Jaké jsou povahové rysy morální integrity

C.S. Lewis řekl, že integrita je to, co člověk dělá, když se nikdo nedívá. To není špatný začátek, ale co to znamená? Morální integrita neznamená jen to, že se chováme stále stejně, i když nás nikdo nesleduje. Znamená také dělat správnou věc, i když nás nikdo nepodporuje. Znamená být lepším člověkem. Lepším člověkem, i když jsme v dané situaci jen my sami. Integrita je jedním z morálních kódů, které nás utvářejí jako člověka.

REKLAMA

GOTU KOLA 10:1 20g

zpomalí stárnutí

199 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Opravdovou integritu je těžké zpozorovat. Je to povahový rys, kterým se osoba takřka nevychloubá, pokud jím skutečně disponuje. Mnoho lidí ho dokáže předstírat a ve většině interakcí ho vůbec nezaznamenáme.

Existuje však pár jemných znamení, která jasně říkají, že daná osoba má morální integritu!

Tyto vlastnosti jsou společné všem lidem s opravdovou integritou:

1. Nepřivlastňují si cizí zásluhy.

Lidé s opravdovou integritou se nebojí vyjádřit chválu, pokud si ji někdo zasluhuje. Nesoudí chyby ostatních, protože to nemají v popisu práce. Pokud však mají pocit, že si někdo zaslouží pochválit, rádi to udělají. Tímto způsobem si cení a respektují dobré věci.

2. Váží si času a pozornosti ostatních.

Lidé s integritou vás nenechají čekat na odpověď. Uvědomují si, že čas je cenný. Poděkují, pokud pro ně něco uděláte, byť by to byla jen maličkost. Nedělají to pro vás, ale protože si váží svého vlastního času a pozornosti.

3. Pokora a omluva pro ně není slabostí.

Častokrát můžeme narazit na dva typy rodin. První, ve které musí rodiče nad dětmi vykazovat nadřazenost, aby je donutili poslouchat, a druhá, kde jsou děti vedeny prostým a přátelským způsobem. To neznamená, že druhá rodina je svatá. Děti jim taky někdy lezou na nervy. Ale místo násilí či slovního napadaní se snaží problémy řešit. Rozdíl je opět v integritě. Ta nám pomáhá, abychom se na věc podívali z pozice slabšího. Pokud děti vidí své rodiče omlouvat se, naučí se, že mýlit je se lidské. Když pak dospěji, chovají se podobně.

4. Uvědomují si chyby ostatních a odpouštějí.

Pokud jste někdy byli ve velké dopravní zácpě, nejspíše víte, že lidé jsou často jak na trní. Jakmile jedno auto vepředu jede trochu pomaleji, celá kolona začne zuřive troubit, dokud nezrychlí. Přitom stačí počkat doslova pár sekund. Ostatní lidé mají také potřeby, a uvědomujeme-li si to, jsme schopni brát na ně ohled. Lidé s integritou dokáží ovládnout hněv, ale pokud někomu rupnou nervy, nesoudí je. Schopnost odpouštět a integrita jdou ruku v ruce, stejně jako všímavost.

5. Nezobecňují ostatní a dokáží alespoň jednou věřit cizímu.

Lidé s integritou vědí, že jednotlivec jen zřídkakdy představuje celou skupinu. Vědí, že v každé skupině jsou lidé dobří i slabí. Vědí, že každý je jiný, a všichni si zasloužíme dostat šanci stát se lepším člověkem. Nevnímají skupiny a předsudky. Vidí jen různé lidi s různými příběhy, z nichž každý má právo ukázat, že je dobrý člověk.

6. Věří, že ostatní dodrží své slovo.

To neznamená, že by člověk měl na potkání rozdávat bankovní údaje. Měl by však ostatním dát možnost vysvětlit své stanovisko. Nikdy nevíte, čím si daný člověk prošel. Lidé s integritou dávají ostatním prostor zotavit se, i když se dopustí omylu.

7. Dobrovolně podporují dobrou věc a stávají se součástí něčeho většího.

Dělat něco pro ostatní s sebou přináší jisté štěstí a spokojenost, a nezáleží na tom, zda se jedna o sousedy, útulek pro psy či charitu. Jsme-li součástí něčeho většího, chápeme lépe sami sebe a důležitost stát se lepším člověkem. Uvědomujeme si, že naše vlastní zlepšení vede ke zlepšení celého světa.

8. Jsou schopni nesouhlasit bez hádek.

Schopnost nesouhlasit, aniž by se člověk uchýlil k nečistému chování, je velkou částí morální integrity. Možná jste vy i partner měli špatné dny. Možná jste oba unaveni nebo máte na nějakou věc silný názor. Ale zvládnutí nesouhlasu pramení z integrity daného člověka. Můžeme si vyměnit rozdílné názory, aniž bychom se o tom handrkovali. Umožňuje nám to také volněji komunikovat. Vážná hádka s urážkami ještě nikomu nikdy nepomohla. Nikdy.

9. Nechtěji manipulovat.

Každý má právo jít svou vlastní cestou. Lidé s integritou to dokáží respektovat. Proto nechtějí ostatní manipulovat, aby něco udělali, i když to daní lidé potřebují. Umožňují ostatním rozhodnout se, protože i když se dopustí omylu, jedná se o jejich vlastní volbu. Jsme-li schopni rozhodovat se za sebe, nakonec se naučíme vyhnout se omylům. To nabízejí lidé s integritou.

Integrita může znít vážně, ale jedná se o vlastnost, o kterou stojí vážně usilovat. Časem se pak stane naší součástí.

originální text: lifecoachcode.com

překlad: Lukáš Kucharczyk

REKLAMA

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

429 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*