Cukry potřebujeme, ale pozor na závislost

Všude narážíme na varování před cukrem jako „bílým jedem“. Určitě znáte, jak s námi závislost na cukrech dokáže manipulovat. Vyhledávání sladkých potravin, vyvolává spokojený požitek a zahání nepříjemné pocity. Zákonitost závislosti na sladké chuti (zejména při přejídání) se také nepříznivě promítá na tělesnou schránku těla a v konečném důsledku zdraví člověka. Proto se vyplatí mít i cukry pod kontrolou.

REKLAMA

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

1099 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

V dnešní době, při zátěži v práci (fyzické i psychické), školních povinnostech a sportovní aktivitě, si tělo vyžaduje dostatek kvalitních „pohonných látek“. Cukry slouží jako pohon pro náš mozek i svaly. Je to další základní živina, bez které naše tělo nedokáže fungovat. A to nejen z pohledu sladké chuti, kterou se cukry vyznačují. Zkusme poslouchat své tělo.

Máme hlad, chuť, hledáme něco na zub? Ve skutečnosti to znamená pokles hladiny cukru v krvi, a to má za následek pokles našeho výkonu a sníženou koncentraci. Náš „hnací motor“ si říká o doplnění dalšího potřebného paliva. Nebo nám hlásí, že jsme mu v předešlém jídle dodali nedostatečné množství nebo méně kvalitní palivo.

Jak vnímat kvalitní a méně kvalitní? Cukry se chovají rozdílně, a to podle účinku působení. Energie získaná z cukrů, která nám vydrží krátkou chvíli, nepovede k uspokojení našeho hladu na dlouho. Za chvíli se hlad ohlásí znovu. Takovým cukrům, které působí téměř okamžitě a mají krátké trvání, se říká „cukry rychlé“. To jsou všechny druhy cukru, sladidla, cukrovinky, med, slazené nápoje, pivo. Vlastnost těchto cukrů nás nabádá, vyhledávat je a jíst opakovaně. Ideální volba je na nás. Znamená je omezovat, umět se sladkostmi zacházet a vědět o jejich vhodných náhradách.

V příštím článku si rozebereme nejčastější mýty o cukrech.

Jana Luberová, poradce pro výživu

info@janaluberova.cz

REKLAMA

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

194 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*