Prostata a její funkce: Jaký vliv má na mužské zdraví

Tato žláza velmi komplexní a má mnoho funkcí, a proto může její onemocnění mít katastrofální dopad na mužské zdraví. Muži by proto měli udělat vše, co je v jejich silách, aby udrželi svou prostatu zdravou – nemocná prostata má obrovský dopad na sexuální funkci a běžné každodenní močení.

REKLAMA

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč


Prostata a její funkce: Jaký vliv má na mužské zdraví.
Prostata a její funkce: Jaký vliv má na mužské zdraví.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Prostata a její funkce ovlivňují kvalitu mužského zdraví. Pojďme si tedy přiblížit, které funkce to přesně jsou, a co se stane, když jsou nedostatečné.

Prostata jako žláza a směšovač

Prostata plní funkce produkce a vylučování alkalické semenné tekutiny během ejakulace (tvoří přibližně 30–35 % ejakulátu). Právě díky tomu, že je tato tekutina alkalická, pomáhá spermiím přežít v kyselém poševním prostředí. Prostata tak má funkce žlázy, a to proto, že žlázy vždy něco vylučují.

Prostata má vliv i na funkce mísení vylučované tekutiny s těmi ze semenných váčků a přepravy spermií vytvořených ve varlatech. Směs těchto tekutin prochází během ejakulace prostatou do močové trubice. Prostata tak vykonává funkce odvodu moče i ejakulátu. Část močové trubice, která prochází prostatou, se nazývá prostatická část, a její délka je přibližně 3 cm.

Prostatický specifický antigen (PSA) je klíčovou tekutinou produkovanou v prostatě, protože udržuje ejakulát v tekuté formě, čímž umožňuje spermiím vniknout do močové trubice. Působí proti enzymu obsaženému v semenných váčcích, který způsobuje srážlivost, a v podstatě „přilepí“ ejakulát k děložnímu čípku, poblíž vstupu do dělohy ve vagíně. PSA vlastním enzymem rozpouští toto lepidlo, takže spermie mohou cestovat do dělohy a oplodnit vajíčko, pokud je přítomno.

Jedná se o stejné PSA, které je testováno při PSA krevních testech. Jde o velmi kontroverzní test, protože jeho výsledky mohou být významně ovlivněny řadou faktorů.

Prostata a její funkce svalu

Prostata také plní funkce svalu, který pumpuje ejakulát penisem dostatečnou silou k tomu, aby pronikl do vagíny a pomohl mu dosáhnout děložního čípku a zajistit tak rozmnožování druhu. Bonusem pro muže je skutečnost, že toto pumpování je velmi příjemné, což činí sex žádaným a napomáhá tak rozmnožování.

Prostata je mužským bodem G. Stimulace prostaty může vyvolat velmi silnou sexuální odezvu a intenzivní orgasmus u mužů přístupných této sexuální technice. Prostata má funkce související se schopností ovládat ejakulaci. Lze tak dosáhnout delšího orgasmu a „injakulace“, při které nedochází k výronu semene. Toho je využíváno v pokročilých taoistických a tantrických sexuálních praktikách, jejichž cílem je pojmout sexuální energii vnitřně.

Prostata a její funkce jako „druhá játra u mužů“

Prostata plní i funkce filtrace a odstraňování toxinů z těla za účelem ochrany spermií, čímž zvyšuje šance k oplodnění a zajišťuje optimální kvalitu spermií. Jde nejspíš o nejdůležitější funkce prostaty a zároveň se může jednat o jednu z hlavních příčin rostoucí epidemie onemocnění a rakoviny prostaty, protože se muži potýkají s neustále rostoucím počtem toxinů ve stravě a životním prostředí.

Nervy nacházející se v prostatě jsou odpovědné za erekci. Tyto nervy spouští zvýšení průtoku krve do penisu, což má za následek jeho ztopoření. Pokud dojde k poškození nervů obklopujících prostatu, dochází téměř vždy k poruchám erekce. Proto mají lékařské postupy týkající se prostaty (operace, ozařování) nežádoucí vedlejší účinek. Prostata a její funkce erekce je pak narušena a může vést k impotenci.

Prostata a funkce sekrece a řízení průtoku moči

Prostata má i funkce v ochraně močové trubice před infekcemi močových cest, které se zdají být mnohem vzácnější u mužů než u žen. Prostata obklopuje horní část močové trubice těsně pod močovým měchýřem (prostatická uretra) a řídí průtok moči. Zabraňuje moči, aby unikala z močového měchýře, s výjimkou uvolnění během močení. Také zabraňuje moči, aby poškodila ejakulát během orgasmu.

K tomu slouží dva malé prostatické svaly zvané svěrače. Pracují jako vrátní, kteří pomocí uzavíracích ventilů řídí a regulují víceúčelovou močovou trubici – zajišťují, aby skrz ní protékala správná tekutina ve správný čas – během močení nebo ejakulace. Docela dobrý design!

Jeden svěrač se nachází v místě, kde se setkává močový měchýř s horní částí prostaty. Pokud funguje správně, zabraňuje močení, dokud není čas jít na toaletu, a vniknutí ejakulátu zpět do močového měchýře při ejakulaci. Pokud je poškozený, vniká ejakulát do močového měchýře a nakonec je vyloučen při běžném močení. Tento jev je také známý jako retrográdní ejakulace a je dalším možným nežádoucím následkem operace prostaty. Prostata a její funkce oplodnění je pak znemožněna.

Prostata a únik moči

Druhý svěrač se nachází ve spodní části prostaty a lze jej ovládat. Prostata má tak funkce související ze zabraňováním kapání po močení. Slouží také k tomu, abychom oddálili močení v případech, kdy nemůžeme na toaletu.

K inkontinenci dochází, pokud dojde k poškození nebo ztrátě kontroly nad některým z těchto svěračů, což má za následek nekontrolovaný únik moči a nutí tak mnoho dospělých mužů, kteří trpí problémy s prostatou, nosit pleny pro dospělé.

Je snadné ovládat svěrač ve spodní části prostaty a zastavit tak únik moči nebo ejakulátu, pokud máte dostatečnou kontrolu nad svaly pánevního dna. Oba tyto svaly dokáží zastavit moč, dokud se nedostaví potřeba močení a nenastane správný čas k jejímu uvolnění.

Zvětšená prostata může prostatickou část močové trubice a svěrače zmáčknout, takže je močení obtížné a přináší řadu nepříjemných neovladatelných symptomů. Chirurgický zákrok, kdy dochází k odstranění části prostaty, může snadno vést k inkontinenci nebo retrográdní ejakulaci. Prostata a její správná funkce je pak značně omezena.

Prostata a její funkce v souvislosti s hormony

Prostata a její funkce spočívá i v tom, že obsahuje klíčový enzym 5-alfa-reduktázu. Ten přeměňuje testosteron v těle na DHT (dihydrotestosteron), který je nejméně desetkrát účinnější než obyčejný testosteron.

Tento silný hormon mimo jiné ovlivňuje sexuální apetit. S postupem času mohou toxiny nahromaděné v prostatě ovlivnit produkci tohoto enzymu, čímž dochází k úbytku hormonu a poklesu sexuální touhy u starších mužů.

DHT a testosteron byly mylně považovány za původce problémů s prostatou, místo nadměrného nárůstu hladiny estrogenu u mužů, což vedlo k léčbám s vážnými nežádoucími účinky, včetně utlumení libida.

Hladiny estrogenu u mužů rostou kvůli výskytu estrogenů ve zpracovaných potravinách, mase a mléčných výrobcích.

Rovněž za to mohou chemikálie napodobující estrogen, které se nacházejí v přípravcích určených k péči o tělo a výrobcích pro domácnost. Nachází se také v pitné vodě ve vodovodních sítích a některých plastových obalech na potraviny.

Prostata a její funkce jsou hybnou silou: pozoruhodná žláza s obrovským dopadem na kvalitu mužského života! (zdroj: bewellbuzz.com)

REKLAMA

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*