
Vitamin C neboli kyselina askorbová hraje v oblasti lidského zdraví spoustu úloh. Tento vitamin podporuje především správné fungování imunitního systému, má silné antioxidační účinky, zlepšuje vstřebávání železa z potravy, má vliv na zdraví mozku a nervové soustavy a také podporuje tvorbu kolagenu. Naopak nedostatek vitaminu C může vést k řadě zdravotním problémům, k nimž patří únava, krvácení dásní či snížená odolnost vůči infekcím. Právě proto bychom měli vitamin C každý den do svého těla doplňovat. Jakým způsobem?
Vitamin C: Přírodní versus syntetický
Vitamin C můžete do svého těla doplnit hned dvojím způsobem. A to prostřednictvím přírodních zdrojů, které zkuste zakomponovat přímo do svého každodenního jídelníčku. Druhým způsobem je dodání syntetického vitaminu C v doplňcích stravy. Z jakého důvodu jsou ale pro vaše tělo mnohem lepší volbou čistě přírodní zdroje tohoto vitaminu?
Přírodní vitamin C má lepší vstřebatelnost nežli syntetické céčko. Jeho zdroje jsou totiž bohaté i na další živiny, které podporují vstřebávání a komplexní účinnost vitamínu C v lidském těle. Přírodní zdroje vitaminu C obsahují rovněž další bioaktivní látky (např. flavonoidy, karotenoidy či další antioxidanty). A právě tento “koktejl” má dohromady velmi příznivé účinky na zdraví. Přírodní vitamin C je také chuťově příjemnější nežli ve formě doplňku stravy.
Syntetický vitamin C navíc představuje pouze čistou kyselinu askorbovou, jejíž nadměrné užívání podporuje v těle růst kyselého prostředí. Právě toto prostředí je živnou půdou pro nepříjemné kvasinkové infekce.
Nejlepší zdroje přírodního céčka
Není proto od věci, abyste se naučili do svého těla doplňovat vitamin C z čistě přírodních zdrojů, které by měly být pevnou součástí vašeho jídelníčku. Jaké zdroje jsou na přírodní céčko vůbec ty nejbohatší? Jedná se zejména o některé druhy ovoce a zeleniny.
Camu Camu: Nejsilnější přírodní vitamin C
V zaplavených oblastech amazonského deštného pralesa v Peru, Brazílii, Kolumbii a Venezuele roste Camu Camu, jejíž ovocné plody vynikají jedním z nejvyšších obsahů přírodního vitaminu C na světě. V čerstvém ovoci Camu Camu naleznete 2 800 mg vitaminu C na 100 gramů, sušený prášek z plodu Camu Camu nabízí přírodního céčka je víc. Jeho 100 gramů obsahuje celkem 5 000 mg přírodního vitaminu C.
Plody Camu Camu jsou dále bohaté na aminokyseliny a flavonoidy, které usnadňují absorpci přírodního céčka do těla. Camu Camu vašemu tělu dodá i vápník, draslík, železo, vitaminy B2 a B3, fosfor či bílkoviny. Ve srovnání s ostatním ovocem, které je bohaté na přírodní vitamin C, Camu Camu jako zdroj přírodního céčka jednoznačně vítězí.
Další ovoce bohaté na přírodní vitamin C
- černý rybíz – 200 mg přírodního vitaminu C / 100 g ovoce
- kiwi – 114 mg přírodního vitaminu C / 100 g ovoce
- jahody – 67 mg přírodního vitaminu C / 100 g ovoce
- pomeranč – 50 mg přírodního vitaminu C / 100 g ovoce
- citron – 49 mg přírodního vitaminu C / 100 g ovoce
- limeta – 30 mg přírodního vitaminu C / 100 g ovoce
- maliny – 24 mg přírodního vitaminu C / 100 g ovoce
- borůvky – 10 mg přírodního vitaminu C / 100 g ovoce
- jablko – 6 mg přírodního vitaminu C / 100 g ovoce
Přírodní céčko naleznete také v zelenině
Na přírodní vitamin C jsou bohaté i některé druhy zeleniny. Jde především o papriku (150 mg / 100 g), brokolici (114 mg / 100 g), kapustu (70 mg / 100 g), květák (69 mg / 100 g), pažitku (56 mg / 100 g), bílé zelí (39 mg / 100 g), rajčata (25 mg / 100 g) nebo brambory (20 mg / 100 g). Významný zdroj vitaminu C představují také šípky (747 mg / 100 g), rakytník (360 až 450 mg / 100 g) a křen (120 mg / 100 g).
Chcete-li tedy do svého těla doplnit vitamín C, zařaďte do svého jídelníčku některé výše uvedené druhy ovoce či zeleniny. Pamatujte, že doporučená denní dávka vitaminu C je pro dospělého člověka 80 mg. Vyšší množství céčka je vhodné pro osoby, které jsou ve stresu, v době vyšší nemocnosti nebo během infekčního onemocnění. Vyšší nároky na příjem vitaminu C mají také starší osoby, těhotné a kojící ženy, sportovci nebo kuřáci.
Buďte první kdo přidá komentář