
Když se správně použijí, je možné uvést do pohybu nádherné věci a pocity. Vždyť si to vezměte: jedinou větou můžete člověku vykouzlit na tváři úsměv a zlepšit mu den, ale taky mu ho můžete jednou větou znepříjemnit. Každé slovo má svou pomoc v závislosti na kontextu a významu. Jediné slovo může představovat neuvěřitelný rozdíl. A existuje tak i jedno slovo, které je zodpovědné za konec mnoha vztahů mezi lidmi. Někdy nemáme v úmyslu jiného člověka svými slovy zranit a potom je to poměrně komplikované. Podívejte se na tyto výrazy a rozhodněte, zda jsou škodlivé:
- „Promiň, že jsem ti neodpověděl na zprávu a nezavolal zpátky. Jsem teď opravdu zaneprázdněný.“
- „To zní fakt dobře! Bohužel jsem zaneprázdněný kvůli práci.“
- „Chtěl bych tam s vámi jít, ale jsem zaneprázdněný kvůli dětí.“
Co myslíte? Na povrchu nevypadá, že je něco špatně. Konec konců všichni máme své povinnosti, takže lze předpokládát, že tito lidé opravdu jsou zaneprázdnění, ne? Ale přesně toto slovo – zaneprázdněný – je příčinou úpadku většiny vztahů mezi lidmi! Hned vysvětlím, proč a jak:
Podvědomí je opravdu mocná věc. Vědomí vnímá detaily jako jsou slova a podvědomí pak vnímá hloubku, význam, důvody a vzory, možné situace… Když svému partnerovi řekneme, že jsme „zaneprázdnění“ a nemáme tak na něho čas, tvoříme tím ve svém vztahu silnou psychologickou bombu. Je totiž řečeno mnohem více než jen to, že nemáme čas. Dáváme tím najevo, kam soustřeďujeme svou energii, zda s ním chceme být, strukturu priorit a také to, jak je pro nás důležitý. Dochází k destabilizaci důvěry a vytváření prostoru pro pochyby, bez ohledu na to, jak moc si důvěřujete. Zní to chladně a odtažitě.
A když se nad tím opravdu zamyslíme, je to vlastně jen výmluva, nikoliv něco, co bychom měli říkat lidem, na kterých nám záleží! Tohle jsou tři fakta, které prozrazují, že naše „zdůvodnění“ je vlastně jen pouhá výmluvä:
1. VŠICHNI JSME ZANEPRÁZDNĚNÍ
Důležitá informace: téměr každý člověk na téhle zeměkouli je „zaneprázdněný“. Pokud nejsou, tak se tak pravděpodobně cítí. Pokud to někomu sdělíme, rychle se mu tím vyhneme. Protože co to vlastně to „zaneprázdnění“ je? Možná pobíháte po kanceláři, sbíráte papíry a rozléváte si kávu, nebo na dovolené spěcháte do hotelu objednat si jídlo.
2. NIKDO NENÍ NAPROSTO BEZ VOLNÉHO ČASU
Ať už jsme sebevíc zaneprádznění, každý den máme volnou alespoň 1 hodinu. Pokud nejsme ochotni tento krátký čas trávit právě s partnerem, nejspíše nám na něm zase tak nezáleží. Ve skutečnosti vám na něm možná opravdu záleží, ale navenek se to jeví zcela jinak.
3. KAŽDÝ SI MŮŽE UDĚLAT ČAS
Nabitý program není důvod, protože ne všechno na tomto programu je extrémně důležité. Určité věci mají vyšší prioritu, něco nejde odložit na jindy, ale existuje spousta věcí, které je možné přesunout, zrušit nebo odložit. Pokud člověk vyvine byť jen minimum snahy, dokáže si místo výmluv o nedostatku času na partnera udělat čas. Co bychom měli říct spíše:
„Zaneprázdněný“ je jen mentální hranice, která nás dělí od toho, co není důležité. A pokud se jedná o partnera, měli bychom určitě být schopni něčeho lepšího než výmluv na nedostatek času. Tím neříkáme, že je dobré nechat všeho a být s ním. Ale aktuálně důležité věci by neměly mít prioritu. Samozřejmě občas opravdu potřebujeme třeba hovor po telefonu ukončit co nejdříve (mimořádné události, urgentní schůze atp.).
Ale i tehdy si naši bližní zaslouží vědět proč. A pokud se opravdu jedná o urgentní situaci a daná osoba je rozumná, dokáže to pochopit. Zde jsou tři body, kterými je dobré se řídit, aby člověk nepoškodil svůj vztah: omluvit se za nedostatek času, vyjasnit situaci a důvod a sdělit, kdy čas mít budete. Co je důležité právě teď je jen jako malá tečka v našich životech. Partner je tím, na čem záleží. Alespoň tak by měly naše priority být orientované, pokud nám na něm záleží. (zdroj: lifecoachcode.com)
Buďte první kdo přidá komentář