Bílá rýže zvyšuje krevní cukr podobně jako bílý cukr

Bílá rýže má méně živin, než hnědá, protože postrádá části, které jsou na živiny nejbohatší, tedy otruby a klíčky. Hnědá rýže obsahuje více klíčových živiny jako je vláknina a proteiny, které zpomalují trávení a nezvednou hladinu krevního cukru prudce jako bílá rýže. Hnědá i bílá rýže však může být ve velkém množství nebezpečná, obzvláště pro děti - rýže totiž může obsahovat stopy karcinogenního arzenu. Tento článek z hlediska správnosti zdravotních informací ověřila Lisa Defazio, registrovaná dietní a nutriční poradkyně z Los Angeles.

REKLAMA

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč


Bílá rýže zvyšuje krevní cukr podobně jako bílý cukr.
Bílá rýže zvyšuje krevní cukr podobně jako bílý cukr. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Více než polovina světové populace se spoléhá na rýži jako základní jídlo. V roce 2018 bylo celosvětově vyprodukováno 485 milionů metrických tun rýže. Bílá rýže je mnohem běžnější než hnědá rýže, protože má delší trvanlivost a snadněji se přepravuje. Bílá rýže je však také méně výživná. Přinášíme vám důležité informace.

Rozdíl mezi bílou a hnědou rýží

Bílá a hnědá rýže nejsou jiné druhy. Ve skutečnosti je většina rýže, kterou jíme, stejný druh – Oryza sativa. Rozdíl je v tom, že hnědá rýže má dvě významné části, jež bílá rýže postrádá.

  • Otruby, což je vnější jedlá vrstva rýžových zrn.
  • Klíček, který je reprodukční součástí zrna.

Tyto části dodávají rýži její hnědou barvu a zároveň je v nich nejvíce živin. Jedinou nevýhodou je, že tuk obsažený v otrubách a klíčcích způsobuje, že se hnědá rýže kazí rychleji než bílá rýže. Průměrná doba, po kterou lze hnědou rýži skladovat, je asi šest měsíců.

Bílá rýže je oproti tomu očištěná od otrub i klíčků. Díky tomu se rychleji uvaří a získává delší životnost. Zároveň však oproti hnědé rýži přichází o část živin.

Přestože je bílá rýže méně zdravá, neznamená to, že je pro vás ze své podstaty špatná, říká Elizabeth Ryan, výzkumnice na Colorado State University, která studuje živiny v rýžových otrubách.

“Nadále je však důležité, abyste jedli celozrnné produkty,” říká Ryan.

Když se zbavíte otrub a klíčků, přicházíte z hlediska výživy o následující živiny:

  • Vápník, který je důležitý pro zdraví zubů a kostí.
  • Tuk složený ze zdravých nenasycených tuků, jež jsou důležité pro zdraví kardiovaskulárního systému
  • Fosfor, který spolupracuje s vápníkem při tvorbě kostí a zubů.
  • Vitamíny B1 (thiamin) a B3 (niacin), které pomáhají udržet správnou funkci nervového systému.
  • Proteiny důležité při tvorbě svalstva anezbytné pro růst a vývoj.
  • Hořčík, který je kromě dalších benefitů důležitý pro správné neurologické funkce.

Zde si můžete porovnat, kolik živin získáte z hrnečku vařené bílé a hnědé rýže.

  hrneček bílé rýže hrneček hnědé rýže
Kalorie 205 216
Sacharidy 45 gramů 45 gramů
Tuky 0.4 gramů 1.8 gramů
Proteiny 4.2 gramů 5 gramů
Vláknina 0.6 gramů 3.5 gramů
Vápník 15.8 milligramů 19.5 milligramů
Hoříčk 19 milligramů 84 milligramů
Thiamin 0.3 milligramů 0.2 milligramů
Niacin 2.3 milligramů 3.0 milligramů
Fosfor 68 milligramů 162 milligramů

Výhody konzumace hnědé rýže

Ryan se konkrétně zajímá o prevenci chorob a nutriční výhody konzumace rýžových otrub. Její výzkum ukázal, že živiny v rýžových otrubách by mohly pomoci chránit před rakovinou tlustého střeva a konečníku.

Díky otrubám je hnědá rýže bohatá na fytochemikálie, které mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

“V hnědé rýži je mnoho fytochemikálií, které v bílé rýži nenajdeme,” říká.

Hnědá rýže obsahuje více rozpustné i nerozpustné vlákniny a také více bílkovin, než bílá rýže. Tato vláknina je vhodným prebiotikem, říká Ryan. Znamená to, že je potravou pro prospěšné střevní bakterie. Zdravý střevní mikrobiom je nezbytný pro hladký chod nesčetných tělesných funkcí včetně trávení a silné imunity.

Ačkoliv většina kalorií pochází u obou druhů rýže ze sacharidů, bílá rýže má vyšší glykemický index. Znamená to, že podávání bílé rýže způsobuje rychlejší zvýšení hladiny cukru v krvi a podle Harvardské lékařské fakulty “má rýže na vzestup hladiny krevního cukru téměř stejný účinek, jako konzumace bílého cukru”. Hnědá rýže má glykemický index nižší a pomáhá tak při prevenci nemocí, jako je cukrovka.

Pokud si k obědu dáte hnědou rýži namísto bílé, zvýšíte tím příjem celozrnných produktů, říká Ryan.

Bílá rýže i ta hnědá obsahuje stopy arzenu

V posledním desetiletí si rýže získala pozornost tím, že přirozeně obsahuje stopy karcinogenního arzenu.

V roce 2012 prošla testováním americká organizace Consumer Reports (Spotřebitelské zpravodajství) hnědá rýže, bílá rýže a rýžové produkty dostupné v supermarketu. Zjistila, že mnoho z nich obsahovalo měřitelné úrovně arzenu. V návaznosti na to v roce 2014 uvedla, že jediná porce mnoha rýžových cereálií a těstovin obsahovala “větší množství rýže, než je vhodné zkonzumovat za celý týden”.

Bílá rýže i hnědá vstřebává arzen z prostředí. Jeho množství v rýži závisí na tom, kolik je ho v půdě. Množství arzenu je v každé oblasti jiné. Organizace Consumer Reports našla nejnižší hladiny arzenu v rýži basmati z Kalifornie, zatímco jeho nejvyšší úrovně byly v rýži z Texasu.

V roce 2016 vydal Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) návrh pokynů pro výrobce, jak omezit arzen v rýžových cereáliích pro kojence. FDA doporučuje, aby dospělí i děti nadále jedli rýžové produkty, avšak aby kromě nich zařadili do jídelníčku pestrou škálu celozrnných produktů jak je pšenice, oves a ječmen a dodává, že pokud se v jídle vyskytne látka (jako arzen), které je rozumné se vyhnout, měli byste minimalizovat příjem takové potraviny.

Pokud hnědou rýži opláchnete, vodu, ve které se vařila, slijete a poté rýži znovu propláchnete, zbavíte se asi poloviny obsaženého arzenu, avšak vyplavíte také některé z užitečných živin. (zdroj: insider.com)

REKLAMA

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

CBD olej 5% 10 ml

klid a spánek

599 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*