Jedlé kaštany a jejich vliv na vaše zdraví

Přinášíme deset důvodů, proč by jedlé kaštany neměly chybět ve vašem jídelníčku. Obsahují totiž životně důležité látky pro vaše tělo.

eshop energie života nabízí


HERCAMPURI

zdraví z Peru

399 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

399 Kč

RESPIRÁTOR FFP2 6 ks

pro vaši ochranu

179 Kč

CORDYCEPS BIO 100 g

silné tělo

399 Kč


Jedlé kaštany a jejich vliv na vaše zdraví.
Jedlé kaštany a jejich vliv na vaše zdraví. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

1. Jedlé kaštany obsahují vitamin C

Jedlé kaštany jsou skvělý zdroj vitaminu C, obsahují ho jen nepatrně méně než citróny. 100 g kaštanů vám poskytne 72 % doporučeného denního příjmu. Kaštany vám navíc nic nebrání konzumovat i ve větším množství. Je to ideální cesta jak své tělo vybavit dostatkem vitaminu C pro zdravý vývoj cévního systému, kostí, zubů nebo pro odbourávání volných radikálů.

2. Minimální obsah tuků a kalorií

Jedlé kaštany se řadí mezi velmi dietní potraviny. Na 100 g obsahují jen 2 g tuků, tedy asi 30krát méně než jejich příbuzní, ořechy. Nezásobují vaše tělo přebytečnými kaloriemi a vy se tak nemusíte obávat o štíhlou linii. V kombinaci s nezaměnitelnou chutí a širokými možnostmi zpracování do dezertů jsou kaštany potravinou, u které zdravé mlsání není jen prázdnou frází.

3. Jedlé kaštany jsou bohaté na vlákninu

Jíte avokádo a oceňujete jeho vysoký obsah vlákniny? Potom byste měli vědět, že jedlé kaštany v sobě mají vlákniny ještě více. Na 100 g kaštanů je to zhruba pětina doporučené denní dávky. Vláknina má v těle zásadní vliv na správné fungování střev a trávicího traktu a pomáhá také třeba snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

4. Kyselina listová a B-vitaminy

Jedlé kaštany jsou dobrým zdrojem kyseliny listové a dalších B‑vitaminů. 100 g kaštanů vám z doporučeného denního příjmu pokryje 20 % vitaminu B1, 13 % vitaminu B2, 7 % vitaminu B3, 11 % vitaminu B5, 29 % vitaminu B6 a 15 % vitaminu B9.  Na těchto látkách je závislá celá řada metabolických procesů, kterými lidské tělo přeměňuje stravu na živiny a energii.

5. Jedlé kaštany obsahují draslík

Další ceněnou vlastností kaštanů je obsah draslíku. Ten slouží jako elektrolyt, který má společně se sodíkem klíčovou roli při udržování rovnováhy tělesných tekutin a při šíření nervových vzruchů. Jako vhodný zdroj draslíku bývají často doporučovány banány, brambory, batáty nebo avokádo. Konzumenty kaštanů potěší, že obsah draslíku v kaštanech je vyšší než ve všech těchto potravinách, konkrétně 11 % doporučené denní dávky na 100 g.

6. Vyvážený přísun energie

Jedlé kaštany zaručují rovnoměrný přísun energie. Podobně jako brambory nebo některé obiloviny jsou tvořeny především komplexními sacharidy. Ty se v těle rozkládají postupně, fungují jako dlouhodobý zdroj energie a vytvářejí pocit sytosti. Jejich působení je odlišné od jednoduchých sacharidů, které se rozloží rychle, skokově zvýší hladinu krevního cukru a po jejím opadnutí znovu vyvolávají pocit hladu. Kaštany jsou naopak velmi efektivní, protože i s malým množstvím kalorií umí tělo uspokojit na dlouhou dobu.

7. Minerály a stopové prvky

V kaštanech najdete bohatou zásobu minerálů a stopových prvků, na kterých v těle závisí celá řada důležitých chemických procesů. Nejbohatší jsou kaštany na měď a mangan, kterých na 100 g obsahují 50 %, resp. 41 % doporučeného denního příjmu. Zanedbatelný není ani obsah fosforu, železa, hořčíku nebo zinku s 19 %, 13 %, 8 %, resp. 5 % doporučené denní dávky.

8. Nenasycené mastné kyseliny

Přestože jsou jedlé kaštany tvořeny jen minimálním množstvím tuků, obsahují některé vzácné nenasycené mastné kyseliny. Nejvíce zastoupenými jsou kyselina linolová (skupina omega-6), palmitoolejová (omega‑7) a olejová (omega‑9). Tyto látky v těle vstupují do různých metabolických procesů a pomáhají například s regulací hladiny cholesterolu v krvi, čímž snižují riziko srdečních a cévních onemocnění.

9. Žádné alergeny 

Jedna z důležitých věcí, kterou se kaštany odlišují od ořechů, je to, že nepatří mezi alergeny. Nabízejí tak ideální chuťovou i výživovou alternativu pro všechny, kteří si ořechy kvůli alergii nemohou dopřát. I pro nealergiky je tu několik argumentů, proč sáhnout raději po kaštanech, ať už se jedná o jemnější chuť, zajímavější cenu, univerzálnější využití nebo vyváženější výživový profil pro každodenní stravování.

10. Strava pro vegany bez lepku a laktózy

Setkání s jedlými kaštany je výhrou v loterii pro všechny, kteří hledají možnosti stravování bez lepku a laktózy nebo kteří se vydali cestou vegetariánství nebo veganství. Kaštany mají v kuchyni všestranné použití – v polévkách, pomazánkách, nádivkách, omáčkách, slaných i sladkých koláčích, dortech a zákuscích, nebo třeba jako příloha. Pokud je váš jídelníček z nějakého důvodu omezený, kaštany do něho mohou přinést svěží vítr.


HERCAMPURI

zdraví z Peru

399 Kč

RESPIRÁTOR FFP2 6 ks

pro vaši ochranu

179 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

399 Kč

CORDYCEPS BIO 100 g

silné tělo

399 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*