Ovoce camu camu jako pomoc pro astmatiky

Brazilské superovoce Camu camu je doslova napěchováno vitaminem C. Velká a přesvědčivá část vědeckých důkazů přitom naznačuje, že přírodní vitamin C může chránit před astmatickými záchvaty, které spouští fyzické cvičení nebo nachlazením či chřipka. Systematický přehled publikovaný v listopadovém vydání časopisu Allergy, Asthma & Clinical Immunology z r. 2014 analyzuje devět dřívějších studií zkoumajících vliv přírodního vitaminu C na cvičením vyvolané zúžení dýchacích cest, které přivádí a odvádí vzduch z plic.

REKLAMA

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Výsledky byly překvapivé – všech devět studií potvrdilo myšlenku, že vitamin C může mít blahodárný vliv na respirační symptomy vyvolané náročným fyzickým cvičením. Výzkumníci usoudili, že ačkoliv - Ovoce camu camu jako pomoc pro astmatikybude zapotřebí dalších studií, je možné již nyní doporučit fyzicky aktivním lidem, kteří trpí zužováním dýchacích cest, aby vyzkoušeli, zda jim vitamin C může poskytnout úlevu.

Další systematický přehled zkoumal, zda optimalizovaný přísun většího množství vitaminu C může pomoci v prevenci či mírnění astmatických záchvatů, vyvolaných běžným nachlazením. Byly nalezeny tři dřívější studie, které se tímto tématem zabývaly.

Tyto tři studie zahrnovaly celkem téměř 80 účastníků a dvě z nich byly placebem kontrolované. Všechny tři studie zahrnuté v tomto přehledu naznačovaly, že pravidelné dávkován vitaminem C může chránit před astmatickými záchvaty a bronchiální hepersenzitivitou, která je pro astma charakteristická.

Velmi zajímavá zkouška publikovaná v srpnovém vydání časopisu Clinical and Translational Allergy z r. 2011 zkoumala vliv vitaminu C u 60 egyptských dětí s astmatem. Všichni účastníci studie byli ve věku od 7 do 10 let. Studie byla rozdělena na šestitýdenní zkušební období a během každého z těchto období dostávaly děti denně 0,2 g vitamínu C nebo placeba.

Ukázalo se, že ačkoliv vitamin C má na dětské astma ochranný vliv, síla jeho ochranného účinku významně kolísá v závislosti na věku dítěte a jeho kontaktu s vlhkostí a plísněmi v pokoji, ve kterém dítě spí. Největší přínos vitamínu C byl pozorován u mladších dětí s lehkými astmatickými symptomy. Ochranný vliv na starší děti a děti s těžšími astmatickými symptomy se zdál být menší.

Camu camu obsahuje asi 40 krát více vitamínu C než pomerančový džus

Camu camu si svůj status superpotraviny vysloužilo hlavně díky extrémně vysokému obsahu vitaminu C. Pokud se bavíme o nejlepším přírodním zdroji vitamínu C, je těžké camu camu překonat. Dokonce ani dobře známí přeborníci jako jsou slupky citrusových plodů, quava, a kapie nemohou camu camu co do obsahu vitaminu C překonat.

Takže kolik vlastně tato brazilská superpotravina vitaminu C obsahuje? Podle přehledu publikovaného v časopise Food Research International, se obsah vitaminu C v camu camu pohybuje od 1882 do 2280 miligramů na 100 gramů tohoto ovoce v čerstvé podobě. Pro srovnání v pomerančové šťávě, která se často uvádí jako skvělý zdroj vitaminu C, je obsah vitaminu C 50 miligramů na 100g.

Prášek camu camu je skvělý ve smoothies, ale existuje mnoho dalších způsobů, jak tuto superpotravinu začlenit do svého jídelníčku. Při tom však mějte na paměti, že používáte velmi koncentrovaný zdroj vitaminu C, takže dávejte pozor, abyste nepřekročili dávku doporučenou dodavatelem produktu. (zdroj: http://www.healwithfood.org)

Prášek z Camu Camu můžete zakoupit v eshopu Energie života.

REKLAMA

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*