
1. Jedlé kaštany obsahují vitamin C
Jedlé kaštany jsou skvělý zdroj vitaminu C, obsahují ho jen nepatrně méně než citróny. 100 g kaštanů vám poskytne 72 % doporučeného denního příjmu. Kaštany vám navíc nic nebrání konzumovat i ve větším množství. Je to ideální cesta jak své tělo vybavit dostatkem vitaminu C pro zdravý vývoj cévního systému, kostí, zubů nebo pro odbourávání volných radikálů.
2. Minimální obsah tuků a kalorií
Jedlé kaštany se řadí mezi velmi dietní potraviny. Na 100 g obsahují jen 2 g tuků, tedy asi 30krát méně než jejich příbuzní, ořechy. Nezásobují vaše tělo přebytečnými kaloriemi a vy se tak nemusíte obávat o štíhlou linii. V kombinaci s nezaměnitelnou chutí a širokými možnostmi zpracování do dezertů jsou kaštany potravinou, u které zdravé mlsání není jen prázdnou frází.
3. Jedlé kaštany jsou bohaté na vlákninu
Jíte avokádo a oceňujete jeho vysoký obsah vlákniny? Potom byste měli vědět, že jedlé kaštany v sobě mají vlákniny ještě více. Na 100 g kaštanů je to zhruba pětina doporučené denní dávky. Vláknina má v těle zásadní vliv na správné fungování střev a trávicího traktu a pomáhá také třeba snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
4. Kyselina listová a B-vitaminy
Jedlé kaštany jsou dobrým zdrojem kyseliny listové a dalších B‑vitaminů. 100 g kaštanů vám z doporučeného denního příjmu pokryje 20 % vitaminu B1, 13 % vitaminu B2, 7 % vitaminu B3, 11 % vitaminu B5, 29 % vitaminu B6 a 15 % vitaminu B9. Na těchto látkách je závislá celá řada metabolických procesů, kterými lidské tělo přeměňuje stravu na živiny a energii.
5. Jedlé kaštany obsahují draslík
Další ceněnou vlastností kaštanů je obsah draslíku. Ten slouží jako elektrolyt, který má společně se sodíkem klíčovou roli při udržování rovnováhy tělesných tekutin a při šíření nervových vzruchů. Jako vhodný zdroj draslíku bývají často doporučovány banány, brambory, batáty nebo avokádo. Konzumenty kaštanů potěší, že obsah draslíku v kaštanech je vyšší než ve všech těchto potravinách, konkrétně 11 % doporučené denní dávky na 100 g.
6. Vyvážený přísun energie
Jedlé kaštany zaručují rovnoměrný přísun energie. Podobně jako brambory nebo některé obiloviny jsou tvořeny především komplexními sacharidy. Ty se v těle rozkládají postupně, fungují jako dlouhodobý zdroj energie a vytvářejí pocit sytosti. Jejich působení je odlišné od jednoduchých sacharidů, které se rozloží rychle, skokově zvýší hladinu krevního cukru a po jejím opadnutí znovu vyvolávají pocit hladu. Kaštany jsou naopak velmi efektivní, protože i s malým množstvím kalorií umí tělo uspokojit na dlouhou dobu.
7. Minerály a stopové prvky
V kaštanech najdete bohatou zásobu minerálů a stopových prvků, na kterých v těle závisí celá řada důležitých chemických procesů. Nejbohatší jsou kaštany na měď a mangan, kterých na 100 g obsahují 50 %, resp. 41 % doporučeného denního příjmu. Zanedbatelný není ani obsah fosforu, železa, hořčíku nebo zinku s 19 %, 13 %, 8 %, resp. 5 % doporučené denní dávky.
8. Nenasycené mastné kyseliny
Přestože jsou jedlé kaštany tvořeny jen minimálním množstvím tuků, obsahují některé vzácné nenasycené mastné kyseliny. Nejvíce zastoupenými jsou kyselina linolová (skupina omega-6), palmitoolejová (omega‑7) a olejová (omega‑9). Tyto látky v těle vstupují do různých metabolických procesů a pomáhají například s regulací hladiny cholesterolu v krvi, čímž snižují riziko srdečních a cévních onemocnění.
9. Žádné alergeny
Jedna z důležitých věcí, kterou se kaštany odlišují od ořechů, je to, že nepatří mezi alergeny. Nabízejí tak ideální chuťovou i výživovou alternativu pro všechny, kteří si ořechy kvůli alergii nemohou dopřát. I pro nealergiky je tu několik argumentů, proč sáhnout raději po kaštanech, ať už se jedná o jemnější chuť, zajímavější cenu, univerzálnější využití nebo vyváženější výživový profil pro každodenní stravování.
10. Strava pro vegany bez lepku a laktózy
Setkání s jedlými kaštany je výhrou v loterii pro všechny, kteří hledají možnosti stravování bez lepku a laktózy nebo kteří se vydali cestou vegetariánství nebo veganství. Kaštany mají v kuchyni všestranné použití – v polévkách, pomazánkách, nádivkách, omáčkách, slaných i sladkých koláčích, dortech a zákuscích, nebo třeba jako příloha. Pokud je váš jídelníček z nějakého důvodu omezený, kaštany do něho mohou přinést svěží vítr.
Buďte první kdo přidá komentář