za 24 hodin. Jinou možností je bifázový spánek, jehož délka je rozdělena do dvou delších částí.Posledním modelem, který můžeme spatřit také u některých zvířat, je tzv. polyfázový spánek.

To znamená, že dotyčný ulehá několikrát za den, ale i noc. Někteří lidé jsou přesvědčeni, že lépe fungují při praktikování tohoto druhu spánku. K tématu se vyjadřují také odborníci, kteří zkoumají jeho vliv na zdraví.

Studie se rozcházejí v názorech

I když se mnoho odborníků snažilo o přesný popis a vysvětlení polyfázového spánku, jejich poznatky se často lišily. Zkoumali, jak bude reagovat celkové zdraví a zdali se nesníží energie. Studiím předcházely pokusy na dobrovolnících, kteří nějaký čas skutečně chodili spát vždy jen na několik hodin, a to ve dne i v noci.

Ukázalo se, že rozdělení spánku v denních hodinách přinášelo uživatelům energii a lepší náladu. Naopak v noci snášeli rozfázování hůře. Na mozkovou aktivitu má polyfázový spánek pozitivní vliv, pokud je prováděn v krátkém časovém období.

Jakmile se praktikuje dlouhodobě, poukazují odborníci na nejen snížení energie, ale také zhoršení paměti a celkového zdraví.

Polyfázový spánek má oporu v minulosti, tvrdí zastánci

Ti, kteří polyfázový spánek zastávají, argumentují tím, že je člověk stejný jako zvířata a původně nespal celou noc v kuse, jak je tomu dnes zvykem. Jejich odpůrci ale přicházejí s námitkou, že tehdejší člověk neměl vysoké nároky na psychiku, jako člověk v dnešní společnosti.

Lidé v minulosti se nevěnovali tak náročnému zaměstnání, kde je třeba využívat dlouze mozek a paměť. Při dlouhodobém praktikování polyfázového spánku podle některých odborníků energie klesá a zdraví se zhoršuje. Tělo se mu na krátký čas dokáže přizpůsobit, ale dlouhodobě ho odmítá.

Některé výzkumy také upozorňují na to, že v krátkém čase není tělo schopné dosáhnout hlubokého spánku, který je pro tělo a jeho zdraví extrémně důležitý. Časem tak může dojít k problémům se soustředěním a pamětí a psychickým stavem.

REKLAMA

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč

CBD olej 5% 10 ml

klid a spánek

599 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*