Citlivé zuby můžete zklidnit bylinkami

Trápí vás citlivé zuby? Tento problém může mít hned několik příčin. Hlavním viníkem jsou odhalené krčky zubů nebo opotřebená zubní sklovina. Aby vám přílišná citlivost zubů nesužovala život, změňte své denní návyky. Pomohou vám také některé bylinky.

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

CBD olej 5% 10 ml

klid a spánek

599 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

469 Kč


Citlivé zuby můžete zklidnit bylinkami.
Citlivé zuby můžete zklidnit bylinkami. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Citlivé zuby bývají častým problémem lidí ve věkové skupině dvacet až padesát let. Stačí si dát teplý šálek kávy nebo naopak ledový čaj či zmrzlinu a chuťový požitek vám okamžitě překazí nepříjemná bolest zubů.

REKLAMA
kurkumin forte new - Citlivé zuby můžete zklidnit bylinkami

Citlivé zuby mají řadu příčin

Citlivosti zubů se odborně nazývá dentinová hypersenzitivita. S touto nepříjemností má zkušenost řada lidí mladšího i středního věku. Viníkem zvýšené citlivosti zubů může být v prvé řadě opotřebená zubní sklovina nebo zubní kaz. Za citlivé zuby však mohou především odhalené krčky, které vznikají zpravidla v důsledku zánětu dásní nebo paradentózy.

V případě odhalených krčků se obnažuje vnitřní část zubu zvaná zubovina, která se nalézá mezi dásněmi a zubní sklovinou. Zubovinou neboli dentinem vede spousta mikroskopických kanálků. A právě, když se dentin obnaží, můžete si začít stěžovat na nadměrně citlivé zuby. Když si dáte příliš studený nebo příliš teplý nápoj, dojde přes obnaženou zubovinu ke stimulaci nervů uvnitř vašich zubů.

Jak se citlivost zubů projevuje

Nepříjemná citlivost zubů neboli dentinová hypersenzitivita vzniká jako reakce při pití či konzumaci příliš teplého nebo příliš studeného. Někdo má citlivé zuby při konzumaci i příliš kyselého. Zpravidla jde o velmi krátkou, ovšem intenzivní bolest, která ve většině případů trvá několik sekund a pak odezní.

Jak na citlivé zuby: Základem je prevence

Jestliže je citlivost zubů také váš problém, v prvé řadě změňte své návyky. Tvrdý zubní kartáček, který na zuby vyvíjí silný tlak a oslabuje tak zubní sklovinu, vyměňte za měkký typ s rovně střiženými vlákny. Kromě nesprávné techniky čištění zubů můžete dělat chybu i nesprávně zvolenou zubní pastou obsahující abraziva, které poškozují sklovinu zubů. Začněte proto používat zubní pastu určenou přímo pro citlivé zuby. Co je dále důležité? Své zuby si pomocí měkkého zubního kartáčku a pasty určené pro citlivé zuby (s vyšším obsahem fluoridů, fosfátu a kalcia) čistěte alespoň dvakrát denně.

Rovněž si dejte pozor na to, co jíte. Omezte příjem cukrů, vyhýbejte se kofeinovým nápojům a nadměrně kyselým potravinám. Trápí-li vás nadměrná citlivost zubů, omezte tak konzumaci citrusových plodů a rajčat, vyhýbejte se rovněž džusům, ovocným šťávám a vínu.

Zdraví zubů a dásní podpoříte i svým jídelníčkem

Jestliže vás trápí citlivé zuby, snažte se také složením svého jídelníčku podpořit celkové zdraví svých zubů a dásní. Velmi důležitý je zejména provitamin A, vitaminy řady B a rovněž vitaminy C, D a E. 

  • Provitamin A je odpovědný za zdraví sliznic a za normální funkci imunitního systému.
  • Vitaminy řady B jsou vhodné zvláště tehdy, máte-li citlivé zuby a ustupující dásně. 
  • Vitamin C udržuje dásně zdravé.
  • Dásně podporuje rovněž vitamin E, který je silný antioxidant.
  • Vitamin D rovněž pomáhá dásním. Je rovněž důležitý při vstřebávání vápníku.

Bylinky na citlivé zuby 

Jestliže si stěžujete na nadměrnou citlivost zubů, pomohou vám také některé bylinky. Vhodné je pro vás zejména pravidelné kloktání odvarem ze šalvěje lékařské. Šalvěj nejen přináší úlevu, udržuje přirozenou imunitu a stahuje rovněž odstouplé dásně kolem zubní krčků.

Lokálně znecitlivující účinky má také hřebíček, který ideálně užívejte ve formě esenciálního oleje nebo tinktury. Silice hřebíčku totiž dokážou otupit citlivost zubního nervu.

Citlivým zubům dále pomůže pravidelné užívání kurkumy obsahující sloučeninu kurkumin, která se běžně užívá v ajurvérdské medicíně. Své citlivé zuby si jednou denně můžete kurkumou mletou přímo jemně masírovat, snížíte tím jejich bolestivost. 

Tipy, jak dále snížit citlivost zubů

  • Ústní dutinu si vypláchněte slaným roztokem z šálku teplé vody a půl lžičky kuchyňské soli. Tento roztok pravidelně používejte jako ústní vodu.
  • Zdravý ústní dutiny napomáhá také zelený čaj, který má antioxidační účinek a protizánětlivé vlastnosti. Neslazený zelený čaj opět dvakrát denně používejte coby ústní vodu, která posílí zdraví zubů a sníží zánět.
REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*