Umeocet nahradí klasický ocet a posílí zdraví

Umeocet je slanokyselá přírodní šťáva, která vzniká jako vedlejší produkt při kvašení japonských švestek umeboshi. Jelikož umeocet neobsahuje kyselinu octovou, ale pouze kyselinu citronovou, představuje zdravou alternativu klasického octa. Svým složením blahodárně působí nejen na naše zdraví, skvělý je také při vaření.

REKLAMA

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

199 Kč

KOKOSOVÝ CUKR BIO 1 kg

nahradí bílý cukr

249 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

349 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

399 Kč


Umeocet vzniká jako vedlejší produkt při kvašení japonských švestek umeboshi.
Umeocet vzniká jako vedlejší produkt při kvašení japonských švestek umeboshi. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Umeocet je odpadním produktem při fermentaci japonských švestiček umeboshi. Tato skutečnost však nic nemění na jeho oblíbenosti. Jde totiž o tradiční japonskou specialitu, která nachází využití jak v alternativním léčitelství, tak ve studené a teplé kuchyni.

Zajímá vás, jak umeocet chutná? Je to slanokyselá šťáva s ovocným nádechem, která se chutí podobá klasickému octu. Umeocet však v pravém slova smyslu není klasickým octem, protože v něm nenajdete kyselinu octovou. Naopak obsahuje kyselinu citronovou a další přírodní kyseliny. Zahrnuje také velké množství minerálních látek, a to především vápník, železo a fosfor.

Za zmínku stojí, že umeocet má nádhernou červeno-fialovou barvu. Za tento odstín zodpovídají listy shiza, které se používají rovněž při kvašení švestiček umeboshi.

REKLAMA
umeocet - Umeocet nahradí klasický ocet a posílí zdraví

Umeocet a jeho zdravotní benefity

Umeocet vykazuje blahodárné účinky na lidské zdraví stejně jako švestičky umeboshi, z nichž se kvašením vyrábí. A to především:

  • aktivuje metabolismus
  • má výborné detoxikační vlastnosti
  • přispívá k odkyselení organismu
  • poskytuje úlevu při pálení žáhy a trávicích problémech
  • pomůže vám po pozření velmi těžkých jídel
  • uleví vám při nevolnosti z horka
  • pokud jej budete pravidelně užívat, pročistíte si klouby

Jak si z umeoctu připravit léčivý nápoj a jakým způsobem jej užívat? Každé ráno si ve sklenici vlažné vody rozmíchejte jednu polévkovou lžíci umeoctu. Následně tuto narůžovělou tekutinu vypijte nalačno.

Tip: Pokud je vám špatně z horka, můžete si od veder ulevit jiným způsobem. Do sklenice studené vody přidejte pouze několik kapek umeocta. Získáte tak osvěžující letní nápoj, který vám pomůže právě od nevolnosti z nadměrného tepla.

Alternativa klasického octa v teplé i studené kuchyni

Blahodárné účinky umeoctu na lidské zdraví můžete využít také při vaření. Nahraďte jej všude tam, kde používáte jablečný, vinný či balzamikový ocet. Nebo dokonce klasický kvasný lihový ocet, který poškozuje střevní mikroflóru.

Umeocet má své nezastupitelné místo jak ve studené, tak teplé kuchyni. Počítejte ale s tím, že z 20 až 30 procent obsahuje mořskou sůl. Pokud jej tedy budete používat při vaření, pokrm rozhodně dopředu nesolte.

Do kterých pokrmů umeocet patří? Do polévek i omáček

Slanokyselý umeocet je skvělý jako zálivka do zeleninových salátů všeho druhu. Tato tekutina může u vás v kuchyni figurovat také jsou součást salátových dresinků (například medového nebo hořčicového), přílohových dipů nebo masových marinád.

Umeocet se hodí také do typicky českých vařených jídel. Namísto klasického octa jím dochuťte kulajdu, koprovou omáčku, boršč, čočku na kyselo nebo fazolku na smetaně. Umeocet k těmto pokrmům přidejte až na závěr, nejlépe až když jsou na talíři. Zachováte tak co nejvíce zdraví prospěšných látek, které tato červeno-fialová tekutina obsahuje.

Snížení spotřeby soli

Jaké další pozitivní věci vám může umeocet přinést? Pokud jej začnete pravidelně používat při dochucování studených i teplých jídel, sníží se u vás doma výrazně spotřeba soli. Polévky, omáčky či luštěninová jídla si zvyknete nesolit, nýbrž je budete přímo na talíři ochucovat omeoctem, který jim dodá svěží chuť a lehkost.

Umeocet můžete zakoupit v eshopu Energie života.

REKLAMA

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

199 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

399 Kč

KOKOSOVÝ CUKR BIO 1 kg

nahradí bílý cukr

249 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

349 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*