Cukry potřebujeme, ale pozor na závislost

Všude narážíme na varování před cukrem jako „bílým jedem“. Určitě znáte, jak s námi závislost na cukrech dokáže manipulovat. Vyhledávání sladkých potravin, vyvolává spokojený požitek a zahání nepříjemné pocity. Zákonitost závislosti na sladké chuti (zejména při přejídání) se také nepříznivě promítá na tělesnou schránku těla a v konečném důsledku zdraví člověka. Proto se vyplatí mít i cukry pod kontrolou.

eshop energie života nabízí


HROZNOVÉ JÁDRO 20 g

zdravá pokožka

299 Kč

MERUŇKOVÝ OLEJ 200 ml

zdravá pokožka

199 Kč

KOKOSOVÝ OLEJ BIO 500ml

zdravá pokožka

199 Kč

CAIGUA 100 tob.

vyčistí cévy

399 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

V dnešní době, při zátěži v práci (fyzické i psychické), školních povinnostech a sportovní aktivitě, si tělo vyžaduje dostatek kvalitních „pohonných látek“. Cukry slouží jako pohon pro náš mozek i svaly. Je to další základní živina, bez které naše tělo nedokáže fungovat. A to nejen z pohledu sladké chuti, kterou se cukry vyznačují. Zkusme poslouchat své tělo.

Máme hlad, chuť, hledáme něco na zub? Ve skutečnosti to znamená pokles hladiny cukru v krvi, a to má za následek pokles našeho výkonu a sníženou koncentraci. Náš „hnací motor“ si říká o doplnění dalšího potřebného paliva. Nebo nám hlásí, že jsme mu v předešlém jídle dodali nedostatečné množství nebo méně kvalitní palivo.

Jak vnímat kvalitní a méně kvalitní? Cukry se chovají rozdílně, a to podle účinku působení. Energie získaná z cukrů, která nám vydrží krátkou chvíli, nepovede k uspokojení našeho hladu na dlouho. Za chvíli se hlad ohlásí znovu. Takovým cukrům, které působí téměř okamžitě a mají krátké trvání, se říká „cukry rychlé“. To jsou všechny druhy cukru, sladidla, cukrovinky, med, slazené nápoje, pivo. Vlastnost těchto cukrů nás nabádá, vyhledávat je a jíst opakovaně. Ideální volba je na nás. Znamená je omezovat, umět se sladkostmi zacházet a vědět o jejich vhodných náhradách.

V příštím článku si rozebereme nejčastější mýty o cukrech.

Jana Luberová, poradce pro výživu

info@janaluberova.cz


KOKOSOVÝ OLEJ BIO 500ml

zdravá pokožka

199 Kč

MERUŇKOVÝ OLEJ 200 ml

zdravá pokožka

199 Kč

HROZNOVÉ JÁDRO 20 g

zdravá pokožka

299 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

249 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*