Vitamin D podporuje imunitu a srdce

V podzimních a zimních měsících nás sluneční paprsky potěší spíše výjimečně. Právě proto v tomto období trpí spousta dospělých a dětí nedostatkem vitaminu D, který je však pro naše celkové zdraví velmi důležitý. Napomáhá totiž běžnému fungování imunity i dobrému stavu srdce, svalů či kostí.

REKLAMA

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč


Vitamin D podporuje imunitu a srdce.
Vitamin D podporuje imunitu a srdce. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Vitamin D dokáže regulovat vápník v těle, kvůli čemuž bývá obvykle spojován se zdravím kostí a zubů. Jeho důležitost pro celkovou vitalitu našeho těla však sahá ještě dále. Je klíčový pro správně fungující imunitní a kardiovaskulární systém, také pozitivně ovlivňuje fungování svalstva. Vitamin D pomáhá ustát stresové situace a představuje účinnou prevenci vůči úzkostným a depresivním stavům. V současnosti jej lékaři doporučují rovněž jako prevenci proti novému koronaviru.

Doporučená denní dávka

Doporučená denní dávka vitaminu D činí u lidí od 1 do 65 let celkem 5 mikrogramů. Kojenci a batolata do 12 měsíců potřebují 10 mikrogramů vitaminu D denně. Stejné množství vitaminu D je vhodné pro seniory starší 65 let nebo pro lidi s obezitou.

Nedostatkem vitaminu D trpí během podzimu a zimy až polovina Středoevropanů. Dle statistik českého ministerstva zdravotnictví to je však v tuzemsku až 70 procent populace. Zatímco optimální hladina vitaminu D v krvi činí 100 až 125 nmol/l, většina Čechů se nachází pod hranicí tohoto optima, tedy pod 50 nmol/l. Jak zjistíte, že máte nedostatek vitaminu D? Prostřednictvím krevních testů u specialisty. Kromě toho si u sebe všímejte některých příznaků.

Jak poznáte, že vám vitamin D chybí?

  • Jste unavení, ospalí a bez energie.
  • Trpíte nespavostí.
  • Jste mrzutí, smutní nebo máte depresivní náladu.
  • Hůře vám funguje imunitní systém. Býváte častěji nemocní. Trpíte na častá nachlazení a chřipky.
  • Kazí se vám zuby.
  • Hůře se vám hojí rány.
  • Trpíte bolestmi svalů a kostí.
  • Ve zvýšené míře vám vypadávají vlasy.
  • Zvýšil se vám krevní tlak.

Jde pouze o zjevné příznaky. Dlouhodobý nedostatek vitaminu D však má na lidské tělo mnohem vážnější dopad. V případě absence tohoto vitaminu se zvyšuje riziko vzniku osteoporózy, srdečních chorob, roztroušené sklerózy, cukrovky a rakoviny.

Vitamin D získáte převážně ze slunečního záření

Naše tělo získává přirozeným způsobem vitamin D ze slunečního záření. K syntéze tohoto prospěšného vitamínu dochází po 10 až 15 minutách pobytu na slunci prostřednictvím paprsků UVB, které procházejí přes naši kůži. Jakým způsobem při opalování získáte doporučenou denní dávku vitaminu D? Stačí, když budete pobývat na přímém slunci pouze dvakrát týdně po dobu 20 minut. Senioři nad 65 let a obézní lidé se však pro získání doporučené denní dávky musí opalovat dvakrát déle.

V každém případě počítejte s tím, že většinu doporučené denní dávky vitaminu D (až 90 procent) může vaše tělo získat právě ze slunečního záření. Zbylé množství denní dávky tohoto vitaminu můžete do svého těla doplnit pomocí vhodné stravy. Kromě toho můžete užívat přírodní preparáty vitaminu D ve formě tobolek či kapek.

Další přirozené zdroje vitaminu D

Vitamin D se řadí mezi vitaminy rozpustné tucích. V přirozeném stavu jej najdete pouze v několika málo potravinách. 

Například ve vaječných žloutcích. Platí přitom, že vejce slepic z volného chovu obsahují pětkrát vyšší množství vitaminu D nežli vejce slepic chovaných v klecích. Zásobárnou vitaminu D jsou také některé divoce rostoucí houby (například lišky či hřiby), které vynikají schopností vytvářet vitamin D2.

Potraviny a doplňky obohacené o vitamin D

Jakým dalším způsobem můžete do svého těla doplnit vitamin D? Zařaďte do svého jídelníčky potraviny, které jsou o tento “vitamin ze sluníčka” obohacené. Jde například o snídaňové cerálie, ovocné džusy, margaríny. Významně obohacené vitaminem D je rovněž sójové, rýžové, mandlové či kokosové mléko. Zda vitamin D skutečně obsahují, se můžete vždy informovat na etiketě daného výrobku.

REKLAMA

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*